Jakub Skrzywanek odebrał nagrodę w tęczowych barwach. Uderzył w PiS
Jakub Skrzywanek dostał Paszport Polityki w kategorii teatr. Ze sceny wygłosił krótką, ale mocną przemowę, w której uderzył w PiS. Ostro o władzy wypowiedziała się też wręczająca nagrodę Aneta Kyzioł.
17.01.2023 | aktual.: 17.01.2023 21:52
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Po raz 30. przyznano nagrody tygodnika "Polityka" dla młodych, najbardziej obiecujących przedstawicieli kultury. Jak zwykle nie zabrakło politycznych akcentów. W kategorii teatr nagrody wręczali laureat nagrody za 2017 r. Michał Borczuch oraz krytyczka teatralna Aneta Kyzioł. Korzystając z okazji, Kyzioł powiedziała kilka ostrych słów o kondycji polskiego teatru.
- W minionym roku polski teatr wciąż leczył popandemiczne rany i zmagał się z kolejnymi cenzorskimi i destabilizującymi działaniami pisowskich władz. Do wciąż ciągnących się prób odwołania dyrektora Teatru im. Słowackiego w Krakowie doszło zawieszenie dyrektorki Teatru Dramatycznego w Warszawie, a nowym dyrektorem łódzkiego Jaracza został mąż pisowskiej posłanki, mimo sprzeciwu zespołu - mówiła Kyzioł.
Dalej krytyczka zwróciła uwagę na to, co polskim twórcom teatralnym udało się osiągnąć w niminionym roku: - W tych ekstremalnych warunkach teatrom nie tylko udawało się tworzyć spektakle, które towarzyszyły widzom w ich zmaganiach osobistych z rzeczywistością, a nawet, tak jak hitowy musical "1989", przejdą do historii, ale także wspomagać na różne sposoby twórców i twórczynie z bombardowanej Ukrainy. W kolejnych latach chciałoby się życzyć twórcom polskiego teatru, ludziom teatru, aby wyzwania, przed którymi staną, były wyłącznie natury artystycznej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Paszport Polityki w kategorii Teatr otrzymał Jakub Skrzywanek. Twórca odebrał nagrodę w ludowym stroju przyozdobionym w tęczowe kolory LGBT. Po tym, jak podziękował wszystkim współpracownikom, powiedział: - Bardzo chciałbym dedykować tę nagrodę Wiktorowi i Martynie, których nie ma już z nami. Im i setkom osób, które nie dały rady żyć we współczesnej Polsce. Wierzę, że polska kultura będzie schronieniem dla wszystkich tych, którzy muszą się mierzyć codziennie z wykluczeniem, homofobią, każdym rodzajem przemocy, która płynie ze strony tych, którzy dzisiaj posiadają w Polsce władzę.