Trwa ładowanie...
21-05-2010 10:49

Wytyczne TVP: praca oparta na uczciwości i bezstronności

Wytyczne TVP: praca oparta na uczciwości i bezstronnościŹródło: AKPA
d1bf35j
d1bf35j

Zarząd Telewizji Polskiej przyjął właśnie uchwałę, która zmienia "zasady postępowania dziennikarzy TVP w czasie kampanii wyborczej i w czasie wyborów".

Jedną z głównych zmian jest zapis, iż „naczelną zasadą obowiązującą w TVP zawsze, a szczególnie podczas kampanii wyborczej i w czasie wyborów, jest praca oparta na uczciwości, rzetelności, bezstronności".

Podkreślono także, iż zasady etyki dziennikarskiej w TVP obowiązują dziennikarzy zawsze, a w okresie kampanii szczególnie, albowiem to od ich pracy w ogromnej części zależy czy obywatele skorzystają z prawa do świadomej i suwerennej decyzji wyborczej.

– W atmosferze ostrej rywalizacji wyborczej, ścierania się różnych poglądów i programów, dziennikarze powinni największą uwagę poświecić wymogom etyczno-profesjonalnym, bez których nie da się pełnić dziennikarskiej misji – czytamy we wstępie do Zasad. Wymogi te to: bezstronność czyli zachowanie neutralności politycznej, rzetelność czyli podawanie informacji zgodnych z obrazem rzeczywistości, niezależność – odporność na zewnętrzne naciski oraz dociekliwość czyli dochodzenie do prawdy poprzez ukazywanie faktów umożliwiających społeczeństwu dokonywanie świadomego wyboru.

Dokument stwierdza jednoznacznie, iż niedopuszczalny jest jednostronny wybór opinii i przekazywanie tylko jednego punktu widzenia. Wśród zasad obowiązujących dziennikarza telewizji publicznej istotny jest także bezwzględny zakaz udziału w pracach komitetów wyborczych, tak w roli doradczej, jak i szkoleniowej. Wymagany jest równy dystans wobec polityków różnych orientacji w treści zadawanych pytań i w zachowaniach antenowych. Wykluczona jest zarówno „służalczość” wobec kandydatów, jak i dyskryminowanie czy lekceważenie rozmówców.

d1bf35j

Dokument podkreśla zarazem, iż „w debatach i dyskusjach wyborczych Telewizja gwarantuje właściwą równowagę udziału przedstawicieli wszystkich komitetów wyborczych”. Zwraca jednocześnie uwagę, że w relacjonowaniu spraw publicznych w czasie kampanii wyborczej należy wyraźnie oddzielać aktywność wyborczą polityków od ich działalności państwowej. Dotyczy to Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów, ministrów, przedstawicieli Sejmu i Senatu, szefów urzędów centralnych oraz przedstawicieli samorządów.

„Zasady postępowania dziennikarzy TVP S.A. w czasie kampanii wyborczej i w czasie wyborów” odnoszą się także do konkretnych sytuacji i szczegółów warsztatu dziennikarskiego i operatorskiego.

– W programach informacyjnych należy unikać komentarzy (publicystyki) mających charakter agitacji wyborczej – głosi dokument. Zwraca on jednocześnie uwagę, że w informacjach i sprawozdaniach z przebiegu kampanii należy unikać określeń wartościujących oraz słów i wyrażeń o silnym ładunku emocjonalnym.

– Dziennikarz powinien mieć świadomość zwodniczego charakteru wszelkich etykietek, stereotypów i potocznych schematów interpretacyjnych – dodano tytułem sprecyzowania.

d1bf35j

W dokumencie znalazły się m.in. wskazówki dotyczące realizacji materiałów zdjęciowych w informacjach i sprawozdaniach wyborczych. I tak stwierdzono:

Nie wolno stosować ujęć lub efektów, które pokazywałyby przedstawicieli poszczególnych komitetów wyborczych korzystniej od innych, bądź w gorszym świetle. Standardy informacji i sprawozdań wyborczych ustalają kierownicy redakcji.

- Dokument określa także konsekwencje przewidziane dla dziennikarzy, którzy nie przestrzegają powyższych zasad. Wśród tych konsekwencji jest m.in. „odsunięcie od prowadzenia audycji i pracy przy niej, poprzez powierzenie audycji innemu zespołowi do zdjęcia audycji z anteny włącznie” - informuje Stanisław Wojtera, rzecznik prasowy TVP.

d1bf35j

[

]( http://www.wirtualnemedia.pl )

Zobacz także:

[

Jurorzy poza godzinami pracy ]( http://teleshow.pl/gid,12148540,img,12150567,kat,1024837,title,Jurorzy-poza-godzinami-pracy,galeria.html )
[

Nie uwierzycie, jak Monika Olejnik wyglądała 20 lat temu! ]( http://teleshow.pl/gid,12135614,img,12135695,kat,1024837,title,Nie-uwierzycie-jak-Monika-Olejnik-wygladala-20-lat-temu,galeria.html )
[

Agnieszka Szulim przed laty ]( http://teleshow.pl/gid,12142075,img,12142266,kat,1024837,title,Agnieszka-Szulim-przed-laty,galeria.html )
[

Rusin: Miło na planie, g...no na ekranie! ]( http://teleshow.pl/gid,12141656,img,12141719,kat,1024837,title,Rusin-Milo-na-planie-gno-na-ekranie,galeria.html )

d1bf35j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bf35j