"Manipulacja w TVN". Wykres "Faktów" oburzył ekonomistkę

W reportażu "Faktów" TVN o zmianach dotyczących lekcji religii w polskich szkołach wykorzystano dane, które jasno wskazują na spadek liczby uczęszczających na nie uczniów. Sposób, w jaki to ukazano, został jednak ostro skrytykowany przez część widzów, zarzucającym TVN-owi "manipulację w TVPiS-owiskim stylu".

Anita Werner w "Faktach" TVN
Anita Werner w "Faktach" TVN
Źródło zdjęć: © TVN

16.02.2024 | aktual.: 16.02.2024 07:24

- Episkopat głęboko zaniepokojony pomysłami ministerstwa edukacji. Jak pisze: krzywdzące i dyskryminujące jest umieszczanie religii na pierwszej albo ostatniej lekcji, a także wyłączenie lekcji religii ze średniej ocen. Na te słowa chętnie odpowiada nie tylko ministerstwo, ale i dyrektorzy szkół. Może episkopat nie zauważył, że w niektórych szkołach na religię chodzi tylko 20 proc. uczniów - mówiła Anita Werner, zapowiadając reportaż Adrianny Otręby.

Dziennikarka mówiła, że "jeszcze sześć lat temu 88 proc. uczniów w Polsce uczestniczyło w lekcjach religii. W ubiegłym roku szkolnym było to nieco ponad 80 proc.". Do zilustrowania tego spadku wykorzystała wykres, który okazał się mocno kontrowersyjny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Coś się nie zgadza

"Manipulacja skalą wykresu w ‘Fakty’ TVN w iście TVPiS-owskim stylu" - skomentowała na X Alicja Defratyka. Ekonomistka, zwolenniczka edukacji ekonomicznej i obywatelskiej od najmłodszych lat, autorka projektu ciekaweliczby.pl i maratonwyborczy.pl, zamieściła zdjęcie słupków, zwracając uwagę, że "na tym wykresie 88 proc. jest ponad dwa razy większe niż 80,3 proc.".

"Przedstawiony w normalnej skali spadek nie byłby tak spektakularny. Faktycznie słabo to wyszło", "Sam ten wykres nie posiada skali, jedynie zawieszone w próżni wartości. Merytoryki w nim zero, cieszy mnie, że to Pani punktuje", "Manipulacja skuteczna, bo większość nawet jej nie zauważa" - komentowali inni widzowie.

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" rozmawiamy o serialach, które "ubito" zdecydowanie za wcześnie oraz wymieniamy te, które powinny pożegnać się z widzami już kilka sezonów temu. Możecie nas słuchać na Spotify, Apple Podcasts, YouTube oraz w AudioteceOpen FM.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (149)