Wygrali "Milionerów". Jeden zdradził, ile dostał naprawdę
Teleturniej "Milionerzy" wystartował w TVN w 1999 r., ale główna wygrana padła po raz pierwszy dopiero po 11 latach. Dziś grono polskich "Milionerów" tworzy siedem osób, z których aż dwie stały się częścią tej elitarnej grupy w 2024 r.
Wygrali "Milionerów". Jeden zdradził, ile dostał naprawdę
Hubert Urbański zadawał pytanie za milion tylko 32 razy, z czego siedem razy udzielono właściwej odpowiedzi. Ich poziom i tematyka były bardzo różne. Trafiały się pytania o muzykę, geografię, biologię, matematykę, a nawet o religię katolicką. Niektórzy bez problemu udzielali właściwych odpowiedzi, nie zużywając nawet wszystkich kół ratunkowych. Ale zdarzali się też szczęśliwi ryzykanci.
Przypomnijmy sobie wszystkich polskich "Milionerów", ich pytania i sprawdźmy, na co przeznaczyli główną wygraną, która dziś ma zupełnie inną wartość niż 25 lat temu.
W 52. odcinku podcastu "Clickbait" rozwiązujemy "Problem trzech ciał" Netfliksa, zachwycamy się "Szogunem" na Disney+ i wspominamy najlepsze seriale 2023 roku nagrodzone na gali Top Seriale 2024. Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej:
2010 - Krzysztof Wójcik
Na pierwszego polskiego zwycięzcę "Milionerów" musieliśmy czekać aż do 2010 r. We wrześniu tamtego roku okazał się nim Krzysztof Wójcik, który usłyszał pytanie: "Z gry na jakim instrumencie słynie Czesław Mozil?".
A: na kornecie
B: na akordeonie
C: na djembe
D: na ksylofonie
Krzysztof Wójcik udzielił właściwej odpowiedzi, że chodzi o akordeon. 13 lat później wyznał Plejadzie, że tamte pieniądze bardzo mu pomogły, bo jako młody człowiek mógł poczekać na "fajną pracę", w której pracuje do dziś. - Część poszła na mieszkanie i bardzo dużo pieniędzy przeznaczyłem na podróże. To była najlepsza inwestycja! - wyznał szczecinianin, który zabrał żonę w podróż poślubną do USA, a później jeździli po Europie.
2018 - Maria Romanek
Maria Romanek wzięła udział w odcinku "Milionerów", który wyemitowano w marcu 2018 r. Emerytowana nauczycielka języka polskiego z Podkarpacia dostała pytanie matematyczne: "Ile to jest 1111 razy 1111, jeśli 1 razy 1 to 1, a 11 razy 11 to 121?".
A: 12 321
B: 1 234 321
C: 111 111 111
D: 123 454 321
Maria Romanek zaznaczyła odpowiedź B i mogła cieszyć się z wygranej, której nie przeznaczyła na swoje kaprysy. - Lubię pomagać innym. Społecznikostwo zaszczepił we mnie tata. Dlatego większość nagrody przeznaczyłam na pomoc dzieciom oraz fundacjom - wyznała matka szóstki dzieci w "Dzień Dobry TVN".
2019 - Katarzyna Kant-Wysocka
Katarzyna Kant-Wysocka z Gdańska wygrała milion złotych w marcu 2019 r. Jej pytanie było związane z wiarą katolicką i brzmiało: "Różańcową tajemnicą chwalebną nie jest:"
A: wniebowzięcie matki Bożej
B: zmartwychwstanie Jezusa
C: śmierć Jezusa na krzyżu
D: zesłanie Ducha Świętego
Chodziło oczywiście o wariant C. Katarzyna mówiła Hubertowi, że marzy jej się kupno domu z widokiem na morze, ale 5 lat temu milion złotych wystarczył jej na mieszkanie w nowym wieżowcu. Zwyciężczyni otworzyła też własny biznes (salon strzyżenia psów), ale wkrótce wróciła do poprzedniego zawodu związanego z marketingiem internetowym.
2021 - Jacek Iwaszko
Jacek Iwaszko wygrał milion w odcinku z września 2021 r. Jego finałowe pytanie brzmiało: "Kiedy rozpoczęło się drugie tysiąclecie?".
A: 1 stycznia 1000 roku
B: 1 stycznia 1001 roku
C: 1 stycznia 2000 roku
D: 1 stycznia 2001 roku
Właściwa odpowiedź kryła się pod wariantem B. Na co Jacek Iwaszko przeznaczył swój milion? - Wszystkie mniejsze kredyty zostały spłacone, a całą resztę pieniędzy staraliśmy się z żoną obrócić jak najlepiej - opowiadał w "Dzień Dobry TVN". - Zainwestowaliśmy w mieszkanie w Warszawie, co zeżarło ponad połowę wygranej - wyznał zwycięzca z 2021 r.
2022 - Tomasz Orzechowski
Piątym zwycięzcą "Milionerów" był Tomasz Orzechowski, którego obserwowaliśmy na ekranie we wrześniu 2022 r. Jego pytanie brzmiało: "Kto w połowie XIX w. skomponował słynną "Modlitwę dziewicy", utwór grany w Europie, w Stanach Zjednoczonych, ale najbardziej i do dziś popularny w Japonii?".
A: Franciszek Liszt z Raiding
B: Edward Grieg z Bergen
C: Robert Schumann z Zwickau
D: Tekla Bądarzewska z Mławy
Właściwa odpowiedź to D. Tomasz pytany później o to, na co przeznaczył swój milion, zwrócił uwagę, że na jego konto wcale nie wpłynęła kwota z sześcioma zerami. Po odliczeniu podatku i innych opłat zostało mu dokładnie 899 990 zł i 85 gr. Dzięki tym pieniądzom mógł się przeprowadzić do Szczecina, gdzie ma piękny widok z okna na jezioro.
2024 - Mateusz Żaboklicki
Pierwszym zwycięzcą "Milionerów" w 2024 r. został Mateusz Żaboklicki, który bez problemu odpowiedział na finałowe pytanie: "Do czworonogów, czyli tetrapodów, nie zaliczamy:"
A: gadów
B: płazów
C: ptaków
D: owadów
Zawodnik zadzwonił do przyjaciela, choć doskonale wiedział, że prawidłowa odpowiedź to "owadów". 33-latek z Warszawy pytany później, na co przeznaczy wygraną, powiedział krótko i ogólnie: ""Na bezpieczeństwo, wygodę i przyjemności".
2024 - Tomasz Boruch
"Najmłodszym" polskim "Milionerem", który wygrał odcinek w kwietniu 2024 r., jest Tomasz Boruch. Zawodnik bez większych problemów dotarł do ostatniego pytania, które również nie napsuło mu krwi. Brzmiało ono następująco: "W jakiej cieśninie znajdują się dwie wyspy zwane wczorajszą i jutrzejszą, które dzielą niespełna cztery kilometry, ale aż 21 godzin różnicy czasu?".
A: w ciśnienie Bosfor
B: w Cieśninie Magellana
C: w Ciśnienie Kaletańskiej
D: w Cieśninie Beringa
Tomasz poprosił o zaznaczenie odpowiedzi D i po chwili odbierał czek z sześcioma zerami. W rozmowie z WP wyznał, że pierwszym pomysłem na wydanie pieniędzy była spłąta kredytu mieszkaniowego. Ale znajomi podpowiedzieli mu, żeby lepiej zainwestował w drugą nieruchomość pod wynajem.
- W ten sposób spłacę kredyt tak czy owak, a dodatkowo będę miał mieszkanie. Za część pieniędzy na pewno kupię sobie jakiś dobry rower - opowiadał. - No i jeszcze jedna, bardzo ważna dla mnie, sprawa. Jestem lekarzem weterynarii i los zwierząt mam zawsze na uwadze. Dlatego część tej kwoty przeznaczę na schronisko albo jakąś organizację pomagającą chorym zwierzętom.