Cierpliwość widzów wystawiona na próbę. Jest problem z odbiorem telewizji naziemnej
09.12.2022 11:59
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jeden z branżowych portali donosi o problemach z telewizją naziemną wśród części widzów. Zakłócenia uniemożliwiają odbiór TVP1, TVP Info czy TVP Sport, co - zwłaszcza w przypadku tego ostatniego kanału - jest szczególnie dotkliwe w czasie mundialu.
O uprzykrzających widzom życie zakłóceniach w odbiorze telewizji naziemnej donoszą Wirtualnemedia.pl. W rozmowie z portalem kilku użytkowników, z różnych stron Polski, skarży się na problemy z jakością kanałów dostępnych na multipleksie MUX-3. Najczęściej na ekranie rozjeżdża się obraz i dźwięk lub pojawia się tzw. pikseloza, choć jak podkreślają użytkownicy, mieszkają blisko nadajników i korzystają z dobrego sprzętu.
Emitel, operator multipleksów, zapewnia, że opisane problemy z odbiorem nie są skutkiem żadnej awarii. Rzeczniczka firmy radzi, że być może pomocne okaże się ponowne nastrojenie odbiorników, ale pytany o powody zakłóceń instalator telewizji naziemnych wskazuje na inną przyczynę problemów - odroczenie wprowadzenia nowego standardu DVB-T2, tłumaczone przez rządzących wybuchem wojny w Ukrainie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To właśnie powołując się na wydarzenia za naszą wschodnią granicą MSWiA wystosowało w marcu do Urzędu Komunikacji Elektronicznej prośbę o wydłużenie okresu nadawania w dotychczasowym standardzie DVB-T.
Wniosek został rozpatrzony po myśli ministerstwa, a "głownie kanały TVP mogą nadawać w starym standardzie nawet do końca 2023 roku" - przypominają Wirtualnemedia.pl. Sieć nadajników została już jednak przystosowana do nowego standardu i w tym, jak sugeruje informator portalu tkwi źródło problemów wielu widzów.
- Z powodu ograniczeń emisji w DVB-T bywa tak, że na pewnych obszarach nadajniki MUX-3 same siebie zakłócają. To powoduje, że odbierany sygnał może być podatny na wszelkie zmiany pogody lub propagacji, rozchodzenia się fal, zwłaszcza na antenach o małej kierunkowości - odbierających kilka nadajników MUX-3 o podobnym poziomie sygnału - tłumaczy fachowiec.
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" rozkminiamy "1899" z Maciejem Musiałem, analizujemy "Zepsutą krew" na Disney+, a także polecamy (lub nie) "Kulawe konie", "Do ostatniej kości" i "Nie martw się, kochanie". Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.