Trwa ładowanie...
d493ahk

Burza wokół paska "Wiadomości". Prawdziwy czy nie?

Twórcy tzw. pasków "Wiadomości" solidnie zapracowali sobie na niechlubną opinię, kreując sugestywne przekazy zwalniające widzów z krytycznego myślenia. Nic więc dziwnego, że kiedy w sieci pojawiła się kłamliwa belka, wielu internautów uznało, że jest prawdziwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Paski "Wiadomości" bywają tak kuriozalne, że trudno odróżnić oryginał od fejków
Paski "Wiadomości" bywają tak kuriozalne, że trudno odróżnić oryginał od fejków (Kadr z TVP)
d493ahk

Zarzuty, że Andrzej Duda grał w kampanii na antysemickich nastrojach, które podgrzewała redakcja "Wiadomości", formułowała w swoim programie m.in. Monika Olejnik. Dziennikarka TVN24 jako przykład podała materiał z informacyjnego programu Jedynki, zapowiedziany - jak twierdziła - paskiem "Trzaskowski odbierze 500+ i odda Żydom". Takiej belki faktycznie nie było, choć właśnie taka teza padła w materiale Konrada Węża zatytułowanym "Trzaskowski odbierze Polakom 200mld?" w wydaniu "Wiadomości" z 15.06. Sugestia, która nie padła bezpośrednio w pasku, znalazła się jednak bardzo wyraźnie w całym materiale, przeciwko któremu zresztą zaprotestowały środowiska żydowskie w skardze do Rady Etyki Mediów.

Na słowa Moniki Olejnik ostro zareagował m.in. szef "Wiadomości", Jarosław Olechowski, który zaprzeczył, by kiedykolwiek w programie pojawił się taki napis. Krążący w sieci screen z belką z wspomnianym tytułem, nazwał "ordynarną manipulacją" i wywołał tym samym burzę. Mimo iż miał rację co do prawdziwości belki, jego słowa o manipulacji uznano za hipokryzję. Internauci postanowili odświeżyć pamięć szefowi "Wiadomości", przypominając najbardziej kontrowersyjne paski z ostatnich dni.

Podkreślano, że zapowiedzi materiałów wielokrotnie bywały tak kuriozalne, że "Wiadomości" dawno utraciły wiarygodność. Użytkownicy Twittera prześcigali się w przypominaniu "najlepszych" pasków informacyjnego programu Jedynki. Rafał Trzaskowski, podobnie jak w materiałach TVP, był antybohaterem każdego nich. W paskach zabierał Polakom pieniądze, pozwalał Polaków ograbiać, a w kontekście odszkodowań dla Żydów, stawiano wymowne pytanie: czy spełni ich żądania?

Trzeba przyznać, że paski "Wiadomości" nie zostawiają widzom szerokiego pola do własnych refleksji, podobnie jak materiały ich dziennikarzy. Ktokolwiek jest autorem fejkowej belki "Trzaskowski odbierze 500+ i odda Żydom", najwyraźniej wzorował się na pracy redaktorów z Woronicza. I podszył się pod nich bardzo skutecznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d493ahk

Podziel się opinią

Share
d493ahk
d493ahk