Występ Wojciecha Cejrowskiego w Belfaście odwołany. Za sprawą Polki mieszkającej tam od 10 lat
Udało mi się - cieszy się Aleksandra Łojek, polska pisarka, która od 10 lat mieszka w Belfaście. To przez nią Wojciech Cejrowski nie będzie tam rozbawiał ludzi na stand up-ie, choć współpracownik podróżnika tego nie potwierdza - Polacy absolutnie nie mogą być kojarzeni z czymś takim - mówi w rozmowie z WP.
31.07.2018 | aktual.: 31.07.2018 15:22
We wrześniu Wojciech Cejrowski miał wystąpić w Strand Arts Centre w Belfaście w charakterze komika. Plany pokrzyżowała mu Polka, co w rozmowie z WP potwierdziło centrum. - Polacy absolutnie nie mogą być kojarzeni z czymś takim, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, w której słowa skierowane przeciwko ludziom z powodu ich orientacji seksualnej, koloru skóry, pochodzenia, traktowane są bardzo poważnie - zaznacza w rozmowie z WP Aleksandra Łojek, od 10 lat mieszkająca w Belfaście.
Jak udało jej się wpłynąć na organizatorów wydarzenia? - To nie było zablokowanie wprost. Zobaczyłam plakat promujący jego występ jako komika wraz z logo "Polish Cultural Week", czyli organizacji charytatywnej promującej Polskę w Irlandii Północnej. Napisałam do tej organizacji, brak odpowiedzi. Napisałam do miejsca, w którym miał wystąpić. Przesłałam im linki do niektórych homofobicznych wypowiedzi Cejrowskiego. Odpisali, że w świetle tego, co im napisałam, omówią sprawę z organizatorem. I skontaktowałam się z BBC. Ta podchwyciła temat i po kilku rozmowach wpuszczono mnie na antenę w bardzo popularnym tutaj Nolan Show - tłumaczy Łojek.
Choć, jak wynika z plakatów promujących wydarzenie, Cejrowski miał opowiadać o podróżach, nasza rozmówczyni nie ma wątpliwości że w opowieści wplatałby żarty na temat innych nacji i kobiet czy ostre rasistowskie i homofobiczne treści. - Tak jak robi to na swojej stronie - zwraca uwagę Łojewska.
- Nie da się kontrolować wypowiedzi a priori. Żarty nie są jakimiś dowcipami, to są wyższościowe i dość stereotypowe określenia. W Wielkiej Brytanii takie żarty są uważane za rodzaj dowcipkowania z jakiejś minionej epoki - dodaje.
Łojek przez lata współpracowała z Rainbow Project's John O'Doherty. - Do dziś zawodowo to robię. Wspieramy ofiary przemocy rasistowskiej (kiedyś to Polacy byli głównymi ofiarami w Belfaście, teraz już nie). Mamy te same zadania w ramach naszej pracy: wspierać ludzi zaatakowanych z powodu swojej inności. Ja zajmuje się głównie pracą z ofiarami pochodzenia nielokalnego, chociaż zdarzają się i lokalne ofiary oczywiście - mówi. I dodaje, że do tej pory nie było potrzeby, by interweniować w podobnych sprawach, co występ Cejrowskiego - Rasiści nie pchali się do Belfastu - tłumaczy.
Halina Romaniszyn, współpracownik Cejrowskiego, dementuje w rozmowie z nami odwołanie wydarzenia. - Te informacje są nieprawdziwe. Nie mamy żadnego potwierdzenia. My jesteśmy organizatorem. 13 sierpnia wraca z urlopu menedżer i wtedy podejmie decyzje - zapewnia. Z kolei Strand Arts Centre w Belfaście zapewnia nas, że występ się nie odbędzie.
"To, co robi polska telewizja publiczna, szkodzi społecznie"
Jak przyznaje Łojewska, "nieodmiennie szokujące" jest dla niej to, że Cejrowski regularnie występuje w polskiej telewizji publicznej.
- Myślę, że decydenci mylą definicje wolności: jest wolność od i do. Oczywiście, że wolność słowa jest święta, dopóki kogoś niewinnego nie rani, nie krzywdzi, nie nawołuje do przemocy. Cejrowski prezentuje pogardę w stosunku do tych, którzy nie wyznają jego wartości, są inni. Jest to klasyczna mowa nienawiści, tym bardziej szokująca, że Cejrowski twierdzi, ze jest katolikiem. Na szczęście jest coraz więcej ludzi myślących podobnie, jak myśli mainstreamowa Europa (i nie tylko). Nie można kogoś obrażać, bo jest innego pochodzenia, orientacji seksualnej, wyznaje inną religię. Polska telewizja publiczna, dopuszczając do głosu Cejrowskiego, stawia się na równi z jego poglądami. To bardzo szkodliwe społecznie - ocenia.
Zobacz także
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl