Paszporty "Polityki" 2022. Kto otrzymał prestiżowe nagrody?
Już po raz 30. rozdano jedne z najbardziej prestiżowych nagród w świecie polskiej kultury. Kto otrzymał "Paszport Polityki" za ubiegły rok?
Plebiscyt Paszporty "Polityki" trzydzieści lat temu zainicjował wieloletni szef działu kultury Zdzisław Pietrasik. Pierwsza edycja odbyła się skromnie, bo w redakcji "Polityki". Z biegiem lat gala zaczęła odbywać się w różnych miejscach. Teraz jej miejscem jest Teatr Wielki w Warszawie.
Zdobycie tej nagrody potrafi dać przepustkę do wyniesienia swojej kariery na wyższy poziom. Przekonała się o tym m.in. Olga Tokarczuk, która zdobyła Paszport "Polityki" w 1996 r., czyli w początkach swojej kariery pisarskiej. - To jest paszport, który jest dowodem na to, że jego laureat przekracza granicę sztuki, bo o to w sztuce chodzi - tłumaczyła ostatnio w programie "Dzień Dobry TVN" Grażyna Torbicka, która wraz z redaktorem naczelnym "Polityki" Jerzym Baczyńskim poprowadzi tegoroczną, 30. już edycję wydarzenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przypomnijmy, że zasady wybierania nominowanych do "Paszportów" Polityki wyglądają od lat tak samo. W pierwszym etapie eliminacji krytycy z różnych redakcji i instytucji kultury zgłaszają swoim zdaniem najciekawsze młode osobowości minionego roku w siedmiu kategoriach: film, literatura, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa.
W kolejnym etapie Kapituła składająca się z dziennikarzy tygodnika "Polityka" wyłania laureatów. We wtorek 17 stycznia podczas gali wręczenia Paszportów "Polityki", która transmitowana była w ogólnopolskiej telewizji TVN, a także na kanale YouTube i facebookowym profilu tygodnika, poznaliśmy ich nazwiska. Zobaczcie poniżej wszystkich wygranych w siedmiu kategoriach:
Film:
Jan Holoubek
Damian Kocur
Agnieszka Smoczyńska
Paszport "Polityki" w tej kategorii otrzymał Jan Holoubek. Reżyser odpowiedzialny jest za serial "Wielka woda", który uznawany jest za najlepszy polski serial Netfliksa. - Jestem w szoku - skomentował decyzję Kapituły Holoubek.
Teatr:
Jakub Skrzywanek
Michał Buszewicz
Agnieszka Jakimiak
"Za spektakle ważne i nieoczywiste" Paszport "Polityki" otrzymał Jakub Skrzywanek. Reżyser jest twórcą głośnej "Śmierci Jana Pawła II" oraz "Spartakusa. Miłości w czasach zarazy" o wykluczeniu społeczności LGBT+.
Literatura:
Urszula Honek
Grzegorz Piątek
Ishbel Szatrawska
Paszport "Polityki" otrzymał Grzegorz Piątek. Autor "Gdyni obiecanej. Miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939" (Wydawnictwo W.A.B.). Z wykształcenia jest architektem, ale stał się pisarzem.
Sztuki wizualne:
Solidarny Dom Kultury Słonecznik
Potencja
Agata Słowak
Paszport "Polityki" trafił do Agaty Słowak za m.in. "odważne podejmowanie w malarstwie tematyki kobiecej".
Muzyka poważna:
Szymon Chojnacki
Lilianna Krych
Anna Sułkowska-Migoń
Anna Sułkowska-Migoń dostała Paszport "Polityki" za "ogromną muzykalność i wrażliwość". W sezonie artystycznym 2021/22 pełniła funkcję rezydenta w Sinfonii Iuventus, a wcześniej w Filharmonii Dolnośląskiej, dyrygowała też różnymi zespołami zagranicznymi i krajowymi.
Muzyka popularna:
1988 (Przemysław Jankowiak)
Mrozu
Szczyl
Paszport "Polityki" otrzymał 1988 (Przemysław Jankowiak). Na autorską płytę "Ruleta" zaprosił całą plejadę gości (Włodi, Wilku, Szczyl, Zdechły Osa, Margaret, Rosalie). Współpracował z Brodką.
Kultura cyfrowa:
Anna i Jakub Górniccy (Outriders)
Flying Wild Hog
Mateusz Skutnik
Paszport "Polityki" otrzymali Anna i Jakub Górniccy (Outriders). Otrzymali nagrodę za połączenie wysokiej próby profesjonalnego dziennikarstwa z innowacyjnym wykorzystaniem cyfrowych technologii medialnych.
Jak co roku, przyznano także nagrodę specjalną: tytuł kreatora kultury za cały wkład w polską kulturę. Podczas 30. gali Paszportów "Polityki" ten tytuł otrzymały trzy osoby. Pierwszą laureatką jest pisarka Dorota Masłowska. Drugim nagrodzonym jest malarz Wilhelm Sasnal. Trzecim jest muzyk Ryszard Poznakowski, znany z Trubadurów.
Wszyscy nominowani dostali po 10 tys., a laureaci po 20 tys. złotych.