Trwa ładowanie...
da2oi6i

Kayah

Najnowsze informacje
1.5
(2 głosy)
Oceń:
da2oi6i

Kayah, czyli Katarzyna Szczot, urodziła się 5 listopada 1967 roku. Uzyskała dyplom w klasie fortepianu, u prof. Anny Narkiewicz w 1985 roku.

Rozpoczęła karierę w drugiej połowie lat 80., współpracując z formacjami reggae Rastar i Zgoda.

W 1988 roku zadebiutowała na Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn piosenką "Córeczko", za którą otrzymała nagrodę specjalną. To pozwoliło jej wydać w tym samym roku w Polskich Nagraniach solową płytę zatytułowaną zwyczajnie Kayah.

W 1995 roku wydała kolejny album "Kamień", który nagrodzono m.in. Fryderykiem dla najlepszej wokalistki. "Kamień" został dobrze przyjęty przez krytyków i fanów, szybko osiągając status złotej płyty.

Swoją pozycję na rynku artystka umocniła trzecim krążkiem, "Zebra" wydanym w 1997 roku, który szybko uzyskał status "platyny".

Absolutnym sukcesem komercyjnym lat 90tych okazała się płyta, którą Kayah nagrała z Goranem Bregovićem. Do dzisiaj płyta sprzedała się w ponad 360.000 egzemplarzy. Album "Kayah i Bregović", który pojawił się w klepach 12 kwietnia 1999 roku, otrzymał Fryderyka jako najlepszy w 1999 roku, teledysk "Prawy do lewego" został Teledyskiem Roku, a Kayah dostała Fryderyka '99 w kategorii Wokalistka Roku.

W latach 1995-1998 piosenkarka współpracowała przy innych projektach, nagrywając takie utwory jak: "Budzikom śmierć", "Horyzont", "Flota zjednoczonych sił", "Hit", "Uwierz... to nie ja" czy "Raduj się świecie".

W 1998 roku Kayah wzięła udział w kampanii POP i za muzykę napisaną do tej reklamy, dostała nagrody na festiwalach Crack Film, Kreatura i Złote Orły.

W 1998 roku prowadziła swój 24-odcinkowy program rozrywkowy To było grane w TVN.

12 maja 2000 roku ukazała się płyta "JakaJaKayah".

W 2001 roku Kayah została ambasadorem WWF w Polsce. W tym samym roku wraz z Krzysztofem Pszoną zawiązała spółkę producencką. We wrześniu 2002 Kayah nagrała w duecie z Michałem Żebrowskim utwór "Dobry potwór nie jest zły" który promuję płytę "Poczytaj mi Tato 2".

Za album kolejny album "Stereo typ" Kayah otrzymała siedem nominacji do nagrody Fryderyk 2003.

Swoje osiągnięcia artystka podsumowała albumem The Best & The Rest z 29 kwietnia 2005 roku, na którym znalazły się zarówno znane utwory, jak i te mniej osłuchane, które były do tej pory częścią innych projektów: składanek, ścieżek dźwiękowych do filmów, albumów innych artystów.

Artystka pojawiała się gościnnie w kilku serialach i filmach fabularnych.

Pierwsze w naszej części Europy "MTV Unplugged" z Kayah zostało nagrane w Łodzi. Koncert został zrealizowany 28 listopada 2006 roku.

2 września 2007 Kayah była gospodynią koncertu "Gorączka Sopockiej Nocy", który odbył się trzeciego dnia 44. Sopot Festival 2007.

W swojej wytwórni Kayax, Kayah promuje młodych, utalentowanych artystów, którzy zachwycili ją swoją muzykalnością, charyzmą i olbrzymim talentem oraz osobowością. Wytwórnia Kayax wydała płyty takich artystów jak: Maria Peszek, Andrzej Smolik, Krzysztof Kiljański, Zakopower, Novika, Bisquit, Sofa, Mosqitoo, Loco Star, czy June.

Kayah była jurorką w muzycznym programie dla młodych talentów "Fabryka gwiazd".

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
da2oi6i
da2oi6i
da2oi6i