Dom wielkości kawalerki. To nie tylko sposób na oszczędzanie

Dom wielkości kawalerki. To nie tylko sposób na oszczędzanie
Źródło zdjęć: © Getty Images

06.06.2019 10:12, aktual.: 06.06.2019 10:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Posiadanie własnego domu to marzenie wielu ludzi, którym zależy na niezależności i przestrzeni. Jednocześnie od kilku lat trend mieszkania w jak najmniejszym domu przybiera na sile i przekonuje do siebie kolejne osoby.

- Trend malutkich domów stał się ruchem społecznym. Ludzie decydują się na ograniczanie przestrzeni życiowej, na uproszczenie życia i posiadanie jak najmniej. Ludzi przyciąga filozofia malutkiego życia i wolność wynikająca z posiadania malutkiego domu. Ten ruch to coś więcej niż proste życie w małej przestrzeni, choć niewielki dom jest z pewnością jego częścią – tłumaczą twórcy strony thetinylife.com.

To właśnie tam można się dowiedzieć wszystkiego o budowie, kupnie, plusach i minusach posiadania malutkiego domu (tiny house), który trafia w gusta coraz większej liczby ludzi. Nie tylko w USA, gdzie filozofia minimalizmu trafiła na bardzo podatny grunt.

Czym właściwie jest malutki dom? Nie ma jednej definicji i określonych wymiarów. Są pary i samotnicy decydujący się na kilkanaście m2 powierzchni, a także rodziny z dwójką dzieci budujące dom nieprzekraczający 40 m2 powierzchni użytkowej. Ważne, żeby przeciwstawić się zasadzie "im więcej, tym lepiej", która nakręca nadmierny konsumpcjonizm i – zdaniem minimalistów – odbiera radość z życia.

W nagradzanym dokumencie "Minimalizm" (do obejrzenia na Netfliksie) jest taka scena, w której zaprezentowano wynik eksperymentu przeprowadzonego na typowej amerykańskiej rodzinie żyjącej w typowym amerykańskim domu. Badanie polegało na obserwowaniu codziennego zachowania domowników i ustaleniu, ile powierzchni użytkowej wykorzystują wykonując rutynowe czynności. Wynik: tylko 40 proc. domu było im potrzebne do codziennego życia.

Oddzielna sypialnia, jadalnia do niedzielnych obiadów, wielka kuchnia i łazienka – to wszystko jest całkowicie niepotrzebne zwolennikom malutkich domów. Wbrew pozorom nie są to wyłącznie ludzie niezamożni, którzy dorabiają sobie filozofię do życia w klitce. Dla wielu z nich jest to wyzwolenie od narzucanych standardów. Od nadmiernej konsumpcji i materializmu, któremu sprzyja posiadanie "normalnego" domu czy mieszkania.

Nie da się przy tym ukryć, że aspekt finansowy jest ogromną zaletą posiadania malutkiego domu. Budowa, utrzymanie, ogrzewanie i wyposażenie takiej przestrzeni jest nieporównywalnie tańsze. Często nie wymaga zaciągania wieloletniego kredytu, co przekonuje zarówno młodych ludzi jak i nastawionych na minimalizm emerytów.

Obraz
© Getty Images

Malutkie domy to także ochrona środowiska (energooszczędność, wykorzystanie ekologicznych materiałów), więcej wolnego czasu (mniej sprzątania i zajmowana się domem) i skupienie się na niematerialnych aspektach życia.

W USA już od kilku lat mówi się o malutkich domach jako części ruchu społecznego, ale ta idea zdobywa zwolenników w różnych zakątkach świata. Aby lepiej poznać i zrozumieć to zjawisko, warto obejrzeć program "Mały dom, wielkie możliwości" emitowany w Telewizji WP.

Twórcy serii propagują ideę zmniejszenia przestrzeni mieszkalnej do minimum. Proponują budowę małych, ale funkcjonalnych domów. Prowadzący wraz z ekipą budowlaną, wykorzystując nowoczesną technologię i nowinki projektowe, realizują swoje niezwykłe propozycje od podstaw. W każdym odcinku budują dom według innego projektu, spełniając życzenia jego przyszłych mieszkańców - amatorów małego metrażu.

Każdy budynek zostaje przewieziony na działkę, gdzie jest montowany, urządzany i prezentowany klientom. Program przedstawia nie tylko proces budowy, ale i pomysły na aranżację wnętrz w ramach różnych budżetów. Jednocześnie gospodarze cyklu wyszukują i odwiedzają najlepsze i najciekawsze przestrzenie mieszkalne o powierzchni mniejszej niż 28 metrów kwadratowych: od mikroapartamentów na Manhattanie po ekskluzywne domki szeregowe w Savannah. Przybliżają różne pomysłowe rozwiązania zastosowane przez ich właścicieli.

Oglądaj "Mały dom, wielkie możliwości" w Telewizji WP w czwartek 6 czerwca o 15:00. Stacja dostępna jest naziemnie na ósmym multipleksie (MUX8), na platformie NC+ (kanał: 73) oraz w najlepszych sieciach kablowych, w tym m.in.: UPC (kanał 116/158), Vectra (128), Multimedia (38), Netia (30), Inea (28), Toya (25) oraz wielu innych.

Źródło artykułu:WP Teleshow
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (75)
Zobacz także