Efektowna manipulacja "Wiadomości". Tak nie powinno się przedstawiać statystyk

W "Wiadomościach" pojawił się zadziwiający wykres o wydatkach na służbę zdrowia.
W "Wiadomościach" pojawił się zadziwiający wykres o wydatkach na służbę zdrowia.
Źródło zdjęć: © TVP

09.06.2021 10:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sztuka prezentacji danych wciąż bywa sporym wyzwaniem. Zwłaszcza gdy wyniki nie do końca odzwierciedlają istotę tezy. Redakcja "Wiadomości" ma jednak wprawę w wykresach, które oddają ich punkt widzenia. Udowodnili to niedawną pochwałą wzrostu wydatków na służbę zdrowia.

W ubiegły poniedziałek 7 czerwca wiele pielęgniarek i położnych wzięło udział w strajku, domagając się lepszych płac oraz zachęt dla młodych wstępujących do ich zawodu. Obecnie średni wiek pielęgniarek w Polsce to 52 lata. Z kolei ich dotychczasowa pensja zasadnicza na rok 2020 to 4077 zł brutto (bez specjalizacji) lub 4314 zł brutto (ze specjalizacją), przy czym obecnie przeciętne wynagrodzenie w Polsce wynosi 5167 zł brutto. Na protest części personelu medycznego zareagował minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Od 1 lipca każdy, kto ukończy studia pielęgniarskie, będzie wchodził do zawodu z gwarancją zarabiania pensji zasadniczej w wysokości 4,2 tys. zł brutto. Ta ustawa daje gwarancję, że przedstawiciele zawodów medycznych nie będą zarabiali mniej niż konkretne wskaźniki odnoszące się do wynagrodzenia w kraju. Realny koszt tego ruchu to blisko cztery mld zł na pół roku - zapewnił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

W głównym wydaniu "Wiadomości" również postanowiono podkreślić, że wydatki na służbę zdrowia wzrastają. Jednak po raz kolejny posłużono się w tym celu wybiórczą statystyką.

Na słupkowym wykresie TVP wyróżniono zielonym kolorem dane obejmujące lata rządów PiS oraz prognozy aż do roku 2027. W porównaniu do wartości sprzed 2016 r. wzrost udziału PKB przeznaczonego na służbę zdrowia robi wrażenie. Sęk w tym, że aby uzyskać taki efekt, pominięto dane z lat 2017-2019.

Efektowny wykres "Wiadomości".
Efektowny wykres "Wiadomości".© TVP

Ponadto posłużono się bardzo optymistycznym założeniem, że do 2023 r. 6 proc. polskiego PKB zostanie przeznaczone na służbę zdrowia. Wieloletni Plan Finansowy Państwa zakłada, że ten wynik uda się osiągnąć w 2025 r.

Postanowiliśmy więc uzupełnić brakujące dane na wykresie "Wiadomości". Z pewnością nasz wykres prezentuje się mniej okazale, za to bazuje na rzeczywistych danych Ministerstwa Zdrowia.

Wydatki na ochronę zdrowia jako procentowy udział PKB w Polsce w latach 2010-2020.
Wydatki na ochronę zdrowia jako procentowy udział PKB w Polsce w latach 2010-2020.© Materiały WP

Dodajmy, że wskaźnik wydatków PKB na służbę zdrowia w Polsce jest jednym z najniższych w Europie - na rok 2020 zajmujemy 24. miejsce na 27 w UE. Liderami są Niemcy (11,5 proc. PKB), Francja (11,3 proc. PKB) i Szwecja (10, 9 proc. PKB).

Źródło artykułu:WP Teleshow
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (217)
Zobacz także