Kolejny polski serial idzie na eksport

Oprócz serialu kryminalnego, zagraniczne stacje i producenci telewizyjni zainteresowani są głównie produkcjami dziecięco-młodzieżowymi oferowanymi przez TVP podczas targów MIPCOM.

Kolejny polski serial idzie na eksport

Rosyjska firma producencka Amedia, która wcześniej wyprodukowała własną wersje "M jak miłość", bliska jest zakupu praw do serialu TVP "Glina".

Serial opowiada o pracy policjantów z wydziału zabójstw, o kosztach wykonywania zawodu policjanta, ale także o skrajnych ludzkich emocjach: miłości, śmierci, nienawiści. Główny bohater historii to twardy, uparty i pozbawiony złudzeń Andrzej Gajewski, 40-letni policjant z wydziału zabójstw.

Reżyserem serialu w Polsce był Władysław Pasikowski. W rolach głównych wystąpili Jerzy Radziwiłowicz, Robert Gonera i Maciej Stuhr. "Glina" zadebiutował u nas 9 września 2004 roku i zebrał bardzo pozytywne oceny zarówno widzów, jak i krytyków. Każdy odcinek oglądało średnio ponad 3 mln 506 tys. widzów (wid. 9,7%).

Produkcje TVP w cenie

Zagranicznych producentów i stacje telewizyjne najbardziej ciekawią jednak formaty dziecięco-młodzieżowe TVP. Dużym zainteresowaniem cieszy się od dawna zapowiadana produkcja "Miś Fantazy".

- Mieliśmy Misia Uszatka, który był popularny na całym świecie. Z tego powodu od dawna zagraniczni nabywcy pytali się o nowego misia - przyznał w rozmowie z wortalem Wirtualnemedia.pl Michłl Wierusz-Kowalski z biura sprzedaży TVP. - Teraz nową animację mamy już dla nich gotową - dodał.

W poniedziałek przedstawiciel krajów Ameryki Łacińskiej zakupił obsypany nagrodami film Andrzeja Maleszki "Magiczne drzewo" . Obraz zostanie prawdopodobnie sprzedany także do Jugosławii oraz Indii.

Wśród własnych produkcji TVP stawia na quiz wiedzy "Najlepszy z najlepszych" oraz "Królestwo Maciusia". - To teleturniej będący ewenementem na skalę światową - chwali produkcję Małgorzata Cup z biura sprzedaży TVP. - W programie rywalizują ze sobą drużyny złożone zarówno z dzieci, jak i ich rodziców,co zdarza się niezwykle rzadko - zapewnia. Każdy odcinek zawiera część animacyjną. Zależnie od kraju, w tym miejscu mogą pojawić się znane lokalnie rysunkowe postacie, np. Myszka Miki. Produkcja jest w pełni interaktywna - ze studiem można łączyć się za pomocą internetu i sms-ów. Planowana jest również filmowa wersja teleturnieju koprodukowana z Niemcami i Francuzami.

Z oferty filmowej Telewizja Polska proponuje produkcje o polskich twórcach kina cieszących się światową renomą. Korzystając z okazji, zachęca do zakupu filmu dokumentalnego "Still Alive" o Krzysztofie Kieślowskim, którego "Dekalog" został sprzedany już do 70 krajów świata. W ofercie ma również "Pogodę na jutro" Jerzego Stuhra oraz "Kto nigdy nie żył..." Andrzeja Seweryna.

Wśród produkcji filmowych, swoje miejsce w ofercie TVP znalazła "S@amotność w sieci". - Kiedy mówimy, że powieść, na podstawie której nakręcono film, została sprzedana w ilości 200 tysięcy egzemplarzy, robi to duże wrażenie na odwiedzających nasze stoisko - twierdzi Michał Wierusz-Kowalski.

Targi MIPCOM, które do 13 października potrwają w Cannes, to impreza o globalnym znaczeniu dla branży zajmującej się telewizją, video i DVD, nowymi mediami, Internetem oraz telefonią komórkową. Wśród uczestników targów znajdują się producenci, kupujący i sprzedający kontent, finansiści oraz dystrybutorzy produkcji rozrywkowych w mediach elektronicznych.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)