Na kogo najczęściej szczują "Wiadomości" TVP? Są szczegółowe wyliczenia
Nie trzeba być największym fanem "Wiadomości" czy TVP Info, aby zauważyć, że redakcja telewizji publicznej ma kilku dyżurnych wrogów. Kogo najczęściej atakują pracownicy TVP? Są szczegółowe dane.
15.09.2023 | aktual.: 15.09.2023 18:15
O sprawie piszą Wirtualne Media. Branżowy serwis opublikował wyniki badań stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita.
Jak czytamy na stronie, podstawowe cele stowarzyszenia to "krzewienie postawy otwartości i szacunku dla osób i grup o odmiennej identyfikacji etnicznej, narodowej, religijnej, kulturowej lub społecznej oraz przeciwdziałanie wszelkim formom rasizmu, antysemityzmu, ksenofobii i innym postawom godzącym w godność człowieka".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Otwarta Rzeczpospolita przeprowadziła ostatnio monitoring programów TVP i TVP Info. Chodzi o "Wiadomości", "Gościa Wiadomości", "Minęła dwudziesta", "W tyle wizji" i "W kontrze" emitowane od 15 sierpnia do 4 września 2023 r.
Jak piszą Wirtualne Media, Otwarta Rzeczpospolita analizowała wymienione programy pod kątem mowy nienawiści wobec siedmiu mniejszości: Żydów, Ukraińców, Niemców, Rosjan, uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki, muzułmanów oraz osób LGBT.
Wnioski?
"Fala nienawiści zapoczątkowana antyuchodźczą kampanią parlamentarną PiS w 2015 r. kontynuowana była przez polityków i polityczki tej partii też w latach 2019 i 2020. W tym czasie głównym "kozłem ofiarnym" polityków były osoby LGBT+. W trakcie kampanii w mediach publicznych pojawiały się jednak nie tylko treści homofobiczne, ale też antyuchodźcze, antysemickie i antyniemieckie" - Wirtualne Media przytaczają fragment raportu.
Okazuje się, że nienawistne treści dotykają najczęściej uchodźców. Było ich aż 36. Na drugiej kolejności TVP i TVP Info atakowały Niemców (18 razy), a następnie Rosjan (5), Gejów i lesbijki (2), Żydów (1), Ukraińców (1), muzułmanów (1) i osoby transpłciowe (1).
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" bierzemy na warsztat "One Piece" Netfliksa, masakrujemy "Ślub od pierwszego wejrzenia" i "Żony Warszawy", a także rozwiązujemy "Problem trzech ciał" i innych nadchodzących ekranizacji. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.