Trwa ładowanie...
programy rozrywkowe

Zendegi Zibast nagrywają płytę

Share
Zendegi Zibast nagrywają płytę
Źródło: mat. promocyjne
d1y61c6

Projekt artystyczny „Zendegi Zibast” rozpoczął się ponad dwa lata temu. Jego pomysłodawcą i autorem jest Marek Jakubowicz, polski gitarzysta i kompozytor wywodzący się z Poznania. Projekt ten ma podkreślać wyjątkową rolę muzyki i jej misję, aby integrować ludzi z różnych zakątków świata bez względu na ich religię, kulturę i tradycje. Artyści, którzy w nim uczestniczą pragną udowodnić, że muzyka łączy ludzi sprawiając, że „życie jest piękne”. Stąd właśnie nazwa projektu „Zendegi Zibast” (w jęz. perskim: „życie jest piękne”).

Pierwszym, ważnym krokiem w ramach projektu było nagranie płyty „Feelings”, która została uznana za jeden z najlepszych albumów jazzowych 2012 roku. Na tej płycie, oprócz polskich artystów wystąpiła Anna Chong z Malezji. Ze względu na tysiące kilometrów, które dzieliły artystów z Polski i Malezji płytę „Feelings” nagrywano w domowym studiu za pośrednictwem Internetu. Kolejnym krokiem był premierowy koncert „Zendegi Zibast”, który odbył się w październiku 2013 roku w „Moim Teatrze” w Poznaniu. Artyści wystąpili wówczas na scenie jedynie w polskim składzie, czyli: Marek Jakubowicz (gitara), Cecylia Matysik-Ignyś (harfa), Marcin Oleś (kontrabas) i Anna Sandowicz (wokal).

d1y61c6

Teraz artystów czeka trzeci etap projektu „Zendegi Zibast” czyli nagranie kolejnej płyty w międzynarodowym składzie. Tym razem, już nie przez Internet, a w profesjonalnym studiu nagrań Recpublica (www.recpublica.pl) w Lubrzy (okolice Świebodzina, na trasie z Poznania do Berlina). W tym celu, specjalnie do Polski przyjedzie Anna Chong z Malezji. Do naszego kraju przyjedzie także Arsam Babaei z Iranu, który gra na kamancheh, kamalin oraz perskich instrumentach perkusyjnych. Przez tydzień, od 1 do 8 sierpnia wspólnie z polskimi artystami będą oni pracować przy nagraniu nowej płyty.

W nagraniu wezmą łącznie udział:
Sesja pierwsza: 1-8 sierpnia 2014 (Recpublica Studio)
- Marek Jakubowicz - gitara, sitar, kompozycje, Polska
- Anna Chong Kee Xin - spiew (j. chiński) , Malezja
- Arsam Babaei - kamancheh, kamalin, instrumenty perkusyjne - Iran
- Anna Sandowicz - śpiew (j. angielski, hiszpański, perski), Polska
- Marcin Oleś - kontrabas, Polska
- Michał Ruksza - fortepian/piano, Polska

Sesja druga: wrzesień 2014 (UAM Studio)
- Cecylia Matysik-Ignyś - harfa, Polska
- Kwartet smyczkowy Artu’S:
- Magdalena Olech - I skrzypce
- Natalia Niedźwiecka - II skrzypce
- Magdalena Krawczuk - altówka
- Stanisława Dziedziniewicz - wiolonczela

Na nowej płycie znajdą się utwory prezentujące muzykę świata, inspirowaną różnymi stylami i kulturami. Będą oczywiście inspiracje europejskie, ale jednocześnie środkowowschodnie, wykorzystujące połączenie instrumentów klasycznych z orientalnym brzmieniem kamancheh, sitar oraz śpiewu w języku chińskim i perskim. Na płycie nie zabraknie także motywów klasycznego i etnicznego jazzu. Naszą intencją jest, aby nowy album zaczął się w miejscu, w którym zakończyły się prace przy płycie „Feelings”. Nowa płyta ma być zatem zarówno kontynuacją jak i kolejnym etapem naszych twórczych podróży po świecie muzyki. Będzie to jedna opowieść – powiedział Marek Jakubowicz, pomysłodawca projektu Zendegi Zibast. Nagranie płyty będzie możliwe m.in. dzięki pomocy internautów, którzy za pośrednictwem portalu PolakPotrafi.pl finansowo wsparli projekt Zendegi Zibast.

d1y61c6

Podziel się opinią

Share
d1y61c6
d1y61c6