Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji otrzymała skargi na radiową Trójkę

Po unieważnieniu 1998. notowania Listy Przebojów Trójki do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęły skargi na stosowanie przez rozgłośnię cenzury. Dyrekcja Polskiego Radia będzie musiała złożyć wyjaśnienia.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji otrzymała skargi na radiową Trójkę
Źródło zdjęć: © ONS

19.05.2020 10:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Środowisko radiowe solidarnie staje po stronie dziennikarzy. Efektem tego jest odejście wielu znamienitych nazwisk znanych z Trójki m.in. Marka Niedźwieckiego, Hirka Wrony, Marcina Kydryńskiego, Wojciecha Mazolewskiego, Agnieszki Szydłowskiej.

Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dotychczas wpłynęły dwie skargi w sprawie Listy Przebojów - od posła Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Mieszkowskiego oraz od osoby prywatnej.

- Obie skargi zawierają zarzut stosowania cenzury przez władze Polskiego Radia, KRRiT zwróci się do Polskiego Radia o wyjaśnienia w tej sprawie - powiedziała Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa Rady w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl

Poseł Mieszkowski oświadczył na piśmie, że "w demokratycznym państwie prawa opisane praktyki stosowane jako jedno z narzędzi walki politycznej są oburzające i niedopuszczalne". Swój sprzeciw wobec unieważnieniu notowania listy przebojów z wygraną piosenką Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój", wyraziło też Towarzystwo Dziennikarskie.

"Nawet w czasach PRL nie zrobiono nigdy w polskim radiu czegoś takiego. Towarzystwo Dziennikarskie dziękuje pracownikom Trójki, którzy w niedzielę 17 maja 2020 r. manifestowali przed siedzibą rozgłośni przeciw temu niesłychanemu aktowi cenzury. Dziękujemy też artystom, którzy protestując zakazali emitowania w Programie Trzecim PR swoich utworów: Tomaszowi Organkowi, Darii Zawiałow, Dawidowi Podsiadło, Bartoszowi Waglewskiemu, Katarzynie Nosowskiej, Zygmuntowi "Muńkowi" Staszczykowi i wszystkim innym, którzy jeszcze przyłączą się do bojkotu" - napisano w oświadczeniu przesłanym do wirtualnemedia.pl

Co zaskakujące, od 1998. notowania Listy Przebojów Trójki odcina się również Bartas Szymoniak, którego utwór "Wojownik z miłości" według dyrekcji radia miał wygrać plebiscyt w miniony piątek. Artysta zażądał wycofania swojej piosenki z anteny stacji.

afera trójkikrritpolskie radio
Komentarze (1146)