Dokument "Heart of Invictus" na Netfliksie. Książę Harry opowiedział o martwych ciałach w Afganistanie

Książę Harry w najnowszym dokumencie Netfliksa podzielił się swoimi wspomnieniami z Afganistanu
Książę Harry w najnowszym dokumencie Netfliksa podzielił się swoimi wspomnieniami z Afganistanu
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

30.08.2023 13:54, aktual.: 30.08.2023 14:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Książę Harry w najnowszym dokumencie Netfilksa "Heart of Invictus" wspominał widok martwych ciał młodych brytyjskich żołnierzy, który zapamiętał, wracając ze swojej pierwszej misji w Afganistanie. - Zobaczyłem to, o czym inni tylko mówili - wyznał młodszy syn Karola III.

W środę 30 sierpnia na platformie Netflix zadebiutowała nowa dokumentalna seria wyprodukowana przez księcia Harry'ego i Meghan Markle zatytułowana "Heart of Invictus". Pięcioodcinkowy dokument wyreżyserowany przez Orlando von Einsiedela przedstawia losy zawodników Invictus games, turnieju dla żołnierzy i weteranów wojennych, którego pomysłodawcą i patronem jest brytyjski książę.

Rola Harry'ego nie ogranicza się jednak wyłącznie do kwestii producenckich, ale on sam także pojawia się przed kamerą. Młodszy syn Karola III podzielił się m.in. swoimi traumatycznymi wspomnieniami z misji w Afganistanie. Wspominał m.in. widok ciał w kawałkach należących do młodych brytyjskich żołnierzy, zapakowanych w plastikowe worki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na początku 2008 roku Harry trafił do prowincji Helmand, jednak po dziesięciu miesiącach służby, gdy jego obecność w Afganistanie wyszła na jaw i stał się łakomym celem dla Talibów, został ewakuowany. Przed kamerą Netfliksa były wojskowy wspomina m.in. złość, jaką czuł, gdy ściągnięto go z misji, choć rozumiał powody tej decyzji. Ściągał ryzyko nie tylko na siebie, ale i współtowarzyszy broni.

"Lot do domu naprawdę wpłynął na moje własne doświadczenia z Afganistanu, a kiedy wystartowaliśmy, kurtyna opadła. Widać było tylko szpital lotniczy. Trzech młodych brytyjskich żołnierzy owiniętych w folię i ich ciała w kawałkach. Zobaczyłem to, o czym inni tylko mówili" - wspominał Harry.

"Po wyjściu z samolotu byłem zły, że to się stało tym chłopakom, byłem zły, że media tego nie relacjonowały, byłem zły, że zostałem wycofany, ale w tym momencie nie było dla mnie jasne, co należy zrobić" - wspominał Harry, który wtedy na własne oczy zobaczył, jakie są "prawdziwe koszty wojny" ponoszone nie tylko przez żołnierzy, ale i ich rodziny.

Harry przyznał, że to doświadczenie odegrało istotną rolę przy narodzinach pomysłu Invictus Games, turnieju, który od 2014 roku jest platformą współpracy i sportowej rywalizacji dla międzynarodowej społeczności weteranów.

Premiera najnowszej serii dokumentalnej "Heart of Invictus" na Netfliksie ma miejsce na miesiąc przed wrześniową, tegoroczną edycją turnieju, która odbędzie się w Dusseldorfie w Niemczech.

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" ogłaszamy zwycięzcę starcia kinowych hegemonów, czyli "Barbie""Oppenheimera", a także zaglądamy do "Silosu", gdzie schronili się ludzie płacący za Apple TV+. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.

Źródło artykułu:WP Teleshow
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także