Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji otrzymała skargi na radiową Trójkę

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji otrzymała skargi na radiową Trójkę
Źródło zdjęć: © ONS

19.05.2020 10:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Po unieważnieniu 1998. notowania Listy Przebojów Trójki do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęły skargi na stosowanie przez rozgłośnię cenzury. Dyrekcja Polskiego Radia będzie musiała złożyć wyjaśnienia.

Środowisko radiowe solidarnie staje po stronie dziennikarzy. Efektem tego jest odejście wielu znamienitych nazwisk znanych z Trójki m.in. Marka Niedźwieckiego, Hirka Wrony, Marcina Kydryńskiego, Wojciecha Mazolewskiego, Agnieszki Szydłowskiej.

Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dotychczas wpłynęły dwie skargi w sprawie Listy Przebojów - od posła Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Mieszkowskiego oraz od osoby prywatnej.

- Obie skargi zawierają zarzut stosowania cenzury przez władze Polskiego Radia, KRRiT zwróci się do Polskiego Radia o wyjaśnienia w tej sprawie - powiedziała Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa Rady w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl

Poseł Mieszkowski oświadczył na piśmie, że "w demokratycznym państwie prawa opisane praktyki stosowane jako jedno z narzędzi walki politycznej są oburzające i niedopuszczalne". Swój sprzeciw wobec unieważnieniu notowania listy przebojów z wygraną piosenką Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój", wyraziło też Towarzystwo Dziennikarskie.

"Nawet w czasach PRL nie zrobiono nigdy w polskim radiu czegoś takiego. Towarzystwo Dziennikarskie dziękuje pracownikom Trójki, którzy w niedzielę 17 maja 2020 r. manifestowali przed siedzibą rozgłośni przeciw temu niesłychanemu aktowi cenzury. Dziękujemy też artystom, którzy protestując zakazali emitowania w Programie Trzecim PR swoich utworów: Tomaszowi Organkowi, Darii Zawiałow, Dawidowi Podsiadło, Bartoszowi Waglewskiemu, Katarzynie Nosowskiej, Zygmuntowi "Muńkowi" Staszczykowi i wszystkim innym, którzy jeszcze przyłączą się do bojkotu" - napisano w oświadczeniu przesłanym do wirtualnemedia.pl

Co zaskakujące, od 1998. notowania Listy Przebojów Trójki odcina się również Bartas Szymoniak, którego utwór "Wojownik z miłości" według dyrekcji radia miał wygrać plebiscyt w miniony piątek. Artysta zażądał wycofania swojej piosenki z anteny stacji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1146)
Zobacz także