RozrywkaJak "Milionerzy" wyglądają za granicą? O tych kołach widzowie nie mieli pojęcia

Jak "Milionerzy" wyglądają za granicą? O tych kołach widzowie nie mieli pojęcia

Jak "Milionerzy" wyglądają za granicą? O tych kołach widzowie nie mieli pojęcia
Źródło zdjęć: © AKPA
Urszula Korąkiewicz

14.03.2017 13:53, aktual.: 14.03.2017 15:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

"Milionerzy" biją rekordy popularności, a atutem, który ma na to wpływ, jest elastyczność teleturnieju. Program zmieniał się nie tylko w Polsce. Brytyjski format "Who Wants To Be A Millionaire" sprzedano do ponad 100 krajów. Show ma wiele wariacji, a pomoc dla gracza jest dostosowywana do wersji w danym kraju. O niektórych kołach ratunkowych widzowie nie mieli pojęcia.

"Milionerzy" w Polsce w latach 1999-2003 zaczynali od 15 pytań. Uczestnicy mieli do dyspozycji dwa progi gwarantowane: 1 tys. zł (po 5 pytaniu) i 32 tys. zł (po 10 pytaniu) oraz trzy koła ratunkowe: pół na pół, pytanie do przyjaciela oraz pytanie do publiczności. Gdy teleturniej wrócił na antenę w 2008 roku, znacząco się zmienił. Liczba pytań zmniejszyła się do 12, a progi gwarantowane prezentowały się następująco: 1 tys. zł po 2 pytaniu i 40 tys. zł po 7 pytaniu. W 2009 roku zamiast pytania do przyjaciela wprowadzono nowe koło ratunkowe - pytanie do eksperta z którym gracz łączył się przez Skype. W 2010 roku pojawiła się też zamiana pytania. Obecna edycja ma znów 12 pytań, a gracze mogą wybrać trzy pierwotne koła ratunkowe. Już "Buissness Insider" zauważył, że "Milionerzy" są żywym, ewoluującym teleturniejem. Ciekawostek jest więcej, niż się wydaje.

Sporo różnic od brytyjskiego oryginału jest w amerykańskiej wersji teleturnieju. W tym przypadku od 2002 roku nie ma eliminacji graczy, są wyłaniani poza anteną. Gdy uczestnik pojawia się w studiu, zaczyna od razu zasadniczą grę (takie rozwiązanie wykorzystali także Brytyjczycy i Australijczycy). Amerykanie postanowili także podnieść tempo gry. Gracz ma 15 sekund na odpowiedź w przypadku pierwszych 5 pytań, 30 sekund przy kolejnych pięciu i 45 sekund w pytaniach od 11. do 14. Przy ostatnim pytaniu ma nie tylko 45 sekund, ale także czas, który zaoszczędził przy podawaniu wcześniejszych odpowiedzi. Jest jednak haczyk – jeśli wykorzysta koło ratunkowe, czas jest zatrzymywany.

Co więcej, w Ameryce ukazała się także wersja "Supermilionerzy". Stawka jest większa, a gracz ma do wykorzystania koło "podwójna odpowiedź". Tutaj uczestnik może wybrać dwie odpowiedzi. Jeżeli jedna z nich okazywała się błędna, może zdecydować się na kolejną. Jednak po użyciu tego koła, nie może wycofać się z gry. Jeśli mimo wszystko odpowie błędnie, kończy z ostatnią sumą gwarantowaną. Tu także pojawiło się koło "3 ekspertów". Uczestnik prosi o pomoc trzy osoby, które siedzą w zamkniętym pomieszczeniu i nie śledzą gry zawodnika. Są to osoby, które już wcześniej brały udział w programie, jedna z nich wygrała główną nagrodę albo eksperci z różnych dziedzin wiedzy.

Obraz
© youtube.com

Ciekawe rozwiązanie, "gorące krzesło", wprowadzono w norweskiej wersji. Tu udział bierze 6 graczy, a na udzielenie odpowiedzi na 15 pytań mają określony czas. Kiedy gracz odpowie błędnie na któreś z pytań lub upłynie czas na odpowiedź, kończy udział w programie z kwotą gwarantowaną. Wtedy do gry wchodzi następny zawodnik, a maksymalna wygrana zmniejsza się o jedną pozycję. Nowy uczestnik zaczyna od momentu, w którym poprzedni zakończył grę. Co ciekawe, nie mogą dobrowolnie wycofać się z gry. Rozgrywka kończy się dopiero, gdy jeden z uczestników odpowie poprawnie na 15. pytanie lub ostatni uczestnik polegnie.

"Pytanie do widza" to z kolei odmiana znanego nam koła "pytanie do publiczności". Z tą różnicą, że gracz może wybrać sobie osobę, która mu podpowie. Prowadzący prosi o powstanie wszystkich osób na widowni, które są pewne poprawnej odpowiedzi na pytanie, a następnie gracz wybiera spośród wszystkich pomocnika. To koło pojawiło się w niemieckiej wersji "Milionerów". Rozwiązanie w 2014 roku wprowadzili także Amerykanie.

Obraz
© youtube.com

Co ciekawe, w ukraińskiej wersji "Milionerów" zrezygnowano z pytania do publiczności. Producenci w 2004 roku postanowiłli wycofać koło, ponieważ zebrani w studiu widzowie notorycznie i celowo wprowadzali uczestników w błąd.

Sporo szczęścia mają uczestnicy teleturnieju w Indiach, bo wśród kół mogą wykorzystać "ponowne użycie", czyli jeszcze raz wybrać tę podpowiedź, którą już zużyli.

Obraz
© youtube.com

W Rosji od 2011 roku jest "gra z ryzykiem", czyli 2 warianty do wyboru (suma też). Normalny (3 koła ratunkowe, 2 sumy gwarantowane) lub nowy (uczestnik sam wybiera sumę gwarantowaną, 4 koła ratunkowe) Koła: 50:50, telefon do przyjaciela, pytanie do publiczności. W nowym wariancie natomiast ma do dyspozycji podwójną odpowiedź.

Na Węgrzech z kolei, jeśli uczestnik wybrał "grę z ryzykiem", może skorzystać z czwartego koła, czyli* "zamiany pytania"* (pojawiło się w 2008 roku).

W wersji „Milionerów” emitowanej w Tajlandii, po udzieleniu poprawnych odpowiedzi na 15 pytań, gracz może zdecydować się na 16. bonusowe pytanie. W 2008 roku na kilka odcinków zastosowano grę z 12 pytaniami. Nie było jednak progów gwarantowanych – w przypadku złej odpowiedzi gracz wygrywał 50% dotychczas zdobytej kwoty.

Oglądaliście którąś z zagranicznych wersji? Wiedzieliście o tych kołach?

Źródło artykułu:WP Teleshow
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także