RozrywkaMSZ wydało oświadczenie w sprawie zatrzymania Martyny Wojciechowskiej w Pakistanie

MSZ wydało oświadczenie w sprawie zatrzymania Martyny Wojciechowskiej w Pakistanie

Jak podaje biuro rzecznika prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, ekipa TVN nie dostosowała się do zaleceń władz pakistańskich.

MSZ wydało oświadczenie w sprawie zatrzymania Martyny Wojciechowskiej w Pakistanie
Źródło zdjęć: © ONS.pl
oprac. Anna Ryta

W trakcie kręcenia kolejnego odcinka "Kobieta na krańcu świata" Martynę Wojciechowską wraz z 7-osobową ekipą telewizyjną zatrzymał w północno-zachodniej części Pakistanu wywiad wojskowy (Inter-Services Intelligence)
. Siłą skonfiskowano im sprzęt i uniemożliwiono pracę.

- Początek był rewelacyjny. Spotkałam tu wspaniałych, serdecznych i gościnnych Ludzi. Potem zaczęły się problemy. (...) Kolejne dni spędziliśmy w areszcie domowym pod stałą kontrolą policji i wojska. W końcu, po niemal dobie podróży przez góry pod eskortą dotarliśmy do Islamabadu. Kamer nadal nie odzyskaliśmy, ale trzymajcie proszę kciuki za szczęśliwy powrót do domu całej naszej ekipy. M - napisała Wojciechowska na swoim profilu na Facebooku.
Biuro rzecznika prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych wydało w tej sprawie specjalne oświadczenie, z którego wynika, że to ekipa TVN nie dostosowała się do przepisów i poleceń władz pakistańskich. Oprócz tego, żaden z jej członków nie skontaktował się po przyjeździe do kraju z polską placówką dyplomatyczną i nie zarejestrował swojego pobytu.

- Z otrzymanych od władz miejscowych informacji wynika, że dziennikarze telewizyjni dokonywali nagrań na terenach objętych restrykcjami, bez stosownych wiz (legitymowali się wizami turystycznymi), wymaganej akredytacji dziennikarskiej i zezwoleń administracyjnych na wjazd do tzw. restricted areas - czytamy.
Resort spraw zagranicznych dodał również, że ekipa telewizyjna z Martyną Wojciechowską na czele jest już bezpieczna. Po opuszczeniu aresztu zostali przetransportowani do Stambułu, a stamtąd bezpośrednio do Polski.

- W trakcie pobytu w Islamabadzie cała grupa pozostawała pod opieką pracowników Ambasady RP. Wcześniej ekipa TVN zastosowała się do stanowczego zalecenia placówki, aby przejazd z Chitralu do Islamabadu nie odbywał się w nocy, lecz za dnia - podało biuro rzecznika prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Jak zaznaczono, sprzęt (kamery, aparaty) TVN skonfiskowany przez miejscowe służby w Chitralu nie został dotychczas zwrócony.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (329)