"Zajrzeć w kosmos": nowa seria w BBC Knowledge

Oto jeden z najambitniejszych programów popularnonaukowych w historii. Profesor Brian Cox i Dara O'Briain wracają do obserwatorium Jodrell Bank i zapraszają widzów na trzy niesamowite odcinki, w których poznamy najnowsze doniesienia na temat Układu Słonecznego i zobaczymy najpiękniejsze obrazy nocnego nieba.

"Zajrzeć w kosmos": nowa seria w BBC Knowledge
Źródło zdjęć: © BBC Knowledge

Liz Bonnin uda się do Tromsø w Norwegii w poszukiwaniu zorzy polarnej i jako pierwsza nada reportaż na żywo z samolotu lecącego na wysokości 8,5 tysiąca metrów nad kręgiem polarnym - wszystko po to, aby pokazać widzom to niesamowite zjawisko na żywo. Dara O'Briain doświadczy stanu nieważkości na pokładzie specjalnego samolotu nad centrum kosmicznym na Florydzie; profesor Brian Cox zbada możliwość wykorzystania antymaterii jako źródła napędu, a Mark Thompson spróbuje nawigować bez przyrządów, wyłącznie na podstawie gwiazd.

Gośćmi programu będą także: dr Carolyn Porco z zespołu naukowców analizujących obrazy przesyłane przez sondę Cassini; Walt Cunningham, członek załogi pierwszego statku kosmicznego Apollo; Chris Hadfield, były dowódca Międzynarodowej Stacji Kosmicznej; oraz profesor Gerry Gilmore, największy brytyjski orędownik przygotowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną misji sondy GAIA.

Odcinek 1: Pogoda z kosmosu
W tym roku autorzy programu postawili sobie niełatwe zadanie: chcą pokazać nam jedną z największych atrakcji Układu Słonecznego, jaką jest urzekająca pięknem zorza polarna. Ale czy zorza pojawi się na zawołanie? Liz Bonnin udaje się na północ Norwegii, za koło podbiegunowe. Tam przyłączy się do grupy badaczy zorzy polarnej, którzy pomogą jej zgłębić wszystkie tajemnice tego wyjątkowego zjawiska. Brian i Dara zaprezentują z kolei najnowsze prognozy pogody dla Układu Słonecznego. Tym razem gościem programu będzie naukowiec z NASA, doktor Carolyn Porco, która pokaże przesłane przez sondę Cassini niezwykłe zdjęcia gigantycznych burz i przedziwnych, sześciokątnych chmur na Saturnie. Dara będzie świadkiem rozpoczęcia nowego marsjańskiego programu NASA, a Mark Thompson uda się na poszukiwania czystego nieba.

Odcinek 2: W głąb wszechświata
Na drugi odcinek swojego kosmicznego widowiska Brian Cox i Dara O’Briain zapraszają do obserwatorium radioastronomicznego Jodrell Bank, gdzie spotkają się z dwoma pokoleniami astronautów. Ich gośćmi będą Walt Cunnigham, członek pierwszej załogi statku kosmicznego Apollo, oraz pułkownik Chris Hadfield, który niedawno powrócił na Ziemię po kilku miesiącach spędzonych na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Liz Bonnin wsiądzie do samolotu i z wysokości 8,5 tysiąca metrów nad kołem podbiegunowym postara się pokazać nam zorzę polarną. Dara sprawdzi na pokładzie specjalnego samolotu jak czuje się człowiek w stanie nieważkości. Brian opowie, jak naukowcy rozgryzają kolejne problemy związane z podróżami kosmicznymi. Zobaczymy także niepublikowane dotąd zdjęcia z różnych części Układu Słonecznego. Astronom Mark Thompson pokaże natomiast, jak nawigować, posługując się wyłącznie gwiazdami. Przyjrzy się też gigantycznej, trwającej od 400 lat burzy na Jowiszu, która w czasie trwania programu stanie się widoczna z
Ziemi.

Odcinek 3: Mleczna droga i galaktyki
W ostatnim odcinku ekipa programu „Zajrzeć w kosmos” wysoko ustawia poprzeczkę. Liz Bonnin, lecąc ponad chmurami, szuka swojej ostatniej szansy na nagranie zorzy polarnej za pomocą superczułych kamer. Brian tłumaczy, dlaczego nikt w gruncie rzeczy nie wie, jak wygląda Droga Mleczna, czyli nasza macierzysta galaktyka i jak naukowcy zamierzają to zmienić za pomocą sondy kosmicznej Gaia, tworzącej mapę miliarda gwiazd. Darze marzy się weekend na innej planecie. Wsiada więc do specjalnej wirówki i sprawdza, czy człowieka można rozpędzić do prędkości światła. W tym czasie astronom Mark Thompson pokazuje widzom, co w ciągu najbliższego roku ma nam do zaoferowania nocne niebo.

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)