BBC zignorowała uroczyste otwarcie mundialu. Stacja go widzom nie pokazała. Miała swoje powody
Stacja BBC podeszła do otwarcia mistrzostw świata w piłce nożnej w Katarze zupełnie inaczej niż większość stacji telewizyjnych. Zamiast pokazać uroczystość, wyemitowała materiały dotyczące łamania praw człowieka, praw pracowników czy LGBT+. Przerywano je komentarzami specjalistów.
Mistrzostwa świata w piłce nożnej to dla wielu osób teraz temat numer jeden. Mundial w tym roku odbywa się w Katarze, państwie leżącym na Półwyspie Arabskim. Katar liczy zaledwie ok. 3 mln mieszkańców i jest tak duży, jak województwo świętokrzyskie. Ale ze względu na złoża ropy i gazu jest też krajem szalenie bogatym. Na mistrzostwa wyda miliardy. Samo wybudowanie stadionów pochłonęło ok. 4,5 mld dol. Rozpoczęcie też na pewno kosztowało niemało, skoro poprowadził je Morgan Freeman, był też Jungkook z BTS oraz setki tancerzy i artystów.
O Katarze mówi się w kontekście wielkich pieniędzy oraz wielkich problemów. Państwo jest krytykowane za swoją postawę wobec mniejszości, pracowników (głównie migrantów zarobkowych), korupcji czy osób homoseksualnych.
O tym wszystkim rozmawiali goście zaproszeni przez BBC do komentowania "ceremonii otwarcia". Impreza była punktem wyjścia do dyskusji, ale nic więcej, bo jej w telewizji nie pokazano.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Żywa dyskusja w studiu. "Mamy po prostu bałagan"
- To najbardziej kontrowersyjne mistrzostwa świata w historii, a piłka nawet nie została kopnięta - mówił Gary Lineker, były piłkarz. - Odkąd FIFA wybrała Katar w 2010 r., najmniejszy kraj, który miał być gospodarzem największych rozgrywek piłkarskich, stanął przed kilkoma poważnymi pytaniami – od oskarżeń o korupcję w procesie przetargowym po traktowanie pracowników migrujących, którzy budowali stadiony, na których wielu straciło życie. Homoseksualizm jest tutaj nielegalny. W centrum uwagi znajdują się prawa kobiet i wolność wypowiedzi - kontynuował.
BBC zdecydowało, że otwarcie mundialu pokaże jedynie online. W telewizji skupiono się na omawianiu Kataru jako gospodarza bardzo kłopotliwego, z wieloma przewinieniami na koncie.
Goście BBC nie ukrywali swojego niezadowolenia z powodu wyboru Kataru na kraj organizujący najważniejszą piłkarską imprezę na świecie. Dla wszystkich stało się jasne, że piłki i polityki nie da się rozdzielić.
W końcu specjaliści zaproszeni do studia zaczęli rozmawiać też o samym pierwszym meczu mundialu 2022 - taktyce, składach drużyn, prawdopodobnym wygranym i przegranym. Widzowie mogli poznać różne punkty widzenia gości, ale nie zobaczyli ceremonii otwarcia. Sądząc po komentarzach w sieci, wielu osobom takie podejście bardzo się nie spodobało.
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" zachwycamy się "The Office", krytykujemy "The Crown", rozgryzamy "The Bear", wspominamy "Barry’ego" i patrzymy przez palce na "Na zachodzie bez zmian". Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.