Bezwzględne podsumowanie "Wiadomości". W każdym wydaniu "Tusk" pada średnio 17 razy

Przez 33 dni Towarzystwo Dziennikarskie przyglądało się "Wiadomościom". Z ich raportu wynika, że przed wyborami skupiono się na jednym polityku. Nazwisko lidera Platformy Obywatelskiej padło 547 razy.

17 "Tusków" w każdym wydaniu "Wiadomości"
17 "Tusków" w każdym wydaniu "Wiadomości"
Źródło zdjęć: © screenshot TVP

Po ponad miesięcznym analizowaniu "Wiadomości" członkowie Towarzystwa Dziennikarskiego doszli do kilku wniosków. Z ich obserwacji wynika, że serwis informacyjny TVP przed wyborami właściwie stracił charakter informacyjny. Co więcej, w tamtym okresie zintensyfikowano przekaz propagandowy.

"Informacja jako taka występowała szczątkowo i nic nowego nie wnosiła. Wszystkie przekazy, nawet jeśli wydawały się neutralne lub miały polityki nie dotyczyć, były podporządkowane celom politycznym" - czytamy w raporcie organizacji.

Przez 33 dni przed wyborami skupiono się na kilku tematach, które chciano wykorzystać propagandowo. Mówiono o imigrantach oraz wieku emerytalnym, czyli o kwestiach, które poruszono też w przedwyborczej debacie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kuriozalne sytuacje w “Wiadomościach” TVP. Wpadek nie brakowało

Członkowie Towarzystwa Dziennikarskiego wskazali też, że przemilczano tzw. "aferę wizową" oraz promowano kandydatów PiS. Z kolei politycy pozostałych opcji, ubiegający się o mandat, przedstawiani byli w negatywnym kontekście.

Co więcej zauważono, że tuż przed ciszą wyborczą "Wiadomości" wydłużono do godziny, a połowę tego czasu poświęcono Jarosławowi Kaczyńskiemu.

"Ogółem w 33 wydaniach 'Wiadomości' Jarosław Kaczyński miał 121 wypowiedzi, średnio 4 dziennie. Nazwisko Donalda Tuska zostało wymienione 547 razy, średnio 17 razy w każdych 30 minutach 'Wiadomości'; 10 października padło aż 35 razy. Kontekst cytowań Kaczyńskiego i Tuska był całkowicie przeciwstawny" – czytamy w raporcie.

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" rozmawiamy o horrorach, które bawią, strasząc, wspominamy ekranizacje lektur, które chcielibyśmy zapomnieć, a także spoglądamy na Netfliksowego "Beckhama", bo jak tu na niego nie patrzeć? Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (9)