Trwa ładowanie...
04-11-2015 09:00

"Gwiazdy w karetce": ratownicy walczyli o życie pacjenta na oczach Weroniki Książkiewicz

"Gwiazdy w karetce": ratownicy walczyli o życie pacjenta na oczach Weroniki KsiążkiewiczŹródło: mat. prasowy TLC
d3kw5o0
d3kw5o0

Trzeba przyznać, że aktorka wyjątkowo nie ma "taryfy ulgowej". Już pierwsze wezwanie staje się dla niej jednym z najważniejszych przeżyć, jakich doświadczyła przy okazji realizacji zdjęć do programu "Gwiazdy w karetce". 50-letni pacjent uskarżający się na ból w klatce piersiowej - po takim zgłoszeniu nie ma czasu na zwłokę. Ratownicy wsiadają do karetki, a wśród nich znajduje się Weronika. Po chwili docierają na miejsce.

Podejrzewają atak serca, który potwierdza wykonane badanie EKG. Sytuacja robi się dramatyczna w momencie, kiedy nagle u pacjenta dochodzi do zatrzymania akcji serca. Nie ma czasu na zastanowienie. Ratownicy w mgnieniu oka sięgają po defibrylator i przystępują do reanimacji. Aktorka nie jest w stanie opanować emocji i zmierzyć się z tym, czego staje się świadkiem. Jest pod ogromnym wrażeniem szybkości reakcji i skupienia ratowników, którzy skutecznie "odzyskują" mężczyznę. To dla niej ciężki, ale zarazem bardzo ważny sprawdzian. Przekonuje się, że zawód ratownika to bohaterstwo na najwyższym poziomie, które wymaga odnalezienia się w rzeczywistości, gdzie nic nie jest pewne i przewidywalne.

(fot. mat. prasowy TLC)
Źródło: (fot. mat. prasowy TLC)

Kolejne zgłoszenia jedynie utwierdzają Książkiewicz w przekonaniu, że w zawodzie ratownika najważniejszy jest czas i opanowanie.

d3kw5o0

- Możliwość uczestniczenia w wyjazdach ratowników do chorych i poszkodowanych, a tym samym doświadczenie na własnej skórze tego, z czym oni na co dzień się mierzą, to dla mnie niezwykłe przeżycie. Jestem pełna uznania dla ich pracy, profesjonalizmu i oddania - powiedziała.

W trakcie wezwań aktorka staje się świadkiem innych równie dramatycznych i emocjonujących wydarzeń, jak choćby pomoc poszkodowanym po wypadku komunikacyjnym, wyjazd do chorego niepełnosprawnego mężczyzny żyjącego w warunkach skrajnego ubóstwa, a także młodego chłopaka, który poważnie zranił się siekierą, uszkadzając tym samym jedną z głównych żył.

(fot. mat. prasowy TLC)
Źródło: (fot. mat. prasowy TLC)

Czas spędzony na dyżurze z ratownikami aktorka stara się wykorzystać najlepiej, jak tylko może. W wolnej chwili między wyjazdami doskonali technikę i wiedzę z zakresu zasad udzielania pierwszej pomocy. Dowiaduje się także, że elektroniczna wersja karty medycznej dostępna w formie aplikacji w większości telefonów komórkowych jest niezwykle użyteczna w pracy ratowników. Wprowadzenie kluczowych danych dotyczących pacjenta i jego zdrowia znacznie przyspiesza i ułatwia czynności medyczne. Doświadczenie wyniesione z programu to dla niej także motywacja do głębszej refleksji na temat ludzkiego życia.

d3kw5o0

- Program skłania także do tego, żeby zatrzymać się na chwilę i zauważyć, że ludzkie cierpienie, ból i strach są obok. I to tak naprawdę pokazuje, jak kruche jest to nasze życie - przyznała.

Aktorka głęboko wierzy, że jej udział w programie to nie tylko wiedza dla niej samej, ale także widzów, którzy poznają kulisy tego trudnego zawodu, jakim jest ratownik medyczny. Który pacjent wzbudzi u Weroniki Książkiewicz największą sympatię? Czy aktorka poradzi sobie ze stresem jazdy karetką na sygnale?

Widzowie przekonają się oglądając program "Gwiazdy w karetce" z udziałem aktorki już 4 listopada o godz. 22:30 w telewizji TLC.

d3kw5o0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kw5o0