Trwa ładowanie...
d1yy3ru
d1yy3ru

Wampir. Krwiopijca. Istota nieśmiertelna o charakterystycznych wydłużonych kłach. Czy to możliwe, żeby ten niezaspokojony dotąd typ bohatera w końcu się przejadł? Wydaje się, że przepił on już swoją szansę na powiększenie komercyjnego sukcesu. Teraz to ludzie mogą w końcu odgryźć się całej wampirzej rasie. Grupie żądnych krwi jednostek mówią stanowcze: NIE! Tym samym stajemy się świadkami nadejścia nowej epoki. Panie i Panowie, przed Wami bohaterowie bajek. Zliftingowani, odmłodzeni i unowocześnieni – aż trudno ich poznać!

Przez ostatnich kilka dekad wampiry przeszły długą drogę. Zaczynały jako pokraczne stwory. Upiorny wygląd i nienaturalna bladość twarzy odstraszała ich przyszłe ofiary. Dzięki mocy hipnotyzowania i nadprzyrodzonych zdolności do lewitacji, były w stanie przetrwać przez wieki. Charakterystyczne odciski kłów na szyi stały się oznaką zbezczeszczenia przez siły nieczyste. Ten straszny obraz wampirów przeszedł jednak znaczącą metamorfozę. To kultura popularna nadała mu obecny kształt. Niczym Magda Gessler w "Kuchennych rewolucjach", coś odjęła, coś przemalowała, dodała nowego smaku i szczyptę nowoczesności. Powstały twór stracił to, co dotychczas było jego siłą - przerażający wygląd. Sam Nosferatu wampir nie mógł przypuszczać, że jego koledzy staną się w przyszłości... symbolami seksu!

**[

]( http://film.wp.pl/nosferatu-symfonia-grozy-6027639001252481c )**

d1yy3ru

Jednymi z pierwszych urodziwych i pociągających krwiopijców byli główni bohaterowie filmu "Wywiad z wampirem". Brad Pitt, Tom Cruise oraz Antonio Banderas udowodnili, że mężczyźni o nieco wystających kłach, potrafią elektryzować na ekranie. Kobiety wzdychały marząc, by zostać jedną z ich ofiar. Prawdziwa histeria zaczęła się kilka lat później, gdy do kin trafiła pierwsza część sagi "Zmierzch". Tu można byłoby się sprzeczać, czy główny wampirzy bohater – Edward, jest pociągający czy raczej nijaki. Nie zmienia to jednak faktu, że nastolatki na całym świecie oszalały na jego punkcie. Do dziś nie mogąc wyrwać się z hipnotycznego stanu uwielbienia.

**[

]( http://film.wp.pl/wywiad-z-wampirem-6027639857796225c )**

d1yy3ru

W kolejnych filmach posiadanie chłopaka, który jest wampirem, stało się jednym z wyznaczników grupowego statusu. Ci, którzy mają styczność z tym, co nadprzyrodzone, to ci lepsi. Zwyczajność jest nudna i mdła. Stanowi jedynie tło dla prezentowanych wydarzeń. Normalność wyszła z mody. Przyszedł czas na krew... "Czystą krew". Współczesny wampir nie ukrywa się w swoim zamku. Wręcz przeciwnie, wspomniany serial pokazuje, że stał się on częścią społeczności, w której mieszka. Wszyscy go znają i są świadomi jego natury. Wampir został "udomowiony" i oswojony. Nie musi już nawet polować na swoje ofiary, wystarczy mu, że napije się syntetycznej wersji krwi sprzedawanej w butelkach niczym popularne napoje gazowane.

**[

]( http://teleshow.wp.pl/czysta-krew-6029528257774721c )**

d1yy3ru

Serial "Czysta krew" pokazuje nam nowy rodzaj świata, w którym wampiry nie stanowią już tylko mniejszości, lecz należą do pełnoprawnej grupy obywateli. Społeczność ta przez wieki wytworzyła system stratyfikacji wewnętrznej na podobieństwo ludzkiej hierarchii państwowej. Ktoś rządzi i ktoś jest rządzonym. Wszystko jest zorganizowane, choć zdarza się, że wymyka się spod kontroli. Tylko jedna rzecz wciąż nie jest przez nich okiełznana – słońce.

**[

]( http://teleshow.wp.pl/czysta-krew-6029528257774721c )**

d1yy3ru

Z tym całkiem dobrze radzą sobie natomiast bohaterowie serialu "Pamiętniki wampirów". Te przystojne wampiry nie muszą już unikać światła dziennego. Zatem ostatnia granica oddzielająca ludzi od wampirów upadła, a wraz z nią skończyła się wyjątkowość tych dziwnych istot. Wampiry stały się jednymi z nas. Dla widzów przestały już być pociągające. Hipnotyzująca moc wampirzego spojrzenia zastąpili natomiast oczarowujący swym urokiem bajkowi bohaterowie.

**[

]( http://teleshow.wp.pl/pamietniki-wampirow-6029515489591937c )**

d1yy3ru

Skąd pomysł na wskrzeszenie baśniowych postaci? Przyczyn zapewne jest wiele. Można przypuszczać, że jedną z nich jest to, że są oni po prostu dobrze znani. Każdy z nas pamięta z dzieciństwa opowieści, które czytali nam do snu rodzice lub dziadkowie. Kolorowy świat pełen zwierzątek i magicznych zjawisk ukształtował nasze pierwsze lata życia. Odczytywane historie miały bawić i jednocześnie uczyć. Końcowy morał wskazywać dobrą drogę i istotne wartości, które warto kultywować. Powstałe w ten sposób uniwersalne symbole rozpowszechniły się na całym świecie.

Dobra wróżka, piękna królewna czy zła wiedźma to bohaterowie masowej wyobraźni. A skoro są znani, to zapewne i lubiani. Z takiego założenia mogli wyjść twórcy debiutujących w tym roku seriali "Grimm" oraz "Once Upon a Time". Przenieśli oni baśniowe historie w realia współczesnego świata. Z jakim skutkiem? W przypadku pierwszej produkcji, już sam tytuł dość wymownie wskazuje tematykę serialu. Głównym bohaterem jest amerykańskim policjant. Odkrywa on, że posiada niezwykły dar widzenia prawdziwej ludzkiej natury, która często pochodzi z najstraszniejszych baśniowych historii. Oficer spotka zatem na swojej drodze m.in. złego wilka z bajki o "Czerwonym Kapturku" czy niesforne niedźwiedzie z opowieści o "Trzech misiach i Złotowłosej". Taką specyficzną zdolność mają jedynie osoby należące do rodu Grimmów. Czyżby znani niemieccy pisarze byli w rzeczywistości łowcami potworów?

**[

]( http://teleshow.wp.pl/grimm-6029248618095745c )**

d1yy3ru

Bracia nie unikali w swych książkach okrucieństwa. Nic więc dziwnego, że również serial "Grimm" prezentuje nietypowe spojrzenie na baśnie. Zamiast skupiać się na pozytywnych bohaterach znanych opowieści, ukazuje on negatywne i nieprzyjazne postacie. Widzowie mają niezłą zabawę zgadując, z jakiej bajki pochodzi kolejny serialowy złoczyńca. Produkcja utrzymana jest w mrocznej stylizacji, która ma przerażać odbiorców. Zwykły świat miesza się tu z tym znanym z opowiadań.

Nieco inaczej wygląda rzeczywistość w serialu "Once Upon a Time". Bajkowe postacie znów przenikają do współczesności. Jednak tym razem toczą one normalne życie w jednym z amerykańskich miasteczek, nie widząc o swojej magicznej przeszłości. Akcja produkcji zaprezentowana jest w dwóch płaszczyznach. Baśniowej, w której bohaterowie prezentują się w pięknych sukniach i wymyślnych strojach, oraz realnej – zdecydowanie mniej barwnej. Interesujące jest obserwowanie, jak zła królowa radzi sobie w roli burmistrza, a Królewna Śnieżka jako nauczycielka.

Część osób uważa, że bajkowy trend zapoczątkował Tim Burton realizując fabularną wersję "Alicji w Krainie Czarów". Sukces finansowy podziałał na producentów niczym lep na muchy. Posypały się scenariusze nowych bajkowych historii. Niedawno oglądać można było film "Dziewczyna w czerwonej pelerynie" będący spojrzeniem na historię Czerwonego Kapturka z perspektywy miłości do pewnego chłopaka. Już niedługo zobaczyć będzie można dwa obrazy przedstawiające historie Królewny Śnieżki. W jednym z nich, ukaże ona swoją wojowniczą naturę sięgając po miecz i tarcze, by odegrać się na złej królowej. Natomiast w drugim, Śnieżka wystąpi w komediowym wydaniu.

**[

]( http://film.wp.pl/dziewczyna-w-czerwonej-pelerynie-6027626897764993c )**

To jednak nie koniec baśniowych historii. Na ekranach kin zagości wkrótce opowieść o dalszych losach Jasia i Małgosi. Piętnaście lat po konfrontacji z Babą Jagą, brat i siostra pracują jako profesjonalni tropiciele wiedźm. Obraz nosi tytuł "Jaś i Małgosia: Łowcy czarownic". Trzeba przyznać, że całość brzmi dość komicznie. Jest duża szansa, że do tych dwojga dołączy niedługo Pinokio. Czy on także będzie szukał zemsty na swoich bajkowych prześladowcach? Dowiemy się tego najwcześniej w 2014 roku – wtedy ma mieć miejsce premiera filmu o przygodach drewnianego chłopca.

Czy baśniowe produkcje na dłużej zagoszczą na ekranach? Przeniesienie znanych z opowiadań postaci do nowej rzeczywistości miało odświeżyć dobrze znane historie. XXI wiek okazał się jednak mało przyjaznym dla nich miejscem. Wyniki oglądalności nie porażają, a kolejne fabularne propozycje wydają się dążyć bardziej w stronę groteski niż dobrej rozrywki. Emisja ostatniej części sagi "Zmierzch" na pewno zastopuje na pewien czas falę uniesień wampirzych entuzjastów. Trudno jednak podejrzewać, że Królewna Śnieżka czy Czerwony Kapturek dorównają popularności filmowemu Edwardowi. No chyba, że i w tę rolę wcieli się Robert Pattinson...

**[

]( http://film.wp.pl/zmierzch-6029530397271169c )**

Ja póki co pozostaję bajkosceptykiem, który chce wciąż trwać pod urokiem Erica Northmana – wampira z serialu "Czysta Krew".

**[

]( http://teleshow.wp.pl/czysta-krew-6029528257774721c )**

Zobacz także:

[

ŻENUJĄCE POCZĄTKI GWIAZD. PO CO SIĘ TAK KOMPROMITOWAŁY?! ]( http://teleshow.wp.pl/zostac-miss-pamietacie-kto-zaczynal-w-tym-serialu-6026605416567937g )
[

CICHOPEK ROZSTAJE SIĘ Z HAKIELEM! TO NIE BYŁ ZWIĄZEK IDEALNY… ]( http://teleshow.wp.pl/m-jak-milosc-cichopek-rozstaje-sie-z-hakielem-6026605425549953g )
[

BRODZIK WYGLĄDA FATALNIE. PO CO TO ZROBIŁA?! ]( http://teleshow.wp.pl/zycie-nad-rozlewiskiem-nowa-fryzura-brodzik-ladna-6026604957004417g )

d1yy3ru
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1yy3ru