Burza wokół paska "Wiadomości". Prawdziwy czy nie?
Twórcy tzw. pasków "Wiadomości" solidnie zapracowali sobie na niechlubną opinię, kreując sugestywne przekazy zwalniające widzów z krytycznego myślenia. Nic więc dziwnego, że kiedy w sieci pojawiła się kłamliwa belka, wielu internautów uznało, że jest prawdziwa.
16.07.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:34
Zarzuty, że Andrzej Duda grał w kampanii na antysemickich nastrojach, które podgrzewała redakcja "Wiadomości", formułowała w swoim programie m.in. Monika Olejnik. Dziennikarka TVN24 jako przykład podała materiał z informacyjnego programu Jedynki, zapowiedziany - jak twierdziła - paskiem "Trzaskowski odbierze 500+ i odda Żydom". Takiej belki faktycznie nie było, choć właśnie taka teza padła w materiale Konrada Węża zatytułowanym "Trzaskowski odbierze Polakom 200mld?" w wydaniu "Wiadomości" z 15.06. Sugestia, która nie padła bezpośrednio w pasku, znalazła się jednak bardzo wyraźnie w całym materiale, przeciwko któremu zresztą zaprotestowały środowiska żydowskie w skardze do Rady Etyki Mediów.
Na słowa Moniki Olejnik ostro zareagował m.in. szef "Wiadomości", Jarosław Olechowski, który zaprzeczył, by kiedykolwiek w programie pojawił się taki napis. Krążący w sieci screen z belką z wspomnianym tytułem, nazwał "ordynarną manipulacją" i wywołał tym samym burzę. Mimo iż miał rację co do prawdziwości belki, jego słowa o manipulacji uznano za hipokryzję. Internauci postanowili odświeżyć pamięć szefowi "Wiadomości", przypominając najbardziej kontrowersyjne paski z ostatnich dni.
Podkreślano, że zapowiedzi materiałów wielokrotnie bywały tak kuriozalne, że "Wiadomości" dawno utraciły wiarygodność. Użytkownicy Twittera prześcigali się w przypominaniu "najlepszych" pasków informacyjnego programu Jedynki. Rafał Trzaskowski, podobnie jak w materiałach TVP, był antybohaterem każdego nich. W paskach zabierał Polakom pieniądze, pozwalał Polaków ograbiać, a w kontekście odszkodowań dla Żydów, stawiano wymowne pytanie: czy spełni ich żądania?
Trzeba przyznać, że paski "Wiadomości" nie zostawiają widzom szerokiego pola do własnych refleksji, podobnie jak materiały ich dziennikarzy. Ktokolwiek jest autorem fejkowej belki "Trzaskowski odbierze 500+ i odda Żydom", najwyraźniej wzorował się na pracy redaktorów z Woronicza. I podszył się pod nich bardzo skutecznie.