Krucjata przeciwko TVN trwa. "Wiadomości" pokazały nagranie sprzed 12 lat
Z najnowszych analiz wynika, że "Wiadomości" i "Fakty" atakują i krytykują się nawzajem na antenie, przy czym program TVP robi to ponad dwa razy częściej. Kolejny przykład dotyczy afery wokół programu Moniki Olejnik i "bronienia antypolskiej narracji". Z tej okazji "Wiadomości" przypomniały nagranie sprzed 12 lat.
- Postępowanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji po skargach na głośną wypowiedź socjolog o Polakach w czasie drugiej wojny, fala krytyki tych słów, w tym ostra reakcja premiera i ministra edukacji na nie, a medialne uderzenie w pamięć o Polakach żyjących w czasie niemieckiej okupacji nie ustaje - mówiła w wieczornych "Wiadomościach" prezenterka, zapowiadając reportaż Konrada Węża.
Na wstępie pokazano fragment reportażu Katarzyny Kolendy-Zaleskiej z "Faktów", po czym dziennikarz "Wiadomości oznajmił, że "telewizja TVN zaatakowała ministra edukacji prof. Przemysława Czarnka za to, że stanął w obronie prawdy".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Chodzi o głośną wypowiedź prof. Barbary Engelking, która w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim mówiła w TVN24 u Moniki Olejnik, że Żydom "największe niebezpieczeństwo groziło na co dzień ze strony Polaków".
- Wbrew tej narracji ratunek Żydów przed zagładą, na którą w czasie drugiej wojny światowej skazali ich Niemcy, jest częścią naszej historii - podkreślał Konrad Wąż, który pokazał nie tylko kontrowersyjne nagranie sprzed kilku dni, ale także wypowiedź Engelking z 2011 r. Również udzielonej dla stacji TVN.
- Dla Polaków śmierć to była kwestia biologiczna, naturalna, śmierć jak śmierć. Dla Żydów to była tragedia, dramatyczne doświadczenie, metafizyka - mówiła wówczas Engelking.
- Po tych słowach TVN nie zareagował. Teraz stacja stanęła w obronie antypolskiej narracji - podkreślił dziennikarz "Wiadomości", który na koniec przypomniał swoim widzom, że "kilka tygodni temu TVN opublikował też reportaż uderzający w świętego Jana Pawła II".
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" z jednej strony znęcamy się nad "Bring Back Alice" i "Randką, bez odbioru", a z drugiej - postulujemy o przywrócenie w Polsce zawodu swatki (w "Małżeństwie po indyjsku" działa to całkiem sprawnie). Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.