Trwa ładowanie...
02-03-2010 15:45

Kontynuacja jednego z najpopularniejszych polskich seriali na DVD

Kontynuacja jednego z najpopularniejszych polskich seriali na DVDŹródło: Galapagos
d1hvr8s
d1hvr8s

Zrealizowany w połowie lat 70. „Czterdziestolatek” Jerzego Gruzy i Krzysztofa Teodora Toeplitza ku zaskoczeniu samych autorów okazał się jednym z największych przebojów w historii polskiej telewizji. Perypetie inżyniera Karwowskiego co roku powracają na antenę niezmiennie bawiąc coraz to nowe pokolenia widzów.

„Czterdziestolatek” zdobył sympatię odbiorców dzięki dowcipnemu, ale i nie zwykle trafnemu odwzorowaniu Polski lat 70. i absurdów socjalizmu. Nic więc dziwnego, że po 1989 roku i zmianie ustroju w kraju Gruza i Toeplitz powrócili do wykreowanego przez siebie bohatera, by tym razem pokazać w krzywym zwierciadle realia kapitalistycznej Polski.

Akcja serialu rozpoczyna się w dniu 60. urodzin Stefana Karwowskiego (Andrzej Kopiczyński)
. Oczekiwane przyjęcie urodzinowe okazuje się jednak niewypałem. Lekarz Karol Stelmach (Leonard Pietraszak) – przyjaciel domu – wpada na chwilę i zaraz biegnie na dyżur w pogotowiu. Syn Marek (Wojciech Malajkat) przychodzi, co prawda, do rodziców, ale tylko po to by zostawić pod ich opieką trzech synów i leci do pracy w agencji ochrony.

Państwo Karwowscy siedzą więc sami w domu i oglądają występ technika Maliniaka (Roman Kłosowski) – obecnie urzędnika państwowego. Ostatecznie na przyjęcie zabiera ich córka Jagoda (Joanna Kurowska) z mężem Gerardem (Wojciech Mann)
. Impreza odbywa się w stołecznym hotelu Bristol, ale państwo Karwowscy szybko przekonują się, że nie są tam najważniejszymi z gości...

Składający się z 15 odcinków „Czterdziestolatek: 20 lat później” to satyryczne spojrzenie na Polskę i Polaków w ciągu pierwszych lat po zmianie ustroju. Dla wychowanych w realiach PRL Stefana i Magdy Karwowskich wszystko w tej rzeczywistości jest nowe i niezrozumiałe. Nie zamierzają jednak pozostać w tyle i robią wszystko by iść z duchem czasu próbując swoich sił w prywatnej inicjatywie, inwestując w akcje, a nawet angażując się w politykę.

d1hvr8s

„Czterdziestolatek: 20 lat później” jest wspólnym dziełem Krzysztofa Teodora Toeplitza i Jerzego Gruzy, autorów oryginalnego „Czterdziestolatka”. W obsadzie serialu wystąpili aktorzy znani z poprzednich perypetii inż. Karowskiego czyli: Andrzej Kopiczyński (Stefan Karwowski), Anna Seniuk (Magda Karwowska), Leonard Pietraszak (Karol Stelmach), Roman Kłosowski (Maliniak), Ryszard Pietruski (Mietek Powroźny) czy Irena Kwiatkowska (Kobieta Pracująca).

Obok nich w obsadzie serialu znaleźli się m.in.: Wojciech Mann (Gerard Bonnet), Joanna Kurowska (Jagoda), Wojciech Malajkat (Marek Karwowski), Krzysztof Materna (Józef, sekretarz Gerarda), Marek Kondrat (Roman Dudek), Magdalena Wójcik (dr Joanna Marjańska), Ewa Kasprzyk (właścicielka domu aukcyjnego), czy Mateusz Damięcki (Lech, wnuk Karwowskich).

Pierwszy odcinek serialu „Czterdziestolatek: 20 lat później” został wyemitowany na antenie TVP 4, w grudniu 1993 roku.

d1hvr8s

Fenomen „Czterdziestolatka” Kiedy w 1974 roku Jerzy Gruza rozpoczynał zdjęcia do „Czterdziestolatka” nie wiedział, że realizuje serial, który stanie się jednym z najpopularniejszych i najczęściej powtarzanych w historii telewizji.

Bohaterem serialu jest inżynier Stefan Karwowski (Andrzej Kopiczyński), typowy mieszkanie PRL’owskiego miasta, mąż energicznej Magdy (Anny Seniuk) i ojciec dwójki dzieci: Jagody (Grażyna Woźniak) i Marka (Piotr Kąkolewski). W kolejnych odcinkach serialu inżynier Karwowski boryka się z problemami wieku średniego takimi jak łysienie czy spadek kondycji fizycznej, ale też awansuje (przy pomocy komputera marki Odra trzeciej generacji), podejmuje próbę rzucenia palenia, a nawet wplątuje się w pozamałżeński romans.

– Dla mnie Czterdziestolatek był Woody Allenem Polski lat 70. Idealista, pozbawiony sprytu, trochę fajtłapa, uczciwy i naiwny marzyciel. (...) Śmieszność Czterdziestolatka polegała na tym, że wszystkie zalecenia "odgórne", nawet te absurdalne i propagandowe, traktował serio i próbował je realizować. Dlatego nieuchronnie wpadał na minę prawdziwego życia – mówił o swoim bohaterze reżyser serialu, Jerzy Gruza w wywiadzie udzielonym przy okazji realizacji „Czterdziestolatka – dwadzieścia lat później”.

d1hvr8s

Zdjęcia do „Czterdziestolatka” rozpoczęły się w 1974 roku. Początkowo planowano realizację 7 odcinków serialu, ale ich ogromna popularność wśród widzów sprawiła, że szybko podjęto decyzję o nakręceniu kolejnych 14.

Co ciekawe, krytycy początkowo nie byli produkcją zachwyceni. W prasie branżowej serialowi zarzucano "ostentacyjną banalność myślową", "pomieszanie kabaretu z produkcyjniakiem" i "niepokojąco bliskie sąsiedztwo z niechlubnymi produktami kultury masowej". Jednak już przy powtórnej emisji oceny krytyków były bardzo życzliwe, a dziś nie ma chyba nikogo, kto nie zachwycałby się perypetiami inżyniera Karwowskiego i jego rodziny.

„Czterdziestolatek” odniósł olbrzymi sukces, ale dla jego aktorów okazał się nie lada problemem. Andrzej Kopiczyński do dziś kojarzy się wszystkim z rolą Karwowskiego mimo, iż ma na swoim koncie dziesiątki doskonałych, jeśli nie lepszych kreacji teatralnych. – "Czterdziestolatek" właściwie odciął mi drogę do ról dramatycznych – wspominał aktor w jednym z wywiadów („Dziennik Polski”, 2005).

d1hvr8s

Podobne odczucia towarzyszyły Romanowi Kłosowskiemu, który dla wielu widzów na zawsze pozostał Maliniakiem. – Latami tak do mnie mówiono. […] Był czas, że to nazwisko doprowadzało mnie do szewskiej pasji, bałem się, że kiedyś komuś przyłożę za Maliniaka – wspomina aktor (Przegląd", nr 11/2004),

Popularność serialu sprawiła, że w 1976 roku nakręcono jeszcze pełnometrażową opowieść o Karwowskim pt. „Motylem jestem, czyli romans 40-latka”, a wcześniej w noc Sylwestrową 1975 roku telewizja wyemitowała wielogodzinny program "Sylwester Rodzinny – program z rodziną Czterdziestolatka" z udziałem aktorów.

Niewykluczone, że ulubieńcy widzów jeszcze raz wrócą na mały ekran. Latem 2009 roku z inicjatywy Jerzego Gruzy powstał testowy odcinek nowego serialu „Studenci” opowiadający o studentach Uniwersytetu Trzeciego Wieku, wśród których są również Stefan i Magda Karwowscy. Jeśli zostanie pozytywnie oceniony przez szefów TVP, jest szansa, że powstaną kolejne.

d1hvr8s

W ramach współpracy Telewizji Polskiej oraz Galapagos Films w 2009 roku ukazało się wznowienie wydania DVD „Czterdziestolatka”, czyli wyjątkowa 6-dyskowa edycja w nowej szacie graficznej. W 2010 roku Galapagos Films po raz pierwszy przedstawi wydanie DVD „Czterdziestolatek: 20 lat później”. Jest to 6-cio płytowe wydanie, które zostało wzbogacone o prawie godzinną porcję nigdy dotąd nie prezentowanych dodatków specjalnych, wśród których wywiad z reżyserem Jerzym Gruzą z cyklu „Szkoła Mistrzów”. A także:

- Za kulisami „40-latka 20 lat później”- linia męska
- Świat kobiet, czyli Wigilijne spotkanie serialowej rodziny 40-latka

d1hvr8s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hvr8s