Zobacz, gdzie kręcono kultowe filmy!

Zobacz, gdzie kręcono kultowe filmy!

16.11.2010 15:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

"Polska na filmowo" opisuje szerzej 55 urokliwych polskich zakątków, gdzie kręcono ,,Czarne chmury’’, ,,Janosika’’, ,,Czterech pancernych i psa’’, ,,Vabank’’, ,,Nóż w wodzie’’ i wiele innych. Uzupełnieniem treści książki jest strona internetowa www.polskanafilmowo.pl.

Bohaterowie komedii romantycznej ,,Nie kłam kochanie’’ przejeżdżają przez cudownie malownicze tereny Doliny Prądnika i zatrzymują się przed renesansową rezydencją w Pieskowej Skale. – Wiesz, że tutaj kręcili ,,Janosika’’? – próbuje zainteresować swoją piękną towarzyszkę podróży bohater zagrany przez Piotra Adamczyka.

Ta scena z popularnej komedii może być najlepszym komentarzem do oryginalnej pozycji książkowej ,,Polska na filmowo. Gdzie kręcono znane filmy i seriale’’, która właśnie ukazała się na rynku. To pierwszy taki ogólnopolski przewodnik po miejscach, w których powstawały kultowe polskie (i nie tylko) filmy i seriale.

"- Przypomina mi to trochę Hollywood, gdzie po przyjeździe można kupić mapę, na której są zaznaczone miejsca, które występowały w filmach oraz te, w których mieszkają gwiazdy. Można sobie wykupić taką wycieczkę, wsiąść do autobusiku, który objeżdża Beverly Hills i ma przystanki przy różnych domach, a przewodnik informuje: „tu jest dom Walta Disneya, tu mieszka Jack Nicholson a tam Tom Cruise” i tak dalej. Więc taki polski przewodnik to jest trochę pomysł z tego amerykańskiego ducha i jak najbardziej uważam, że to jest po prostu fajny, mądry, nowoczesny marketing filmu" – mówi Tomasz Raczek, znany krytyk filmowy, dyrektor kanałów filmowych nFilmHD.

Na ponad 350 stronach książki zawarte są opisy ciekawych miejsc w Polsce, w których powstawały kultowe filmy i seriale.

W książce znalazło się także wiele ciekawostek i anegdot z planów filmowych. O kulisach powstawania znanych tytułów opowiadają m.in. Beata Tyszkiewicz, Bogusław Wołoszański, Andrzej Wajda, Cezary Żak, Daniel Olbrychski, Bronisław Cieślak, Jan Jakub Kolski i wielu innych. Opowiadają o nich także mieszkańcy ,,filmowych’’ zakątków.

Zobacz także:


15 LAT WIRTUALNEJ POLSKI
Autor książki, Marek Szymański, opisuje szerzej 55 urokliwych polskich zakątków, gdzie kręcono ,,Czarne chmury’’, ,,Janosika’’, ,,Czterech pancernych i psa’’, ,,Vabank’’, ,,Nóż w wodzie’’ i wiele innych. – Gdyby zliczyć wszystkie filmowe miejsca, o których wspominam w książce byłoby ich jednak dużo więcej, ponad setka. Szkoda tylko, że samorządy lokalne i gospodarze województw tak rzadko doceniają znaczenie takiej filmowej promocji. A przecież wystarczy spojrzeć na przykłady Krakowa i Sandomierza, aby przekonać się, że odnoszą one wymierne korzyści dzięki współpracy z filmowcami – seriale ,,Majka’’ i ,,Ojciec Mateusz’’ biją przecież rekordy popularności.

Ale czasami wystarczą niewielkie nakłady: wytyczenie szlaku turystycznego po kultowych miejscach, folder, itp. - dodaje Szymański. Uzupełnieniem treści książki jest strona internetowa www.polskanafilmowo.pl, gdzie fani polskich (i nie tylko) filmów i seriali mogą dzielić się informacjami na temat filmowych miejsc w Polsce.

Oprócz nawiązania do filmowych miejsc książka zawiera mnóstwo anegdot i ciekawostek z planu filmowego, rozmów z mieszkańcami i artystami. O filmowych plenerach w Polsce opowiadają m.in. reżyserzy Jan Jakub Kolski oraz Andrzej Wajda, a także aktorzy Daniel Olbrychski, Ewa Wiśniewska, Stanisław Tym i Cezary Żak. Czytelnicy dowiedzą się, gdzie powstawał serial ,,Ranczo’’, gdzie stoi zabytkowa kapliczka znana z pierwszych scen w ,,Popiele i diamencie’’, a także, w którym malowniczym zakątku Polski Karol Strasburger zrywał nenufary dla Jadwigi Barańskiej w ,,Nocach i dniach’’.

- Wiele z tych miejsc, do których dotarłem przy różnych swoich filmach, żyje przecież dalej swoim życiem. I warto je obejrzeć z bliska, czasami dotknąć. Ta książka umożliwia nam taką filmową podróż – napisał we wstępie do książki Andrzej Wajda.

Więcej o filmowych miejscach, strona książki: www.polskanafilmowo.pl.

Zobacz także:


Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także