Trwa ładowanie...

Mity o broni palnej, które wciska nam kino

Chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę, że kino nieraz "lekko" nagina rzeczywistość. Ale robi to na tyle długo i sprawnie, że niektóre kłamstwa bierzemy za prawdę. Jak w przypadku broni palnej.

Share
Mity o broni palnej, które wciska nam kino
Źródło: Materiały prasowe
d2d2gn8

Pistolety, strzelby, karabiny maszynowe, bazooki, działa przeciwlotnicze. Broń pala obecna jest w kinie od zarania. Po raz pierwszy pojawiła się na ekranie w 1894 r. w krótkim filmie dokumentalnym "Annie Oakley", w którym tytułowa bohaterka wyczynia cuda za swoją strzelbą.

ZOBACZ TEŻ: najlepsze horrory ostatnich lat

Od tamtej premiery upłynął szmat czasu, a kolejne pokonania filmowców prześcigają się w sposobie wykorzystania broni ostrej na małym czy wielkim ekranie. Przy okazji ostro naginając fakty. Oto najpopularniejsze mity, jakimi karmi nas kino.

Strzelanie dwoma pistoletami jednocześnie

Neo z "Matriksa", kleryk John Preston z "Equilibrium" czy Lara Croft z "Tomb Raidera". Co ich łączy? Oczywiście symultaniczne strzelanie z dwóch pistoletów.

Na ekranie wygląda to świetnie, ale rzeczywistość jest bezlitosna. Jednoczesne strzelanie obydwoma rękoma jest zupełnie nieskuteczne.
O ile oddawanie strzałów prawą ręką (dominującą) jest jeszcze wykonalne, o tyle strzelanie lewą ręką przynosi taki sam efekt jak pisanie – delikatnie mówiąc odbiega od ideału.

d2d2gn8

Poza tym każdy strzał generuje odrzut, który minimalizuje się drugą rękę. A jak to zrobić trzymając w mniej gnata? Oddanie celnych strzałów w ten sposób, jest tak samo możliwe, jak zatrzymanie lecących kul machnięciem dłoni.

Tłumik

Najlepszy przyjaciel zabójców na zlecenie i Jamesa Bonda. Gazodynamiczne urządzenie wylotowe stosowane w broni palnej i pneumatycznej, którego zadaniem jest wytłumienia hałasu powstającego przy wystrzale. W skrócie tłumik.

Na ekranie strzał oddany z broni wyposażonej w tłumik jest praktycznie niesłyszalny. W prawdziwym życiu nie ma tak dobrze.

Wystrzały doskonale słychać, ponieważ pocisk przekracza barierę dźwięku. Co ma znaczenie zwłaszcza w zamkniętych pomieszczeniach. Dobre tłumiki wyciszają broń do ok. 117 decybeli, czyli do poziomu hałasu generowanego przez grupę motocyklistów.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

"Sianie" z karabinu w nieskończoność

To chyba największa bzdura, jaką próbują wcisnąć nam filmowcy. Oczywiście nie ma nic bardziej imponującego, niż naparzanie karabinem w nieskończoność i stanie po pas w łuskach.

Prawda jest jednak taka, że opróżnienie magazynka w M4 zajmuje "spektakularne" 3 sekundy.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

24 czerwca o godz. 23.00 Telewizji WP pokaże kolejny odcinek serialu dokumentalnego "Danny Trejo testuje broń", w którym grupa pasjonatów militariów pod okiem aktora odtwarza broń wykorzystaną w popularnych filmach i grach wideo. Stacja dostępna jest naziemnie na ósmym multipleksie (MUX8), na platformie NC+ (kanał: 73) oraz w najlepszych sieciach kablowych, w tym m.in.: UPC (kanał 116/158), Vectra (128), Multimedia (38), Netia (30), Inea (28), Toya (25) oraz wielu innych.

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d2d2gn8

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2d2gn8
d2d2gn8