Trwa ładowanie...

Oświadczenie prymasa o "Zabawie w chowanego". Będzie dochodzenie

Wojciech Polak, prymas Polski i Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, nagrał oświadczenie po obejrzeniu filmu "Zabawa w chowanego". Dziękował w nim ofiarom - bohaterom filmu, i apelował, by każdy taki przypadek był zgłaszany.

Oświadczenie prymasa o "Zabawie w chowanego". Będzie dochodzenieŹródło: YouTube.com
d2gkwfe
d2gkwfe

Film braci Sekielskich "Zabawa w chowanego" trafił na YouTube 16 maja o 10:00. To wstrząsająca historia dwóch dorosłych dziś braci, którzy padli ofiarą pedofila w sutannie, ale także systemowego ignorowania sprawy przez władze kościelne i wymiar sprawiedliwości. Po emisji filmu prymas Polski i Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży nagrał krótkie oświadczenie, w którym mówił:

- Film "Zabawa w chowanego", który obejrzałem, ukazuje, że nie dochowano obowiązujących w Kościele standardów ochrony dzieci i młodzieży. Mam na myśli sposób traktowania osób pokrzywdzonych i ich rodzin, brak podjęcia odpowiednich działań w wyniku otrzymanych informacji o wykorzystywaniu seksualnym dzieci przez księdza, czyli niewypełnienie obowiązków nałożonych na przełożonego przez prawo kościelne.

Obejrzyj: Tomasz Sekielski o pedofilii. "Politycy zmarnowali rok. Przypomnimy im to"

Prymas Polak ujawnił, że zwrócił się do Watykanu o wszczęcie postępowania nakazanego w motu priorio (list papieski o charakterze dekretu – dop. red.) przez papieża Franciszka, dotyczącego zaniechania wymaganego prawem działania.

d2gkwfe

- Dziękuję osobom pokrzywdzonym, które decydują się opowiedzieć o doznanej krzywdzie. Apeluję, aby każdy, kto posiada wiedzę o wykorzystaniu osoby małoletniej pamiętał, że jest zobowiązany w sumieniu i przepisami prawa do złożenia zawiadomienia – podkreślił prymas.

YouTube.com
Źródło: YouTube.com

Na koniec zwrócił uwagę, że rozwiązanie spraw molestowania w Kościele jest nie tylko kluczowe dla ofiar, ale także niewinnych duchownych, którzy są wrzucani do jednego wora z oprawcami.

- Historie z filmu nie są prawdą o zdecydowanej większości księży. Nie możemy pozwolić na to, by skandaliczne przypadki przekreśliły dobro, które jest w Kościele. W zdecydowanej większości księża i siostry zakonne to ludzie z powołaniem. Sumiennie wypełniający swoje obowiązki. Ścigamy sprawców również po ty, by stanąć po stronie dobrych księży i wraz z nimi pomagać wiernym w odkrywaniu Bożej miłości – mówił abp Wojciech Polak.

d2gkwfe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gkwfe