"Krew z krwi": Dzieci gangsterów

Czy dzieci, których niemal cała rodzina uwikłana jest w kryminalne interesy, powielają schematy rodzinnych zachowań? Już 11 kwietnia w telewizji CANAL+ rozpocznie emisję serialu *"Krew z krwi", w reżyserii Xawerego Żuławskiego. Produkcja po raz pierwszy w Polsce pokazuje realne zjawisko – układy rodzinne w środowiskach przestępczych, które wpływają na psychikę dziecka i determinują jego dalsze losy.*

"Krew z krwi": Dzieci gangsterów

Dzieci w przestępczym kegu. Jest ich trójka: 17-latek Franek, 16-letnia Natalia i 10-letni Borys. Rodzina, znajomi, ludzie w najbliższym otoczeniu – niemal wszyscy uwikłani w kryminalne procedery. Dziadek, niegdyś liczący się przestępca, dziś na „gangsterskiej emeryturze”, wciąż zajmuje wysoką pozycję w kryminalnym półświatku. Ojciec wraz z bratem matki parają się przemytem. Matka gospodyni domowa. Do czasu...

Utrzymana w konwencji dramatu sensacyjnego "Krew z krwi" to opowieść o kobiecie uwikłanej w mafijne porachunki, która za wszelką cenę chce ratować rodzinę. W postać głównej bohaterki wciela się Agata Kulesza. Carmen, córka byłego bossa mafii w Trójmieście i żona przemytnika jest zdana tylko na siebie, gdy od kuli ginie jej mąż. Zdesperowana, musi przejąć jego interesy - w obronie rodziny jest gotowa na wszystko. Jej dzieci nie są jednak ślepe. Choć nie wiedzą dlaczego, widzą, że matka współpracuje z półświatkiem.

- Pomimo tego, że rodzice uwikłani są w struktury mafijne starają się ograniczać latoroślom kontakt ze światem przestępczym. Jednak dziecko wie i czuje, co się dzieje. Dużo więcej i mocniej niż może to wydawać się dorosłym. - mówi Dominika Lipszyc, italianistka od lat zajmująca się badaniem struktur rodzin mafijnych na Sycylii.

10-letni Borys ma nocne koszmary. Moczy się na widok każdego motocyklisty, bo był świadkiem, tego jak mężczyzna na motorze zastrzelił mu ukochanego ojca. Co dzieje się w psychice dziecka?

Czy bycie świadkiem tak tragicznego zdarzenia, nie zdeterminuje późniejszych zachowań patologicznych, które chłopiec wykazywał już wcześniej grożąc pistoletem szkolnemu koledze? - W najmłodszych latach synowie często naśladują ojca: chce być ważny, podziwiany, jak mój tata. Broń w tym przypadku dała temu chłopcu właśnie taką namiastkę – tłumaczy Dominika Lipszyc.

17-letni Franek, szybko odkrywa prawdę o świecie najbliższych i orientuje się, że matka coś ukrywa. Angażuje się w niebezpieczne działania, i bez skrupułów chowa przed policją ważne dowody i spotyka się z dziewczyną, której imponuje jego mafijna rodzina.

Jedyna córka Carmen Natalia, zbacza w swój świat izolując się od matki. Czy jednak mając obok siebie babcię, byłą żonę gangstera, obserwując zachowania Carmen i znając jej przyjaciółkę Sandrę, żonę przestępcy, podejmie w przyszłości decyzję o trzymaniu się z dala od półświatka?

Produkcja serialu, zrealizowana na zlecenie CANAL + przez ENDEMOL Polska skłania do refleksji i porusza problem, o którym w naszym kraju się nie mówi. Nie bada się bowiem powielania schematów przestępczych wśród dzieci kryminalistów, tak jak robi się to w przypadku rodzin alkoholików. W przeciwieństwie do włoskich mafii, gdzie synowie wychowywani są na przyszłych bossów, w Polsce nie mamy do czynienia z taką sytuacją. Nie znaczy to jednak, że w psychice dziecka pewne mechanizmy nie wykształcają się same poprzez obserwację swoich najbliższych. Jak wygląda to u dzieci Carmen? Odpowiedź w kolejnych odcinkach serialu.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)