Trwa ładowanie...
ditw9mo

Seryjny gwałciciel i pedofil. Wstrząsający dokument o gwieździe TV

Polował wszędzie: na planie, w stołówkach, szkołach, szpitalach i hospicjach. Jimmy Savile latami uchodził za wzór cnót. Jednak po śmierci słynnego dziennikarza na jaw wyszły odpychające fakty. Teraz powstaje o nim film.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jimmy Savile polował wszędzie: na planie, korytarzach, klatkach schodowych i stołówkach pracowniczych
Jimmy Savile polował wszędzie: na planie, korytarzach, klatkach schodowych i stołówkach pracowniczych (Getty Images)
ditw9mo

Brytyjska telewizja sięga po kolejną skandaliczną historię. W ostatnich tygodniach na ekrany trafiły seriale o londyńskim mordercy i nekrofilu Denisie Nilsenie oraz Haroldzie Shipmanie, którego prasa na wyspach nazwała Doktor Śmierć.

Tym razem BBC chce zekranizować historię Jimmy'ego Savile'a, słynnego na Wyspach DJ-a, dziennikarza muzycznego i legendę TV, który po śmierci okazał się notorycznym pedofilem i sprawcą najohydniejszych przestępstw seksualnych w historii Wielkiej Brytanii.

Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że ujawniony w 2016 r. raport mówi wprost: BBC wiedziało o potwornych skłonnościach Savile'a i go nie powstrzymało.

ditw9mo

Ks. Zieliński: pedofilia występuje wszędzie. Nie ma świętych krów

Gwiazdor i dobrodziej

Jimmy Savile pracował jako DJ w BBC od 1964 r. Był m.in. prowadzącym audycji "Top of the Pops". W 1975 r. został gospodarzem show "Jim'll Fix It", który uczynił go powszechnie znanym.

ditw9mo

Program nadawany był prawie dwie dekady, w najlepszym okresie oglądalność sięgała 15 mln, a ekipa otwierała niemal 5 tys. listów dziennie od fanów – głównie nastolatków.

Ekscentryczny dziennikarz słynął też z działalności charytatywnej. Zebrał miliony funtów dla Szpitala Miejskiego w Leeds czy centrum leczenia urazów kręgosłupa w Stoke Mandeville.

Savile zmarł w październiku 2011 r., a pogrzeb odbył się z wszystkimi honorami godnymi legendy show-biznesu.

Jimmy Savile zmarł w 2011 r. Rok później wybuchł skandal Getty Images
Jimmy Savile zmarł w 2011 r. Rok później wybuchł skandal (Getty Images)

Trzęsienie ziemi

Rok później na antenie stacji ITV wyemitowano dokument ujawniający mroczne sekrety prezentera BBC. Rozpoczęło się śledztwo w sprawie Savile’a, które wywołało trzęsienie ziemi.

ditw9mo

Początkowo zeznania złożyło ponad 150 osób wykorzystanych przez Savile'a, kiedy były dziećmi. Najstarsze sprawy sięgały aż 1955 r.

Po długim dochodzeniu ustalono, że przez 40 lat swojej kariery dziennikarz molestował blisko 500 osób, 34 razy oskarżono go o gwałt, a jego ofiarami padły głównie dziewczynki i kobiety w wieku od 8 do 47 lat.

Savile szukał swoich ofiar w szpitalach, placówkach opieki medycznej, a nawet w hospicjum. Wykorzystał m.in. kilkuletnią dziewczynkę chorą na raka, która chwilę wcześniej przeszła poważną operację.

Kiedy opowiedziała o tym pielęgniarce, w odpowiedzi miała usłyszeć: "Milcz, głupia dziewczyno! Czy nie zdajesz sobie sprawy, ile dobrego on zrobił dla naszego szpitala?" – cytuje jej słowa "The Sun".

ditw9mo

Skala koszmaru, jakie przeżyły ofiary dziennikarza, nie mieści się w głowie. Podobnie jak fakt, że tak długo pozostawał bezkarny.

Jimmy Savile z Margaret Thatcher, 1980 r. getty
Jimmy Savile z Margaret Thatcher, 1980 r. (getty)

Polował wszędzie

Jimmy Savile zawsze podkreślał, że nie lubi dzieci i toleruje je jedynie dla dobra programu. Rzekoma niechęć była kamuflażem, pozwalającą odsuwać podejrzenia i wyprzedzać plotki.

ditw9mo

Na pewno pomógł mu też status gwiazdy i działacza charytatywnego. Ale, jak twierdzi Janet Smith, emerytowana sędzia i autorka raportu na temat Savile'a, o jego mrocznej naturze wiedziała większość pracowników BBC.

"Świadkowie twierdzą, że przypadki molestowania i gwałtów dotyczą praktycznie wszystkich budynków BBC, w których pracował Jimmy Savile. Robił to w BBC Television Theatre (kręcił tam program "Jimm'll Fix it"), Television Centre (powstawał tam "Top of the Pops"), Broadcasting House oraz Egton House (powstawały tam programy radiowe z jego udziałem), studiu nagrań Lime Grove oraz różnych studiach poza Londynem, w tym biurach w Leeds, Manchesterze i Glasgow" – pisała w 2016 r. Smith.

Polował wszędzie: na planie, korytarzach, klatkach schodowych i stołówkach pracowniczych. W jednym przypadku obmacywał dziecko nawet przed kamerą.

Zdaniem autorki raportu każdy, kto miał z nim kontakt, wiedział, że jest zboczeńcem i robi krzywdę dzieciom.

ditw9mo

Janet Smith dopuszcza, że szefowie stacji mogli żyć w nieświadomości, ale tylko dlatego, że personel niższego szczebla bał się donosić wyżej. W BBC "gwiazdy były nietykalne".

Jimmy Sevile angażował się w pomoc charytatywną Getty Images
Jimmy Sevile angażował się w pomoc charytatywną (Getty Images)

"Oddamy głos ofiarom"

Nic więc dziwnego, że wiadomość o planach nakręcenia przez BBC serialu inspirowanego historią Jimmy'ego Savile'a budzi na Wyspach niesmak.

Produkcja będzie nosić tytuł "The Reckoning" i opisze historię dziennikarza od nocnych klubów aż do skandalu, jaki wybuchł po jego śmierci.

Twórcy serialu podkreślają, że scenariusz nie będzie żerował na taniej sensacji. Pokaże za to, dlaczego dziennikarz był przez tyle lat bezkarny i "odda głos jego ofiarom". Na razie nie wiadomo, kto wcieli się w Jimmy'ego Savile'a.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ditw9mo

Podziel się opinią

Share
ditw9mo
ditw9mo