Eurowizja Junior. Hiszpańscy widzowie próbowali oszukiwać podczas głosowania?
26.11.2019 10:37, aktual.: 26.11.2019 11:44
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W hiszpańskich mediach toczy się dyskusja wokół głosowania podczas Eurowizji Junior. Wygląda na to, że Hiszpanie nie mogą pogodzić się z przegraną. Tym bardziej, że krajanie Melani Garcii nie przyznali jej maksymalnej liczby punktów w głosowaniu online. O co dokładnie chodzi?
Jeszcze jakiś czas temu nikt nie powiedziałby, że Eurowizja Junior będzie wywoływała aż tyle emocji. Konkurs w tym roku odbija się głośnym echem w Europie i niestety nie dlatego, że dzieciaki popisały się ogromnym talentem. Choć powinno pisać się o tych młodych wykonawcach, którzy dopiero zaczynają karierę, toczą się dyskusje o... głosowaniu.
Podczas Eurowizji Junior widzowie mogli oddawać swoje głosy online na przedstawiciela swojego kraju. Sytuacja inaczej wygląda podczas Eurowizji dla tych starszych (wybaczcie!) wykonawców, gdzie nie można głosować na uczestnika ze swojego kraju. I gdy podczas Eurowizji wychodzą różne sympatie i antypatie do sąsiednich państw, tak podczas Eurowizji Junior kluczem do sukcesu była mobilizacja fanów młodych artystów.
Polacy zmobilizowali się jak mało kto, co przyniosło niesamowity efekt. Viki Gabor wygrała i miała ogromną przewagę. Dziś znamy już szczegóły.
Viki zmiażdżyła konkurencję
Wiadomo, że podczas Eurowizji Junior oddano 3,77 mln głosów. Polska zdobyła najwyższe noty wśród widzów: 166 punktów. Hiszpania zgarnęła 104 punkty, a trzecia w kolejności Francja zaledwie 84. Dziennikarze portalu escxtra.com obliczyli więc łatwo, jak wiele głosów oddano na Viki Gabor. Liczby robią wrażenie! Według ich szacunków na Viki zagłosowało 568 tys. osób. Jaka jest różnica między nią a Melani Garcią z Hiszpanii? 212 tys. głosów!
Na stronie Eurowizji Junior można sprawdzić, jak dokładnie przebiegało głosowanie, jeśli chodzi o jurorów. Sytuacja jest bardzo ciekawa.
Jurorzy przyznali Gabor w sumie 112 punktów. Najwięcej głosów Polska dostała od jurorów z Hiszpanii i Kazachstanu - po 12. Najmniej docenili Viki... Rosjanie - przyznali tylko jeden punkt.
Polskie jury z kolei najwięcej punktów przyznało Kazachstanowi, Australii i Hiszpanii - kolejno: 12, 10 i 8 punktów.
Jeszcze ciekawiej robi się, gdy sprawdzimy, jak głosowali hiszpańscy jurorzy. Dlaczego to ważne? O tym za moment.
Otóż jurorzy z kraju torreadorów i flamenco postanowili nagrodzić największą liczbą punktów Viki Gabor. I gdy eksperci z Hiszpanii docenili polską artystkę, widzowie mają ogromny żal.
Hiszpańskie media rozpisują się o "gran polémica", wielkiej kontrowersji. A dotyczy głosowania widzów.
Żal Hiszpanii
Jak piszą dziennikarze portalu Levante z Walencji, internauci z Hiszpanii gorąco podżegali do tego, by głosować na Melani Garcię korzystając z trybu incognito przeglądarki, by w ten sposób móc wielokrotnie oddawać głos na dziewczynkę. - Pojawiały się także wskazówki dotyczące głosowania na inne państwa, by zrobić to tak, by nie zaszkodzić kandydatce z Hiszpanii. Fani Eurowizji oskarżyły część internautów o takie praktyki - czytamy.
Dla przykładu dziennikarze pokazali jeden z takich wpisów na Twitterze. Pierwsza wskazówka odnosi się do tego, by głosować nie na 5, a tylko 3 kraje. Druga: by głosować na Portugalię i Walię, które nie są w ogóle faworytami. Punkt trzeci budzi najwięcej emocji, bo brzmi: "szczególnie zabronione jest głosowanie na Polskę". W czwartym, ostatnim, jest wskazówka, by włączyć właśnie tryb incognito i głosować non-stop.
"Głosuj na tę osobę, której piosenka ci się podoba. Rujnujesz ten konkurs. Naprawdę chcę, żeby Melani dobrze sobie poradziła, ale to są brudne zagrywki. Ludzie zapominają, że to konkurs dla dzieci!" - cytuje jednego z internautów portal Levante.
Tak jak napisał wspomniany wyżej internauta - szkoda, że konkurs piosenki dla dzieci stał się przestrzenią do tak zażartej rywalizacji. Trzeba przecież przyznać, że w dobie mediów społecznościowych silniejszą konkurencją jest ten kandydat, który cieszy się większą popularnością choćby na Instagramie. Viki miała wsparcie Roksany Węgiel, którą obserwuje ponad 870 tys. ludzi z całego świata. Gabor może się pochwalić gronem ponad 200 tys. obserwatorów (i mówimy tu tylko o Instagramie, a przecież jest jeszcze choćby Facebook).
Melani Garcia z Hiszpanii na w tej chwili nieco ponad 70 tys. fanów na Instagramie. To mógłby być rozsądny argument za tym, że jednak przegrała głosowanie na najlepszego wykonawcę podczas Eurowizji Junior, a nie to, że wyniki były w jakiś sposób zmanipulowane.
Niedocenianie siły mediów społecznościowych jest dziś ogromnym błędem. Przyszli wykonawcy muszą się z tym liczyć. I polecamy mobilizować się w głosowaniu tak, jak to było w przypadku Polski. Co jak co, ale w głosowaniu na swoich dzieciaki są potężną siłą.