RozrywkaZrzucając kajdany wiary, czyli "Ucieczka z sekty"

Zrzucając kajdany wiary, czyli "Ucieczka z sekty"

Zrzucając kajdany wiary, czyli "Ucieczka z sekty"
Źródło zdjęć: © TLC

04.03.2014 15:11, aktual.: 04.03.2014 15:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy wiara zawsze jest dobra?
Fundamentalistyczny Kościół Jezusa Chrystusa w Dniach Ostatnich to radykalna sekta chrześcijańska słynąca z wielu kontrowersyjnych przekonań. Były prorok Kościoła, Warren Jeffs, znalazł się na liście 10 najbardziej poszukiwanych przestępców w USA. Był oskarżony o utrzymywanie kontaktów seksualnych ze swoją nastoletnią żoną oraz aranżowanie małżeństw z udziałem nieletnich. Członkowie wspólnoty praktykują poligamię oraz nie godzą się na dopuszczanie osób czarnoskórych do stanu kapłaństwa. Jednym z najbardziej kontrowersyjnych poglądów jest przekonanie, że grzech cudzołóstwa nie został odkupiony przez cierpienia Chrystusa na krzyżu, a zbawienie można osiągnąć wyłącznie poprzez ofiarę z własnej krwi. Tego rodzaju restrykcyjne zasady sprawiają, że życie w społeczności Kościoła dla wielu jest bardzo trudne do zniesienia. Niektórzy opuszczają tę wspólnotę z własnego wyboru, inni dokonują tego pod przymusem.

Decyzja, której nie można cofnąć
W programie "Ucieczka z sekty" poznamy historię młodych ludzi. Dziewczęta żyjące w tej sekcie zdecydowały się na ucieczkę ze społeczności poddanej obsesyjnej kontroli. Wyzwoliły się od małżeństw aranżowanych przez ich rodziców oraz życia w całkowitym posłuszeństwie, zwanym "wiecznym przymilaniem". Linda, 22-letnia bohaterka programu, jest córką jednego z najbardziej wpływowych członków Kościoła. Jej decyzja o opuszczeniu swojej dużej rodziny składającej się z 32 matek oraz 306 rodzeństwa nie należała do najłatwiejszych.

Na szczęście Linda może liczyć na wsparcie Angie oraz Connie, swoich przyjaciółek, które również postanowiły wyjść ze wspólnoty. Pomimo że żyjący w tej sekcie mężczyźni cieszą się znacznie wyższym statusem społecznym od kobiet, to niektórzy również decydują się na jej opuszczenie. Swoją historią podzielił się 18-letni Zack, ulubieniec swojego ojca. Ciągła presja ze strony rodzica oraz świadomość, że więcej nie zobaczy swojej matki, która również została wykluczona, zaważyły na jego decyzji o wystąpieniu z Kościoła. Zack liczy na to, że ucieczka od społeczności, w której się wychował, umożliwi mu realizację głęboko skrywanych marzeń.

Ci młodzi ludzie zostawili za sobą świat, w którym każda decyzja była podejmowana za nich. Teraz rozpoczynają swoje życie od nowa. Wkraczają w zupełnie obcą dla siebie rzeczywistość, w której to oni są odpowiedzialni za każdy swój krok i tylko oni decydują o tym, jak potoczy się ich dalsze życie. Będą musieli dokonać ważnych wyborów, dzięki czemu wreszcie uda im się uzyskać wolność i pozbyć się podświadomego strachu przed karą ze strony ich byłej społeczności.

Jak tym młodym ludziom ułoży się życie z dala od sekty? Widzowie przekonają się oglądając program "Ucieczka z sekty". Premiera w środę, 12 marca, o godz. 22.30 na TLC.

Źródło artykułu:TLC
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także