Zendegi Zibast nagrywają płytę
17.07.2014 09:36
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Projekt artystyczny „Zendegi Zibast” rozpoczął się ponad dwa lata temu. Jego pomysłodawcą i autorem jest Marek Jakubowicz, polski gitarzysta i kompozytor wywodzący się z Poznania. Projekt ten ma podkreślać wyjątkową rolę muzyki i jej misję, aby integrować ludzi z różnych zakątków świata bez względu na ich religię, kulturę i tradycje. Artyści, którzy w nim uczestniczą pragną udowodnić, że muzyka łączy ludzi sprawiając, że „życie jest piękne”. Stąd właśnie nazwa projektu „Zendegi Zibast” (w jęz. perskim: „życie jest piękne”).
Pierwszym, ważnym krokiem w ramach projektu było nagranie płyty „Feelings”, która została uznana za jeden z najlepszych albumów jazzowych 2012 roku. Na tej płycie, oprócz polskich artystów wystąpiła Anna Chong z Malezji. Ze względu na tysiące kilometrów, które dzieliły artystów z Polski i Malezji płytę „Feelings” nagrywano w domowym studiu za pośrednictwem Internetu. Kolejnym krokiem był premierowy koncert „Zendegi Zibast”, który odbył się w październiku 2013 roku w „Moim Teatrze” w Poznaniu. Artyści wystąpili wówczas na scenie jedynie w polskim składzie, czyli: Marek Jakubowicz (gitara), Cecylia Matysik-Ignyś (harfa), Marcin Oleś (kontrabas) i Anna Sandowicz (wokal).
Teraz artystów czeka trzeci etap projektu „Zendegi Zibast” czyli nagranie kolejnej płyty w międzynarodowym składzie. Tym razem, już nie przez Internet, a w profesjonalnym studiu nagrań Recpublica (www.recpublica.pl) w Lubrzy (okolice Świebodzina, na trasie z Poznania do Berlina). W tym celu, specjalnie do Polski przyjedzie Anna Chong z Malezji. Do naszego kraju przyjedzie także Arsam Babaei z Iranu, który gra na kamancheh, kamalin oraz perskich instrumentach perkusyjnych. Przez tydzień, od 1 do 8 sierpnia wspólnie z polskimi artystami będą oni pracować przy nagraniu nowej płyty.
W nagraniu wezmą łącznie udział:
Sesja pierwsza: 1-8 sierpnia 2014 (Recpublica Studio)
- Marek Jakubowicz - gitara, sitar, kompozycje, Polska
- Anna Chong Kee Xin - spiew (j. chiński) , Malezja
- Arsam Babaei - kamancheh, kamalin, instrumenty perkusyjne - Iran
- Anna Sandowicz - śpiew (j. angielski, hiszpański, perski), Polska
- Marcin Oleś - kontrabas, Polska
- Michał Ruksza - fortepian/piano, Polska
Sesja druga: wrzesień 2014 (UAM Studio)
- Cecylia Matysik-Ignyś - harfa, Polska
- Kwartet smyczkowy Artu’S:
- Magdalena Olech - I skrzypce
- Natalia Niedźwiecka - II skrzypce
- Magdalena Krawczuk - altówka
- Stanisława Dziedziniewicz - wiolonczela
Na nowej płycie znajdą się utwory prezentujące muzykę świata, inspirowaną różnymi stylami i kulturami. Będą oczywiście inspiracje europejskie, ale jednocześnie środkowowschodnie, wykorzystujące połączenie instrumentów klasycznych z orientalnym brzmieniem kamancheh, sitar oraz śpiewu w języku chińskim i perskim. Na płycie nie zabraknie także motywów klasycznego i etnicznego jazzu. Naszą intencją jest, aby nowy album zaczął się w miejscu, w którym zakończyły się prace przy płycie „Feelings”. Nowa płyta ma być zatem zarówno kontynuacją jak i kolejnym etapem naszych twórczych podróży po świecie muzyki. Będzie to jedna opowieść – powiedział Marek Jakubowicz, pomysłodawca projektu Zendegi Zibast. Nagranie płyty będzie możliwe m.in. dzięki pomocy internautów, którzy za pośrednictwem portalu PolakPotrafi.pl finansowo wsparli projekt Zendegi Zibast.