Zamach terrorystyczny przerwał koncert. Zespół Piknik przesyła kondolencje rodzinom ofiar
23.03.2024 18:01, aktual.: 24.03.2024 07:33
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
22 marca światowe media obiegły makabryczne sceny z Krasnogorska pod Moskwą. W sali koncertowej Crocus City Hall doszło do ataku terrorystycznego, który pochłonął życie ponad setki ludzi. Kondolencje rodzinom ofiar złożył zespół Piknik, który tego dnia miał wystąpić na tamtejszej scenie.
W piątek, 22 marca, w sali koncertowej Crocus City Hall w Krasnogorsku pod Moskwą miał odbyć się koncert słynnego rosyjskiego zespołu rockowego Piknik. Zanim jednak gwiazdorzy wyszli na scenę, grupa uzbrojonych ludzi otworzyła w stronę widowni ogień. W budynku doszło do eksplozji, po której wybuchł pożar. Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej potwierdził na ten moment śmierć 133 osób. Do zamachu terrorystycznego przyznało się ISIS.
Prezydent Władimir Putin zapewnił, że wszyscy zaangażowani w "krwawy i barbarzyński zamach" zostaną ukarani. Głowa państwa rosyjskiego podała do publicznej wiadomości, że w związku z zamachem zatrzymano 11 osób.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zespół Piknik zabrał głos ws. zamachu
Na oficjalnej stronie grupy Pilnik pojawiło się oświadczenie w sprawie zamachu na Crocus City Hall. Kapela przesłała wyrazy współczucia bliskim tych, którzy stracili życie w oczekiwaniu na koncert.
"Zespół Piknik składa kondolencje rodzinom i przyjaciołom ofiar. Modlimy się o szybki powrót do zdrowia rannych. Jesteśmy głęboko wstrząśnięci tą straszliwą tragedią i łączymy się z Państwem w żałobie..." - czytamy.
Jak informowały rosyjskie media, żaden z członków zespołu nie został ranny w strzelaninie.
"Dziś w Crocus City Hall doszło do tragedii, której skali nie jesteśmy jeszcze w stanie określić. Śledzimy doniesienia w oczekiwaniu na oficjalne informacje. Muzycy i menadżerowie zespołu żyją i są bezpieczni" - podano.
Piosenki po polsku, zakaz wstępu na Ukrainę
Zespół Piknik z rosyjską sceną muzyczną związany jest od 1978 r. i znany był jeszcze za czasów Związku Radzieckiego. Grupa została założona przez Siergieja Omielniczenkę, Jewgienija Wołosczuka, Aleksieja Dobychina i Edmunda Szklarskiego. Ten ostatni z pochodzenia jest Polakiem, a kapela ma na koncie kilka polskich utworów takich jak "My ptaki w słodkich dreszczach" czy "Gorące dni".
Ekipa zasłynęła również z licznych kontrowersji. Dwa lata po włączeniu Krymu do Federacji Rosyjskiej grupa dała koncert na anektowanym terytorium. W 2016 r. otrzymała z tego tytułu zakaz wstępu na Ukrainę.
W 52. odcinku podcastu "Clickbait" rozwiązujemy "Problem trzech ciał" Netfliksa, zachwycamy się "Szogunem" na Disney+ i wspominamy najlepsze seriale 2023 roku nagrodzone na gali Top Seriale 2024. Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej: