"Krew z krwi": Kobiety gangsterów

"Krew z krwi": Kobiety gangsterów
Źródło zdjęć: © AFP

12.04.2012 11:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Co kieruje kobietami, które wiążą się z przestępcami? Przymus rodzinnej tradycji, naiwność i krótkowzroczność, wyrachowanie i wygoda, poszukiwanie mocnych wrażeń... Motywacji jest wiele. Konsekwencje zawsze te same: życie w ciągłym strachu. To właśnie w bardzo jaskrawym świetle uwypukli *"Krew z krwi" - najnowszy serial stacji CANAL +, wyprodukowany przez ENDEMOL POLSKA w reżyserii Xaverego Żuławskiego.*

Główna bohaterka Carmen Rota - Majewska, grana przez znakomitą Agatę Kuleszę, to córka Andrzeja, bossa trójmiejskiej mafii. Chociaż z założenia chciała trzymać się, jak najdalej od rodzinnych interesów, zakochuje się w mężczyźnie, który do przestępczej działalności ma inklinacje, a z czasem przejmuje schedę po teściu. Po tragicznej śmierci męża, który ginie w wyniku mafijnych porachunków, Carmen sama będzie zmuszona wejść w niebezpieczny i pełen zagrożeń świat.

Zawiła intryga osadzoną w realiach gangsterskich porachunków, wyreżyserowana przez Żuławskiego, nie skupia się jednak na dramatach i wyborach jednej kobiety. Bardzo realnie naszkicowane są tu różne charaktery postaci kobiecych.

- Najbardziej popularny w Polsce i na świecie jest „model amerykański” – tłumaczy Dominika Lipszyc, italianistka, która poświęciła kilka lat swojej naukowej pracy na badania włoskiej mafii.

– To dziewczyny, które naoglądały się gangsterskich filmów, którym imponują drogie kosmetyki, prezenty, biżuteria. Podnieca je widok mężczyzny szastającego pieniędzmi i obracającego się w towarzystwie, w którym wszyscy okazują mu respekt i szacunek – wyjaśnia Lipszyc i podkreśla, że kobiety takie często stawiają znak równości pomiędzy namiętnością, a przemocą, która pojawia się w związku, gdy minie już „miesiąc miodowy”, nie potrafiąc ich od siebie odróżnić.

Taka właśnie jest Sandra Kozłowska – przyjaciółka Carmen, grana u Żuławskiego przez Izabelę Kunę. To klasyczna żona gangstera. Lubi wygodne życie, luksus, drogą biżuterię. Woli nie wiedzieć w jaki sposób jej mąż, Stefan zarabia pieniądze, a nawet przymyka oko na jego narkotykowe uzależnienie. W zamian oczekuje konkretów: komfortu i bezpieczeństwa.

Dlaczego kobiety, które doskonale zdają sobie sprawę czym zajmuje się jej ukochany tkwią w takich związkach? – To klasyczny przykład psychologicznej pułapki – wyjaśnia psycholog Anna Rogowska. - Kobieta jest mocno uwikłana w związek, nie chce z niego rezygnować, bo włożyła w tą relację zbyt dużo czasu i energii. Kieruje nią strach o utratę poczucia bezpieczeństwa. On zaspokaja jej potrzeby, ona żyje nadzieją, że on jednak kiedyś się zmieni. Uruchamia się w niej mechanizm zaprzeczenia. Taka kobieta wypiera ze swojej psychiki rzeczy, którymi jej mąż zajmuje się poza domem, a w rodzinnej oazie pielęgnuje w swoich oczach jego ciepły wizerunek - tłumaczy Rogowska.

W serialu spotkamy też przedstawicielkę starszego pokolenia o nietuzinkowym charakterze - matkę Carmen, Annę Rotę (w tej roli Iwona Bielska) przepełnioną dumą, „gotową na wszystko”, a w niepasujących jej okolicznościach, zaborczą i i dbającą przede wszystkim o własny interesy. Poznamy także typ młodej poszukiwaczki ryzyka i przygody, Joli (granej przez Dagmarę Krasowską), której wyobraźnię rozpala perspektywa związku z chłopakiem należącym do klanu wpływowej, przestępczej rodziny – synem Carmen.

Najnowsza produkcja stacji CANAL + uświadomi widzowi, że kobiety wiążące się z gangsterami, kierują się różnymi motywacjami. Nie są bezbarwnymi lalkami bez swojego zdania, a w sytuacji zagrożenia gotowe są do czynów nieprzewidywalnych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także