Do śmiechu bywa im tylko na scenie. Ciemne strony zawodu komika

Do śmiechu bywa im tylko na scenie. Ciemne strony zawodu komika
Źródło zdjęć: © AKPA
Grzegorz Kłos

05.07.2019 12:40, aktual.: 06.07.2019 18:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kiedy gasną reflektory, muszą zmierzyć się z własnymi demonami. Rozsypane rodziny, depresja, nałogi. Dla niektórych komików presja popularności jest zbyt wielka. Okazuje się, że ci, co z takim powodzeniem bawią innych, często sami nie mają powodu do śmiechu.

Michał Wójcik

Prywatne życie członka kabaretu Ani Mru Mru nie przypomina komedii ani żadnego z jego słynnych skeczy.

Kilka lata temu w tabloidach gruchnęła wiadomość, że Michał Wójcik jest w trakcie drugiego rozwodu. Z żoną, piosenkarką Agnieszką Kałużą spotykał się już jedynie na sali rozpraw.

Powodem odejścia żony komika były jego liczne zdrady. Wójcika pogrążyły nagrania znalezione w jego własnym telefonie. Orzeczenie wyłącznej winy eks-męża sprawiło, że sąd przyznał Kałuży alimenty w wysokości 5 tys. zł miesięcznie.

Bohdan Smoleń

Życiorys Bohdana Smolenia, owszem, nadaje się na film. Ale na pewno nie wyszłaby z tego komedia.

Najpierw w tajemniczych okolicznościach zginął jego nastoletni syn. Później życie odebrała sobie żona Smolenia. Nie mogła poradzić sobie z depresją. Zmarła na rękach męża, który próbował ją uratować. Choć przez lata bawił kolejne pokolenia do łez, cały czas zmagał się z tragedią i smutkiem.

Z czasem aktor sam zaczął podupadać na zdrowiu. Po dwóch wylewach, zniedołężniały i cierpiący zmarł na gruźlicę 15 grudnia 2016 r.

Katarzyna Pakosińska

Rozstanie z Kabaretem Moralnego Niepokoju zniosła bardzo ciężko. W jednym z wywiadów wyznała, że odejście od ekipy kabareciarzy przypłaciła załamaniem nerwowym.

- Wylądowałam u psychologa. Byłam załamana i chciałam, żeby ktoś mi wytłumaczył, gdzie nawaliłam: czy jako przyjaciółka, czy jako kobieta, czy może coś źle robię na scenie - zwierzała się Pakosińska.

Potem pojawiły się oskarżenia o plagiat, jakiego miała dopuścić się w swojej książce o Gruzji. I choć zarzutów nigdy jej nie postawiono, swoje odchorowała. W zeszłym roku udzieliła wywiadu. W rozmowie z "Twoim Imperium" wyznała, że ciężko było jej znieść falę krytyki.

- Było dużo błędów po stronie redakcyjnej, fatalnie skonstruowano umowę. W efekcie wylano na mnie wiadra pomyj. Nie będę cytować, bo naprawdę nie wypada, ale były to bardzo mocne słowa. Nawet jak na moją nie największą wrażliwość - tłumaczyła Pakosińska.

Depresja komika

O problemach, na jakie narażeni są artyści zarabiający rozśmieszaniem innych, mówił Rafał Rutkowski, aktor i stand-uper.

- Nasz fach jest stresogenny, ponieważ podlegamy ciągłej ocenie, a każdy występ jest egzaminem. W takiej sytuacji trudno czuć się bezpiecznie, bo nie mamy wentyla bezpieczeństwa. Albo jest on o wiele mniejszy. Bywa, że lęki, poczucie niepewności artyści próbują "zaleczyć" alkoholem czy narkotykami - tłumaczył w rozmowie z NaTemat.

Rutkowski kilka lat temu zagrał jedną z głównych ról w przedstawieniu o wiele mówiącym tytule: "Depresja komika".

Dlatego warto mieć na uwadze, że zabawne skecze często okupione są nie lada wysiłkiem, nerwami i niepewnością. A gdzie znaleźć najlepsze kabarety? Oczywiście w Telewizji WP. 4 lipca w piątek czeka na widzów prawdziwy maraton. Zaczynamy o 22.00 "Kabaretem na żądanie", a o 23.00 startują "Mistrzowie kabaretu".

Stacja dostępna jest naziemnie na ósmym multipleksie (MUX8), na platformie NC+ (kanał: 73) oraz w najlepszych sieciach kablowych, w tym m.in.: UPC (kanał 116/158), Vectra (128), Multimedia (38), Netia (30), Inea (28), Toya (25) oraz wielu innych.

Źródło artykułu:WP Teleshow
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (39)
Zobacz także