Andrzej Seweryn był mężem zaufania na wyborach prezydenckich. Córka pęka z dumy

Andrzej Seweryn był mężem zaufania podczas wyborów prezydenckich 2020
Andrzej Seweryn był mężem zaufania podczas wyborów prezydenckich 2020
Źródło zdjęć: © ONS, Instagram

12.07.2020 21:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Andrzej Seweryn na swoim profilu na Instagramie opublikował zdjęcie wykonane przy obwodowej komisji wyborczej. Aktor nie dał jednak znać, że udał się do niej nie tylko po to, by oddać głos. Seweryn pełnił rolę męża zaufania. Jego córka przyznała, że jest z taty bardzo dumna.

Andrzej Seweryn, podobnie jak wiele polskich gwiazd, angażuje się w kwestie polityczne. Tuż przed wyborami apelował jednak do wszystkich - by zdecydowali się pójść na głosowanie, by nie machnęli ręką, by nie mówili: "mnie to nie dotyczy". Seweryn prosił o rozwagę i wypełnienie obywatelskiego obowiązku, który przecież jest też przywilejem.

Seweryn w wyborach prezydenckich 2020 zdecydował się zgłosić do pełnienia ważnej funkcji. "Mąż zaufania, mój tata" - napisała na Twitterze Maria Seweryn, córka Andrzeja. On sam na Instagramie nie mówił o swojej działalności: "Głosujmy! #wybory #wyboryprezydenckie2020 #demokracja #twójgłossięliczy".

Co robi mąż zaufania? Kim jest? Na stronie PKW czytamy: "Mężem zaufania może być obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, a jednocześnie nie jest pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu lub praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu czy ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu.

Co ważne, mąż zaufania nie może kandydować w wyborach. Nie może też być komisarzem wyborczym, pełnomocnikiem wyborczym lub pełnomocnikiem finansowym komitetu wyborczego, jak również urzędnikiem wyborczym lub członkiem komisji wyborczej".

"Obserwacja czynności obwodowych komisji wyborczych przed otwarciem lokali wyborczych, a także czuwanie nad przebiegiem głosowania oraz liczeniem głosów i sporządzaniem protokołu – z takich uprawnień w nadchodzących wyborach samorządowych będą korzystać obserwatorzy społeczni i mężowie zaufania. Ci ostatni będą też mogli wnosić uwagi do protokołu i być obecni przy jego przewożeniu i przekazywaniu do komisji wyborczej wyższego stopnia" - informuje PKW.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (8)
Zobacz także