Ekranizacja głośnej powieści Ukniewskiej już na DVD

Barwna opowieść o środowisku aktorskim dwudziestolecia międzywojennego. Wspaniałe kreacje aktorskie Izabelli Trojanowskiej (z domu Schuetz), Krzysztofa Chamca i Emila Karewicza.

Ekranizacja głośnej powieści Ukniewskiej już na DVD

23.04.2010 14:37

Maria Ukniewska (1907-1962) popularność zdobyła jako pisarka, ale zanim sięgnęła po pióro występowała na scenie jako tancerka rewiowa. Swoje doświadczenia z tego okresu wykorzystała podczas pracy nad swoją najsłynniejszą powieścią „Strachy”.

Teresa Sikorzanka (Izabella Trojanowska, z domu Schuetz) jest atrakcyjną, młodą dziewczyną – córką szewca – której największym marzeniem jest kariera artystyczna. Jest piękna i na pewno bez problemu znalazłaby „przyjaciela”, który by jej w tym pomógł. Teresa jest jednak zbyt dumna na to, żeby zostać czyjąś utrzymanką. Wierzy, że osiągnie sukces dzięki własnej, ciężkiej pracy. Poza tym, kocha się bez wzajemności w dużo starszym od siebie aktorze Zygmuncie Modeckim (Krzysztof Chamiec).

Niestety, wszystko wskazuje na to, że jej marzenia legną w gruzach. Prowincjonalny teatrzyk, w którym występuje, ma poważne długi, aż wreszcie bankrutuje. W poszukiwaniu nowego zajęcia Teresa dociera na głęboką prowincję, gdzie dostaje angaż w zespole prowadzonym przez legendarnego choreografa Dubenkę (Emil Karewicz). Tam też zaprzyjaźnia się Linką (Barbara Gołaska) – tancerką, której pomaga pozbyć się niechcianej ciąży.

Niestety, również i ten zespół plajtuje. Głodna i zrozpaczona Teresa decyduje się na desperacki krok – idzie z nieznajomym mężczyzną do hotelu...

Realizacji serialu na podstawie powieści Marii Ukniewskiej podjął się Stanisław Lenartowicz, jeden z najlepszych polskich reżyserów, autor takich filmowych przebojów jak „Giuseppe w Warszawie” (1964), „Cała naprzód” (1966) oraz nagrodzonej na festiwalu Valladolid komedii „Czerwone i złote” (1969).

W roli głównej obsadził Izabellę Trojanowską, młodziutką absolwentkę Studia przy Teatrze Muzycznym w Gdyni, dla której udział w „Strachach” okazał się furtką do wielkiej kariery. Zaledwie rok później Trojanowska wystąpiła w popularnym serialu „Kariera Nikodema Dyzmy” oraz rozpoczęła współpracę z zespołem Budka Suflera, z którym nagrała takie przeboje jak „Wszystko czego dziś chcę”, „Tyle samo prawd ile kłamstw”, „Tydzień łez” i „Jestem twoim grzechem”.

Obok niej w serialu wystąpili m.in. Krzysztof Chamiec w roli aktora Zygmunta Modeckiego, Emil Karewicz w roli tancerza Dubczenki, Mieczysław Hryniewicz w roli Mietka Radziszewskiego, Teresa Szmigielówna jako Helena (matka Teresy) oraz Paweł Nowisz jako ojciec Teresy.

W pracy nad serialem reżysera wspierał operator Jerzy Stawicki autor zdjęć do tak głośnych produkcji jak „Jak rozpętałem II Wojnę Światową” (1969), „Wiosna panie sierżancie” (1974), „Wielki Szu” (1982) czy „Wierna rzeka” (1983). Scenografię do „Strachów” zaprojektował Tadeusz Kosarewicz, laureat Orła – Polskiej Nagrody Filmowej za film „Mała Moskwa” oraz zdobywca nagród na FPFF w Gdyni za pracę przy „Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy oraz „Cudownym miejscu” Jana Jakuba Kolskiego.

Muzykę do serialu napisali wybitny dyrygent i kompozytor Jerzy Maksymiuk oraz Włodzimierz Plaskota, wieloletni szef muzyczny legendarnego radiowego magazynu rozrywkowego Studio 202 oraz kabaretu Elita.

Serial Stanisława Lenartowicza to już druga ekranizacja powieści Marii Ukniewskiej. Po raz pierwszy „Strachy” na duży ekran przenieśli na duży ekran Eugeniusz Cękalski i Karol Szołowski jeszcze w 1938 roku, w tym samym roku, w którym książka trafiła do księgarni. Główne role w ich filmie zagrali Hanna Karwowska (Teresa Sikorzanka), Eugeniusz Bodo (Zygmunt Modecki), Jadwiga Andrzejewska (Linka), Józef Węgrzyn (baletmistrz Dubenko), Jan Kreczmar (Dwierycz) oraz Józef Kondrat (ojciec Teresy).

Do powieści Marii Ukniewskiej Stanisław Lenartowicz powrócił raz jeszcze w roku 1983 realizując na podstawie materiałów z serialu „Strachy” pełnometrażowy film „Szkoda twoich łez”, który na ekrany kin wszedł 7 stycznia 1985 roku. Był to jednocześnie ostatni obraz w karierze reżysera.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)