"Impersonalni": Pierwszy sezon serialu już na DVD!
Uznany scenarzysta, producent i reżyser J.J. Abrams, twórca serialu „Fringe: Na granicy światów” oraz producent i scenarzysta Jonathan Nolan, współautor superprodukcji „Mroczny Rycerz” i „Mroczny Rycerz powstaje” przedstawiają dramat kryminalny, jakiego jeszcze nie było. „Impersonalni” to trzymająca w napięciu opowieść, w której nie brakuje policjantów, przestępców, korupcji oraz najnowocześniejszych technik wywiadowczych. Pierwszy sezon serialu nominowanego do nagrody Emmy jest już dostępny na DVD!
Były agent CIA, uznany przez zwierzchników za zmarłego, John Reese (Jim Caviezel), oraz tajemniczy miliarder Harold Finch (Michael Emerson) rozpoczynają współpracę przy niezwykłym projekcie, którego celem jest zapobieganie mającym się wydarzyć przestępstwom. Komputerowy geniusz Finch stworzył program szpiegujący obywateli i identyfikujący osoby, które w niedalekiej przyszłości popełnią zbrodnie. Aby im zapobiec, zgrany duet musi dowiedzieć się kto stanie się ofiarą, ustalić datę i okoliczności przestępstwa. Fortuna Fincha oraz umiejętności szpiegowskie Reese’a okazują się idealnym połączeniem i duet szybko zaczyna odnosić pierwsze sukcesy. Ich działalność zwraca uwagę nowojorskiej policji, w tym detektyw Cartera (Taraji P. Henson) i Lionela Fusco (Kevin Chapman) – skorumpowanego gliniarza, którego Reece wykorzystuje jako informatora. Wkrótce partnerzy przekonują się, że kiedy ma się właściwe osobę i informację we właściwym czasie, wszystko może się zmienić.
17.04.2014 15:13
W rolach głównych w serialu „Impersonalni” występują Jim Caviezel („Pasja”) i nominowany do Złotego Globu® Michael Emerson ( „Lost – zagubieni”). Obok nich w obsadzie serialu znaleźli się: Kevin Chapman („Rzeka tajemnic”) i nominowana do Oscara® Taraji P. Henson („Ciekawy przypadek Benjamina Buttona”).
Jeszcze na długo przed premierą „Impersonalni” stali się przedsięwzięciem, o którym za oceanem było głośno. Osoba twórcy - Jonathana Nolana - który wtedy miał już za sobą sukcesy głośnych filmów „Memento” i „Mroczny Rycerz”, sprawiała, że o prawa do jego produkcji i emisji zabiegały największe stacje telewizyjne. Ostatecznie cykl trafił do telewizji CBS, gdzie 22 września 2011 roku odbyła się premiera pierwszego odcinka.
Serial został bardzo dobrze przyjęty zarówno przez widzów jak i krytyków. Ci ostatni chwalili w „Impersonalnych” znakomite aktorstwo, błyskotliwy scenariusz, zachwycające efekty specjalne oraz nowatorskie przedstawienie najnowocześniejszych technik służących śledzeniu ludzi i monitorowania ich zachowań. Kiedy kilka lat później Edward Snowden ujawnił szokujące dane na temat programu PRISM oraz inwigilacji na szeroką skalę Amerykanów przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego, „Impersonalni” nagle stali się jedną z najbardziej aktualnych produkcji fabularnych w telewizji.
Sam Jonathan Nolan w wywiadach przyznawał, że jego celem było wyprodukowanie serialu, który dostarczałby widzom rozrywki, ale z drugiej strony zmuszał ich do zastanowienia się nad światem w jakim wszyscy żyjemy. – „Impersonalni” to w dużej części opowieść o naszych relacjach z maszynami. Mój telefon pracuje dla mnie, prawda? Dzięki informacjom ujawnionym przez Snowdena wiemy już, że nie. Podobnie jak telewizja, której głównym celem nie jest pokazywanie seriali, ale reklam, a seriale powstają po to, żeby wypełnić czas pomiędzy spotami reklamowymi, tak i celem telefonów jest pokazywanie reklam a międzynarodowym korporacjom dostarczanie informacji na nasz temat – wyjaśniał Jonathan Nolan w jednym z wywiadów.
Pierwszy sezon serialu, który za oceanem pokazywano od września 2012 r. do maja 2012 r., zgromadził przed telewizorami ponad 16 milionów widzów (wliczając w to osoby, które obejrzały produkcję dzięki urządzeniom PVR). To, że „Impersonalni” mogą okazać się hitem, szefowie telewizji CBS podejrzewali po testowej emisji odcinka pilotażowego, który był jedną z najwyżej ocenionych tego rodzaju produkcji w historii stacji. Entuzjazm testerów sprawił, że specjalnie dla „Impersonalnych” w ramówce kanału zwolniono czas antenowy w czwartek wieczorem, w którym od ponad dekady pokazywano bijące rekordy popularności „CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas”.
Dziś serial „Impersonalni” liczy już 3 sezony (emisja ostatniego właśnie dobiega końca w USA), a 13 marca tego roku szefowie CBS zapowiedzieli realizację sezonu 4. Obok milionów fanów serial „Impersonalni” ma na swoim koncie również szereg prestiżowych nagród, w tym People’s Choice Award dla ulubionego nowego serialu (przyznaną w 2012 roku) oraz nominację do nagrody Emmy®.
W Polsce serial „Impersonalni” pokazywany był przez telewizję TVN pod tytułem „Wybrani”.