Trwa ładowanie...

TVP puściła nagrania krzyków ofiar katastrofy smoleńskiej. Będzie pozew

Roman Giertych poinformował na swoim twitterowym koncie, że szykuje pozew przeciwko TVP. Adwokat reprezentuje wdowę po oficerze BOR zmarłym w Smoleńsku.

Share
Giertych skierował swój wpis do Kurskiego. Zapowiedział pozew
Giertych skierował swój wpis do Kurskiego. Zapowiedział pozewŹródło: AKPA, Twitter
d1ne3wt

Roman Giertych napisał: "Kieruję pozew w imieniu żony oficera BOR, który zginął w Smoleńsku, przeciwko TVP za opublikowanie ostatnich krzyków ofiar tej katastrofy. To jawne i skandaliczne naruszenie dóbr osobistych rodzin zmarłych tam osób do godnego przeżywania żałoby". Adwokat nie zdradził, kim jest wdowa. W rozmowie z serwisem Wyborcza.pl dodał jedynie: - Na tym etapie nie mogę ujawnić nazwiska tej osoby. Skontaktowała się ze mną po emisji tego filmu. Powiedziała, że oglądała go jej córka i był to dla niej wstrząs.

Mowa o filmie wyemitowanym przez TVP w sobotę 10 kwietnia, a więc w 11. rocznicę katastrofy. Produkcja to załącznik do raportu podkomisji smoleńskiej badającej sprawę pod przewodnictwem Antoniego Macierewicza. Trwa ponad godzinę. Można w nim znaleźć wyjaśnienia symulacji obrazujących feralny lot oraz jego rekonstrukcje, a także wyniki badań, analiz i wypowiedzi ekspertów.

Film najpierw pokazano w TV Republika, a następnie w telewizji publicznej, konkretnie w TVP 1.

- Podkomisja nie ma wątpliwości, że na tragedię złożył się szereg świadomych działań, zarówno w obszarze remontu samolotu Tu-154M, sposobu przygotowania oficjalnej delegacji rządowej do Katynia, świadomego fałszywego sprowadzania samolotu do lądowania 1 tys. m przed lotniskiem przez rosyjskich kontrolerów, jak i awarii oraz eksplozji, które ostatecznie zniszczyły tupolewa i doprowadziły do śmierci prezydenta RP oraz całej delegacji rządowej lecącej na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę ludobójstwa w Katyniu w 1940 r. - dowiedzieli się widzowie TVP.

Giertych umieścił w sieci wpis dotyczący pozwu, ale na tym się nie skończyło. Skierował też kilka słów do Jacka Kurskiego: "Jakbyś Jacku (pytam prezesa TVP) odpowiedział na pytanie niepełnosprawnej córki: czy tatuś też tak krzyczał? Jak???". Krzyki można usłyszeć w 38. minucie filmu.

Raport końcowy podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza | TV Republika

TVP na pytania Wyborczej dotyczące emisji nagrań krzyków ofiar odpowiedziała: "Publikacja odbyła się zgodnie z obowiązującymi w Spółce procedurami, a materiał został wyemitowany w wersji dostarczonej przez Podkomisję bez żadnych ingerencji ze strony TVP".

d1ne3wt

Podziel się opinią

Share
d1ne3wt
d1ne3wt