#dziejesienazywo Kultura
W dzisiejszym odcinku #dziejesienazywo pierwszym gościem będzie Piotr Lipiński, reporter historyczny, autor książki "Bicia nie trzeba było ich uczyć. Proces Humera i oficerów śledczych Urzędu Bezpieczeństwa", która przedstawia losy zbrodniarza stalinowskiego, który w latach stalinizmu prowadził postępowania przeciwko antysystemowemu podziemiu, bił i torturował. Po ponad pięćdziesięciu latach stanął przed sądem i trafił do tego samego więzienia na warszawskim Mokotowie, w którym pół wieku wcześniej stosował bestialskie metody przesłuchań. Książka będzie pretekstem, żeby porozmawiać z jej autorem o rozliczeniach zbrodni komunizmu. Czy w Polsce przegapiliśmy szansę na rozliczenie zbrodni komunizmu? Czy takie rozliczenie było nam potrzebne?
Gościem drugiej części programu będzie Michał Marczak, twórca nagrodzonego na prestiżowym Festiwalu w Sundance filmu "Wszystkie nieprzespane noce", listu miłosnego do młodości, marzeń i Warszawy, "najbardziej prawdziwej opowieści o młodych ludziach od czasu 'Niewinnych czarodziejów' Andrzeja Wajdy". Film Marczaka opowiada o dwóch przyjaciołach na chwilę przed ukończeniem studiów. Reżyser przez dwa lata towarzyszył im z kamerą na stołecznych ulicach, prywatkach i klubach. Obraz polskiej stolicy w tym filmie zachwycił recenzentów i podbił serca amerykańskich jurorów. Jaki jest przepis na sukces 33-letniego reżysera?
Gościem ostatniej części będzie Maciej Chmiel, nowy dyrektor TVP 2. Zapytam go, jaką Dwójkę zastał. Czy ramówka programu wymaga rewolucji, czy tylko korekty. Czy przyjąłby z powrotem Tomasza Lisa? Jaka jest dziś rola TVP2, skąd decyzja, żeby "wiosna w Dwójce była bez polityki" i jakich nowości powinniśmy się spodziewać w najbliższym czasie?