WP

Był zbirem i nałogowcem. Danny Trejo wykorzystał warunki do zrobienia kariery w show-biznesie

Kilkadziesiąt lat temu wszystko wskazywało, że Danny Trejo zgnije w więzieniu, w ciemnym zaułku po przedawkowaniu lub z "kosą" pod żebrem. Dziś ma na koncie ponad 350 ról filmowych i telewizyjnych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Danny Trejo jest prowadzącym serialu dokumentalnego "Danny Trejo testuje broń" w Telewizji WP
Danny Trejo jest prowadzącym serialu dokumentalnego "Danny Trejo testuje broń" w Telewizji WP (Getty Images)
WP

Nie ma chyba lepszego kandydata na gospodarza programu o broni palnej niż ulubieniec Roberta Rodrigueza. 16 czerwca Telewizja WP wyemituje premierowy odcinek "Danny Trejo testuje broń", w którym grupa pasjonatów militariów pod okiem aktora odtwarza broń wykorzystaną w popularnych filmach i grach wideo.

ZOBACZ TEŻ: Danny Trejo walczy w Kazachstanie ze świnio-ludźmi

WP

Ale Danny Trejo, który niedawno skończył 75 lat, musiał przejść bardzo długą drogę, żeby znaleźć się w tym miejscu. Wszystko dzięki zamiłowaniu do boksu i aparycji meksykańskiego oprycha z tatuażami, które powstały w kilku amerykańskich więzieniach.

W jaki sposób recydywista, narkoman i alkoholik stał się kultowym aktorem, który po przekroczeniu "siedemdziesiątki" tylko dodał gazu?

Więzienie uratowało mu życie

Urodził się 16 maja 1944 r. w Los Angeles w rodzinie meksykańskich imigrantów. Rodzice nie przykładali uwagi do wychowania małego Danny'ego, który ulegał złym wpływom wuja. To on wciągnął chłopaka w świat przestępstw i narkotyków, przez co w latach 60. nastoletni Danny był stałym bywalcem ośrodków poprawczych.

WP

W dorosłym życiu kontynuował przestępczą "karierę", trafiając co jakiś czas za kratki.

Paradoksalnie pobyt w więzieniu uratował mu życie. Uzależniony od narkotyków i alkoholu Trejo wziął udział w programie 12 kroków, dzięki czemu jest trzeźwy od prawie 50 lat. Za kratkami nawiązał również znajomość, która przyczyniła się do rozwoju jego kariery aktorskiej.

Recydywista, bokser, gwiazda kina

WP

Odsiadując wyrok w San Quentin Trejo realizował się jako bokser, zdobywając tytuł lokalnego mistrza wagi lekkiej i półśredniej.

Więzienne mury opuścił na dobre na początku lat 70. i zaczął pracować z trudną młodzieżą. Pierwszą pracę w filmie zaliczył na planie "Runaway Train". Miał być jedynie statystą, ale okazało się, że scenarzystą filmu jest jego dawny kolega spod celi. Edward Bunker siedział z Trejo w San Quentin i pamiętając jego osiągnięcia bokserskie, załatwił mu fuchę trenera jednego z głównych aktorów.

Trejo-bokser spodobał się reżyserowi i dał mu niewielką rolę, dając początek długiej i bardzo owocnej karierze.

WP

Ulubieniec Rodrigueza

Do końca lat 80. zagrał w 8 filmach, m.in. "Życzeniu śmierci 4", "Klatce" czy "Osadzonym" z Sylvestrem Stallone'em w roli głównej.

Jako aktor charakterystyczny nigdy nie narzekał na brak ofert. Choć ze względu na emploi musiał się ograniczać do ról zbirów, meksykańskich oprychów i innych antybohaterów. Co ciekawe, aktor jest dalekim kuzynem Roberta Rodrigueza, z którym Danny Trejo spotkał się na planie "Desperado" w 1995 r. I dopiero wtedy dowiedzieli się o pokrewieństwie.

W kolejnych latach Rodriguez zaprosił go do współpracy przy "Od zmierzchu do świtu", serii "Mali agenci", "Grindhouse" czy dylogii "Maczeta".

WP

Zapracowany 74-latek

Przez ponad 40 lat aktywności zawodowej Trejo stał się dla wielu symbolem popkultury, wykraczającym poza ramy świata filmu. Jego głos lub wizerunek pojawiał się w popularnych grach wideo (m.in. "GTA: Vice City", "Fallout: New Vegas", "Call of Duty: Black Ops "), ponadto brał udział w kręceniu teledysków Slayera, Enrique Iglesiasa czy Mobb Deppa.

Prywatnie jest ojcem piątki dzieci i rozwodnikiem (z Debbie Shreve rostał się w 2009 r. po 12 latach małżeństwa) z dużym poczuciem humoru i dystansem do swojego wizerunku.

Poza działalnością artystyczną zajmuje się prowadzeniem kilku restauracji i kawiarni w Los Angeles. Aktualnie trwają prace nad blisko 30 (!) filmami z jego udziałem.

16 czerwca o godz. 23.00 Telewizji WP pokaże pierwszy odcinek serialu dokumentalnego "Danny Trejo testuje broń". Stacja dostępna jest naziemnie na ósmym multipleksie (MUX8), na platformie NC+ (kanał: 73) oraz w najlepszych sieciach kablowych, w tym m.in.: UPC (kanał 116/158), Vectra (128), Multimedia (38), Netia (30), Inea (28), Toya (25) oraz wielu innych.

Oglądaj swoje ulubione programy za darmo na komputerze, telefonie i telewizorze! Sprawdź WP Pilot!

Polub WP Teleshow
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP