Trwa ładowanie...
25-06-2008 11:23

Zakościelny i Wieczorkowski będą lądowali we wrześniu

Zakościelny i Wieczorkowski będą lądowali we wrześniuŹródło: AKPA
d2qcqnv
d2qcqnv

Jan Englert, Maciej Zakościelny, Jan Wieczorkowski, Antoni Pawlicki i Jakub Wesołowski zagrają główne role w opowiadającym o II wojnie światowej serialu "Czas honoru", którego emisję rozpocznie we wrześniu TVP 2.

Akcja 13-odcinkowego serialu rozegra się wiosną 1941 roku. "Czas honoru" (używany wcześniej tytuł roboczy tego serialu to "Cichociemni") będzie opowieścią o konspiracji w okupowanej Warszawie, o akcjach zbrojnych podziemia, które pozwoliły ciemiężonej ludności stolicy stanąć do walki z niemieckim okupantem. Będzie to historia o młodości, o walce w imię wolności, o zdradzie, a także o miłości.

Bohaterowie serialu to ludzie, którym wojna odebrała rodzinę i poczucie bezpieczeństwa, których charaktery wielokrotnie wystawiano na ciężkie próby. Mimo to, nie stracili oni podczas wojny ani nadziei na zwycięstwo, ani chęci do życia - opowiadali twórcy serialu na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie.

d2qcqnv

W obsadzie "Czasu honoru" są także m.in.: Ewa Wencel, Maja Ostaszewska, Katarzyna Gniewkowska, Anna Romantowska, Krzysztof Globisz, Anna Cieślak, Krzysztof Stelmaszyk i Olgierd Łukaszewicz.

Serial będzie miał pięciu głównych bohaterów. Wcielą się w nich Maciej Zakościelny, Antoni Pawlicki, Jakub Wesołowski, Jan Wieczorkowski i Jan Englert. Aktorzy zagrają polskich skoczków spadochronowych przerzuconych z Londynu do Warszawy z zadaniem organizowania w polskiej stolicy zbrojnego podziemia.

Drogi tych pięciu mężczyzn skrzyżują się w Anglii, na wojskowym kursie szkoleniowym dla dywersantów. Gdy bohaterowie zostaną przerzuceni do Warszawy, rozdzielą się, aby samodzielnie realizować konspiracyjne zadania.

Reżyserami serialu - realizowanego na podstawie scenariusza Jarosława Sokoła - są Michał Kwieciński i Michał Rosa. Kwieciński wyreżyserował w 2007 r. film "Jutro idziemy do kina", także będący opowieścią o losach młodych Polaków podczas II wojny światowej; zagrali w nim Antoni Pawlicki i Jakub Wesołowski.

d2qcqnv

Zdjęcia do "Czasu honoru" trwają od 8 kwietnia, ostatni klaps padnie pod koniec lipca. Większość zdjęć jest realizowanych na terenie Warszawy - w okolicach Nowego Miasta, na Krakowskim Przedmieściu oraz na ulicach Środkowej, Śniegockiej i Oboźnej.

Cichociemni byli żołnierzami Polskich Sił Zbrojnych zrzucanymi na spadochronach do okupowanej Polski podczas II wojny światowej w celu walki z hitlerowskim okupantem oraz organizowania i szkolenia polskiego ruchu oporu w kraju.

Na organizowany w Wielkiej Brytanii kurs cichociemnych wytypowano 2213 kandydatów, którzy zgłosili się na ochotnika. Z pozytywnym wynikiem ukończyło go 605, do skoku skierowano 579 osób, a skoczyło - 316. Początkowo odlatywali z bazy pod Londynem, a od 1944 r. z Brindisi. W kraju cichociemni zasilali struktury Armii Krajowej.

d2qcqnv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qcqnv