Michał Żebrowski w filmiku wyborczym. Zagrał czarny charakter

Michał Żebrowski w spocie profrekwencyjnym
Michał Żebrowski w spocie profrekwencyjnym
Źródło zdjęć: © Instagram
oprac. IRO

02.04.2024 13:47, aktual.: 02.04.2024 15:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 7 kwietnia. Badania pokazują, że młodzi nie wezmą w nich tak licznego udziału jak w głosowaniu parlamentarnym. Demobilizacja wśród nich narasta. Ten trend ma odwrócić najnowszym spot z udziałem Michała Żebrowskiego. Jego postać wydaje się uosobieniem polityka zepsutego, którego trzeba od władzy odsunąć.

W wyborach do Sejmu i Senatu w 2023 r. frekwencja wyniosła 74,38 proc. Do urn poszło poszło 70,9 proc. osób w wieku 18-28 lat. Sondaże przed wyborami samorządowymi nie dają najmniejszych szans na powtórzenie tych wyników. Z raportu, opublikowanego przez Fundację Batorego, wynika, że młodzi ludzie, zwłaszcza kobiety, czują się "wystawieni" przez polityków, reprezentujących "patriarchalno-kościółkowy" sposób myślenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Nikt wam tutaj w krocza nie zagląda"

Spot, udostępniony przez Anję Rubiki i fundację sexed.pl, zatytułowany jest "Młodym już dziękujemy". Jego antybohaterem jest cyniczny działacz grany przez Michała Żebrowskiego. Dziękuje swoich najmłodszym współpracownikom za masowy udział w poprzednich wyborach, rozdaje kwiaty, powtarza, że "Polska jest kobietą" i ochoczo pozuje przez kamerką. Jest komediowo, do czasu.

"Wasze prawa to duża polityka. Tutaj jest samorząd, tutaj są naprawdę poważne sprawy. Administracyjne! Nikt wam tutaj w krocza nie zagląda. Wolności wam nie odbiera. Także, jak to się mówiło kiedyś, zostańcie w domu" - podsumował polityk.

Stawka wyborów lokalnych

Wideo ma przewrotnie zachęcić do udziału w wyborach.

"7 kwietnia znów walczymy o rekordową frekwencję i o to, w jakiej codzienności będziemy żyć. O wyborach samorządowych nie mówi się tak dużo jak o parlamentarnych. A jednak to one mają bezpośredni wpływ na to, jak w naszej okolicy wygląda m.in. dostęp do lekarzy, edukacja (również seksualna!), działalność antyprzemocowa, wsparcie dla mniejszości i aktywizacja zawodowa kobiet. No i oczywiście dziury w drogach" - napisała w komentarzu Anja Rubik.

W 52. odcinku podcastu "Clickbait" rozwiązujemy "Problem trzech ciał" Netfliksa, zachwycamy się "Szogunem" na Disney+ i wspominamy najlepsze seriale 2023 roku nagrodzone na gali Top Seriale 2024. Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także