Trwa ładowanie...
d4c06zf

Kultowy serial ma zniknąć z anteny po 40 latach. "Propaguje rasizm"

Serial "Dukes of Hazzard" to prawdziwy symbol amerykańskiej telewizji z przełomu lat 70. i 80. Wielu widzów do dziś darzy rozrywkową komedię sentymentem, ale Amazon rozważa teraz usunięcie historycznych odcinków ze wszystkich kanałów dystrybucyjnych. To pokłosie ruchu Black Lives Matter.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Diukowie Hazzardu" wychowali kilka pokoleń widzów
"Diukowie Hazzardu" wychowali kilka pokoleń widzów (Getty Images)
d4c06zf

W amerykańskich miastach trwają zamieszki po zabiciu przez policjanta czarnoskórego, bezbronnego mężczyzny. Giną kolejni ludzie, budynki i samochody stają w płomieniach. Obalane są pomniki Krzysztofa Kolumba i innych historycznych postaci odpowiedzialnych za kolonializm. Ruch Black Lives Matter wywołał także reakcję wielkich koncernów z branży rozrywkowej, które zaczęły usuwać ze swoich ofert kontrowersyjne w obecnej sytuacji treści.

Obejrzyj: Kaja Paschalska o muzycznych planach. "Nie chcę, żeby moja twórczość przeszła bez echa"

Tym sposobem z platformy streamingowej HBO Max został usunięty klasyk kina amerykańskiego – "Przeminęło z wiatrem" z 1939 r. Z kolei Paramount Network niespodziewanie zakończyło emisję serialu dokumentalnego "Cops" ("Gliny"), pokazującego kulisy pracy amerykańskich policjantów i agentów federalnych. "Cops" był na antenie od 1989 r. i doczekał się 33 sezonów. To samo stało się z "Małą Brytanią".

d4c06zf

Jak podaje Fox News, w ślad za HBO i Paramountem zamierza pójść Amazon. Na celowniku giganta znalazł się serial "Dukes of Hazzard" ("Diukowie Hazzardu"), opowiadający o przygodach dwóch kuzynów i ich ikonicznego Dodge'a Chargera w ffikcyjnym hrabstwie Hazzard w stanie Georgia.

  Getty Images
(Getty Images)

Podobno to właśnie samochód głównych bohaterów jest solą w oku włodarzy z Amazona. Pomarańczowy Dodge Charger nosi bowiem przydomek "Generał Lee" na cześć Roberta E. Lee, legendarnego przywódcy Południa z czasów wojny secesyjnej. A dach samochodu ozdabia konfederacka flaga, uznawana przez wielu (zwłaszcza na Północy USA) za symbol rasizmu.

Amazon udostępnia aktualnie wszystkie serie "Dukes of Hazzard" oraz pełnometrażową wersję z 2005 r., w którym główne role zagrał Johnny Knoxville, Seann William Scott i Jessica Simpson. Władze platformy na prośbę Fox News nie skomentowały doniesień o planach usunięcia tej serii ze swoich platform streamingowych.

d4c06zf

Podziel się opinią

Share
d4c06zf
d4c06zf