Dorota Wysocka-Schnepf wraca do TVP. Pracę straciła po skardze Jarosława Kaczyńskiego
07.02.2024 08:16, aktual.: 07.02.2024 08:31
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dawna prowadząca "Wiadomości" znów zagości na antenie publicznego wydawcy. Dorota Wysocka-Schnepf nie wróci jednak do prowadzenia serwisów informacyjnych.
Dorota Wysocka-Schnepf w latach 2004-2012 była jedną z prowadzących "Wiadomości". Jej redakcyjnymi kolegami byli wówczas m.in. Kamil Durczok, Dorota Gawryluk, Jarosław Kulczycki, Hanna Lis czy Piotr Kraśko. Od 2013 r. do zwolnienia w lipcu 2016 r. była korespondentką TVP z Waszyngtonu, gdzie jej mąż Ryszard Schnepf pełnił funkcję ambasadora RP w USA.
Dziennikarka w rozmowie z Wirtualnymi Mediami potwierdziła, że wraca do publicznej telewizji. Poprowadzi nowy program w TVP Info.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowy program Doroty Wysockiej-Schnepf w TVP Info
- To będą wywiady pt. "Rozmowy niesymetryczne". 40 minut w soboty. Bez bijatyki słownej. Będę zapraszać tylko mądrych, kompetentnych rozmówców, którzy życiowe osiągnięcia zawdzięczają własnej pracy i talentom, a nie partyjnym koneksjom. Cieszę się, że dołączam do grona niezależnych dziennikarzy, którzy odbudowują z gruzów telewizję publiczną w Polsce - zdradziła Wysocka-Schnepf.
Program ma gościć na antenie TVP Info co dwa tygodnie. Nie wiadomo, kiedy wystartuje. Jednocześnie dziennikarka ma pozostawać w "Gazecie Wyborczej", dla której pracuje od 2016 r., gdy zwolniono ją w TVP.
Wypowiedzenie po żalach Jarosława Kaczyńskiego
Po objęciu stanowiska prezesa TVP przez Jacka Kurskiego na początku 2016 r. Dorota Wysocka-Schnepf nie czuła się z tym komfortowo. Planowała zwolnić się, lecz nowe władze stacji uprzedziły jej ruch. Wcześniej Jarosław Kaczyński publicznie skrytykował ją w wywiadzie "Do Rzeczy".
- Wywiady robione ze mną przez panią Dorotę Schnepf wyglądały jak zawstydzanie synka: dlaczego to robicie, a to jest źle, a tak jeszcze gorzej. Dwadzieścia pytań i wszystkie z tezą, że jest bardzo źle - mówił prezes PiS w maju 2016 r.
Dziennikarka otrzymała wypowiedzenie umowy z TVP w lipcu 2016 r. Również jej mąż stracił posadę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
"W styczniu, kiedy to wszystko się zaczęło, martwiłam się o moją ukochaną pracę — jak bardzo będę za nią tęsknić, kiedy mnie zwolnią. I od pół roku rosło we mnie poczucie zażenowania wobec samej siebie — co ja tam jeszcze robię?! Po co tracę czas? Jest tyle ciekawych historii, które chcę opowiedzieć, ale nie chcę ich opowiadać na antenie, która jest nie tylko karykaturą dziennikarstwa, ale do tego szczytem warsztatowej nieudolności. Ja nie pasuję do telewizji "narodowej". "Narodowa" nie pasuje do mnie. Podczas jednego z ostatnich nagrań podszedł do mnie Amerykanin polskiego pochodzenia i zapytał, czy nie wstyd mi pracować dla propagandowej stacji. Szczerze? Było mi wstyd. Teraz już nie będzie. Czas na zmiany!" - pisała Dorota Wysocka-Schnepf na Facebooku tuż po zwolnieniu.
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" rozmawiamy o serialach, które "ubito" zdecydowanie za wcześnie oraz wymieniamy te, które powinny pożegnać się z widzami już kilka sezonów temu. Możecie nas słuchać na Spotify, Apple Podcasts, YouTube oraz w Audiotece i Open FM.