Jerzy Sosnowski wygrał z Polskim Radiem. Dostanie odszkodowanie
Sąd drugiej instancji podjął decyzję w sprawie bezprawnego zwolnienia dziennikarza Jerzego Sosnowskiego. Polskie Radio będzie musiało wypłacić mu trzymiesięczne wynagrodzenie z odsetkami.
10.05.2018 | aktual.: 11.05.2018 09:59
Jerzy Sosnowski został zwolniony z Polskiego Radia w marcu 2016r. Stacja swoją nieoczekiwaną decyzję argumentowała „naruszeniem zasady lojalności pracownika wobec pracodawcy". Jako przyczynę zwolnienia wskazano m.in. jego tekst z grudnia 2015 roku w "Tygodniku Powszechnym". Krytykował w nim zapowiadane wtedy zmiany w ustawie o radiofonii i telewizji, które weszły w życie na początku 2016 roku) czy wpisy na blogu (negatywnie ocenił tam m.in. odwołanie dyrektor Trójki Magdy Jethon).
Według Sosnowskiego, zwolnienie było bezprawne, gdyż miał prawo wypowiadać się o sytuacji w spółce jako człowiek, dziennikarz i związkowiec. Jak mówił PAP jego pełnomocnik, mec. Jacek Oleszczyk, ponadto w oświadczeniu o zwolnieniu podano nieprawdziwe informacje o przyczynach zwolnienia. Podkreślił, że wbrew prawu, w dokumencie ws. zwolnienia nie wymieniono wszystkich powodów decyzji, podawanych wcześniej ustnie, a ponadto był on bardzo lakoniczny. - Nie doszło do naruszenia zasady lojalności - dodał wówczas adwokat.
Zobacz także
Dziennikarz złożył przeciwko pracodawcy pozew do Sądu Pracy, w którym domagał się zapłaty w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia. Sosnowski twierdził, że miał prawo wypowiadać się i wyrażać swoje zdanie człowiek, dziennikarz i związkowiec. W trakcie procesu po jego stronie opowiedział się Rzecznik Praw Obywatelskich, który poparł roszczenia pozwu. - W tej sprawie nie przekroczono dopuszczalnej granicy krytyki pracodawcy - mówił Lesław Nawacki z Biura RPO.
Jak informuje portal wirtualnemedia.pl, we wrześniu ubiegłego roku sąd uwzględnił w całości pozew Sosnowskiego. Orzekł, że dziennikarz został bezprawnie zwolniony z Polskiego Radia i ma otrzymać trzymiesięczne wynagrodzenie z odsetkami (wynoszące ok. 23 tys. zł). Publiczny nadawca odwołał się wówczas od wyroku, a sprawa odwlekła się w czasie. Ostatecznie Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił apelację, uzasadniając, że przy wydawaniu orzeczenia nie popełniono żadnych uchybień i podtrzymał orzeczenie sądu pierwszej instancji.
Sosnowski, zwolniony w marcu 2016 pisarz i dziennikarz, był związany z Polskim Radiem od 2000 roku. W "Trójce" prowadził m.in. "Klub Trójki" i audycje kulturalne. Był szefem związku zawodowego w stacji. Obecnie prowadzi autorską audycję w TOK FM, pt. "Nasłuchiwanie".