Trwa ładowanie...

Karol był krytykowany za wieloletni romans. W końcu zobaczono w nim ofiarę

Nie chciał ożenić się z młodziutką Dianą, ale musiał podporządkować się rodzicom. Nigdy nie zrezygnował z pierwszej miłości, przez którą wiele wycierpiał.

Karol był krytykowany za wieloletni romans. W końcu zobaczono w nim ofiaręŹródło: Getty Images
d3mxg0q
d3mxg0q

- Camilla była ciepłą kobietą z matczynymi cechami, uwielbiała się śmiać i miała ogromny seksapil – pisała Sally Bedell Smith w biografii Karola z 2017 r. Te cechy nie przekonywały jednak królowej Elżbiety II, która nie widziała w niej potencjalnej synowej.

Z Camillą Karol spotykał się już w latach 1971-1973. Podobno tylko ona potrafiła go rozśmieszyć, wysłuchać i zrozumieć. Miał w niej oparcie, ale brak sympatii na dworze królewskim przekreślał sformalizowanie ich związku. Karol był w kropce, zaś Camilla nie zamierzała czekać na – dosłownie – księcia na białym koniu i postanowiła ułożyć sobie życie u boku brytyjskiego oficera. Pierwszy mąż dał jej nie tylko podwójne nazwisko Parker Bowles i dwójkę dzieci, ale także ciche przyzwolenie na romans z następcą tronu.

Getty Images
Źródło: Getty Images

Relacje między Camillą i Karolem zaczęły się komplikować, gdy pod koniec lat 70. rodzina królewska zaczęła coraz mocniej naciskać na księcia, by się ustatkował.

d3mxg0q

- Został przyparty do muru, że musi poślubić dziewicę albo przynajmniej kobietę, która za taką uchodzi. Nie był zakochany ani gotowy – czytamy w biografii Karola, któremu w tamtym czasie przedstawiono Dianę Spencer. - Uznał, że ojciec go szantażuje. Miał się oświadczyć albo pozwolić odejść Dianie, by nie zepsuć jej świetnej opinii. Decyzja miała zapaść szybko – pisała Smith.

Diana miała 19 lat, gdy przyjęła oświadczyny 33-letniego Karola. Na ślubnym kobiercu stanęli pół roku później. Następca tronu zgodził się na małżeństwo z rozsądku, ale nigdy nie przestał kochać Camilli, u której spędził noc przed ceremonią, podobno wypłakując się w jej ramię.

flickr.com
Źródło: flickr.com, fot: Joe Haupt

Sytuacja nie zmieniła się po "ślubie stulecia", na który zaproszono 3,5 tys. znamienitych gości. Karol i Diana nie potrafili stworzyć pozorów udanego małżeństwa i już trzy lata po ślubie (i spłodzeniu dwóch synów) sypiali w oddzielnych pokojach. W 1985 r. książę zwierzył się przyjaciołom, że jego małżeństwo jest skończone, jednocześnie cały czas odgrywał rolę szczęśliwego męża i ojca. Tego samego roku wystąpił z Dianą w programie "In Public – In Private: The Prince and Princess of Wales", gdzie wspólnie zapewniali 20-milionową widownię, że ich małżeństwo ma się świetnie.

d3mxg0q

Rozpadu związku nie dało się jednak zatrzymać. W 1992 r. w końcu ogłosili separację (po 6 latach mieszkania osobno), a w 1996 r. doszło do rozwodu. Przez cały okres trwania małżeństwa Karol romansował z Camillą.

- Diana i Karol nie mieli żadnej intelektualnej więzi, wspólnych zainteresowań, znajomych i doświadczeń życiowych. Diana nie mogła dorównać Camilli, która tak jak Karol uwielbiała polowania, wiejskie życie i należała do tego samego kręgu znajomych – czytamy w biografii "Prince Charles: The Passions and Paradoxes of an Improbable Life".

Karol był wolny, ale rozwód z Dianą, a następnie jej śmierć w wypadku kompletnie zrujnowały jego wizerunek. Poddani wręcz obwiniali go o śmierć "królowej ludzkich serc". Mówiło się, że w przypadku śmierci królowej powinien zrezygnować z tronu i ustąpić miejsca swojemu synowi, Williamowi.

Getty Images
Źródło: Getty Images

Karol, od zawsze powściągliwy i nieskory do okazywania emocji, uzbroił się w cierpliwość i przeczekał medialną burzę. I chyba było to jedyne dobre rozwiązanie, bowiem gdy w 2005 r. wreszcie poślubił ukochaną Camillę (rozwiedzioną w 1995 r.), część opinii publicznej widziała w nim ofiarę. W końcu jego życie wyglądałoby zupełnie inaczej, gdyby w latach 70. nie zabraniano mu małżeństwa z wybranką serca i nie zaaranżowano ślubu z młodziutką Dianą Spencer.

d3mxg0q

Więcej o dramatycznym, ale dziś szczęśliwym związku Karola z Camillą Parker Bowles dowiecie się z filmu dokumentalnego "Camilla", który pojawi się w Telewizji WP.

Księżna Kornwalii po raz pierwszy pokazuje swoje życie prywatne przed kamerami. Przez rok ekipa filmowa towarzyszyła Camilli w chwilach spędzanych z najbliższymi, w pracy i w czasie podróży zagranicznych. Widzowie zobaczą, jak dekoruje choinkę na święta, spaceruje ze swoimi ukochanymi psami, tańczy z księciem Karolem i spotyka się z przyjaciółmi. W programie znajdą się także kulisy jej szalonego wyjazdu do Włoch.

d3mxg0q

Oglądaj dokument "Camilla" w Telewizji WP w drugi dzień Bożego Narodzenia o 14:00.

Telewizja WP dostępna jest w ramach bezpłatnej telewizji naziemnej, na platformie NC+ (kanał 170) oraz w sieciach kablowych m.in.: Vectra (128), Netia (30), Orange (35), Multimedia (38), UPC (158/116), Inea (28), Toya (17) oraz w WP Pilot.

d3mxg0q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mxg0q