Trwa ładowanie...

"Wiedźmin": byliśmy na planie hitu Netfliksa. "Od początku chcieliśmy kręcić w Polsce"

Kilka miesięcy temu pojawiły się plotki, że ekipa kręcąca "Wiedźmina" dla Netfliksa przyjechała na zamek w Ogrodzieńcu. Dopiero teraz możemy to potwierdzić i zdradzić, czego dowiedzieliśmy się na planie.

"Wiedźmin": byliśmy na planie hitu Netfliksa. "Od początku chcieliśmy kręcić w Polsce"Źródło: Netflix
d22brt1
d22brt1

To miała być wielka tajemnica, ale wieść o przybyciu do Polski międzynarodowej ekipy kręcącej dla Netfliksa serial "Wiedźmin" szybko rozniosła się po sieci. Zdjęcia realizowano w ruinach zamku w Ogrodzieńcu (ok. 60 km na północny zachód od Krakowa), które na czas pracy filmowców były zamknięte dla zwiedzających. Oficjalny komunikat mówił coś o renowacji, ale ścisła ochrona na wjeździe, maszyny do robienia dymu, kamery na wysięgnikach i ludzie w quasi-średniowiecznych przebraniach sugerowali zupełnie inny powód.

Obejrzyj zwiastun "Wiedźmina":

Na planie oprócz ekipy filmowców i międzynarodowej obsady można było spotkać dwie osoby, bez których prace nad serialowym "Wiedźminem" w ogóle by nie ruszyły. Mowa o Tomaszu Bagińskim i Lauren Schmidt Hissrich.

Bagiński był z początku wymieniany jako producent i jeden z reżyserów serialu. Rozmawiając z dziennikarzami w ruinach polskiego zamku, wyznał jednak, że zrezygnował z tej drugiej roli, bo miał na głowie zbyt wiele obowiązków jako jeden z głównych producentów. – Decyzję podjęliśmy wspólnie z Lauren – mówił Bagiński, który dzięki temu mógł się skupić na całym sezonie, a nie dwóch odcinkach. Oznacza to, że twórca nominowanej do Oscara "Katedry" miał wgląd w całą ewolucję świata, postaci i podejmował decyzje, jak ma to wszystko wyglądać.

Netflix / Tomasz Bagiński pod gradobiciem pytań
Źródło: Netflix / Tomasz Bagiński pod gradobiciem pytań

Czy żałuje, że nie pojawi się w napisach końcowych "Wiedźmina" jako reżyser? Raczej nie, bo sam postanowił, że zajmie "pozycję strategiczną jako producent, a nie taktyczną jako reżyser".

d22brt1

- Reżyseria jest dostarczaniem ujęć. Szczególnie w serialu tak to wygląda, że trzeba dostarczyć tyle ujęć, by dało się z tego opowiedzieć historię. Czasem udaje się dodać coś od siebie, ale to bardziej zadanie techniczne – tłumaczył Bagiński.

Ekipa "Wiedźmina" kręciła zdjęcia w różnych zakątkach, ale dużo materiału powstało w halach wytwórni filmowej na Węgrzech w okolicach Budapesztu.

- Tam powstają hollywoodzkie filmy od 15 lat. W Polsce nie ma takich przestrzeni halowych i wytrenowanych ekip. Są zdolni ludzie, ale nie działają w takiej skali – mówił Bagiński, dla którego serial Netfliksa to zupełnie inny świat niż to, co robią polscy filmowcy. - Takich produkcji się w Polsce nie robi. W porównaniu z rozmachem i tempem pracy dla Netfliksa, polskie wytwórnie to manufakturki. A na Węgrzech w jednej hali powstawał "Wiedźmin", a obok Denis Villeneuve kręcił ekranizację "Diuny".

Netflix / Andrzej Sapkowski jako konsultant serialu
Źródło: Netflix / Andrzej Sapkowski jako konsultant serialu

Bagiński wierzy jednak, że wkrótce (w kwietniu mówił, że najwcześniej za rok) sytuacja może ulec zmianie. – Wcześniej nie było zachęt podatkowych, a teraz, z tego co wiem, kilku biznesmenów myśli o postawieniu wielkich hal filmowych w Polsce. Tak, żebyśmy się stali konkurencją dla Czech, Węgier czy Anglii.

d22brt1

Czy kręcenie "Wiedźmina" w Polsce było brane pod uwagę od samego początku?

- Bardzo chcieliśmy kręcić w Polsce. I to nawet więcej niż się udało, ale produkcja tej skali rządzi się swoimi prawami. Bazy produkcyjne, każde zdjęcie wyjazdowe to ogromne przedsięwzięcie. W tym sezonie robimy relatywnie mało zdjęć w Polsce, ale od samego początku chcieliśmy, żeby Polska się w serialu pojawiła – powiedział Bagiński. I dodał, że w Budapeszcie bardzo brakowało im naturalnych lokacji ("każdą dolinę i las dookoła mamy tam ograne").

Tomasz Bagiński rozmawiając o obsadzie, nazwał Anyę Chalotrę (Yennefer) ich największym odkryciem. Jego zdaniem "Wiedźmin" zrobi z niej gwiazdę (wcześniej pojawiła się tylko w trzech serialach). Dobre zdanie ma też o Henrym Cavillu, który "bardzo mocno angażował się w produkcję i jest świetny w roli Geralta". Bagiński widzi w nim prawdziwego profesjonalistę, który na żadnym etapie nie dał po sobie poznać, że jest gwiazdą.

d22brt1

- Na Węgrzech całymi tygodniami spał w przyczepie przy planie. Nie wracał do hotelu w Budapeszcie, przez co zaoszczędzał godzinę na podróż, ale przede wszystkim cały czas był w tym świecie. To się rzadko zdarza. Henry pracuje, zna się na tym, dostarcza fantastyczny materiał – chwalił serialowego Wiedźmina Bagiński.

Netflix / Henry Cavill jako Geralt z Rivii
Źródło: Netflix / Henry Cavill jako Geralt z Rivii

W rozmowie o ekranizacji "Wiedźmina" nie mogło także zabraknąć pytania o współpracę z Andrzejem Sapkowskim. Od dawna powtarzano, że autor książkowego pierwowzoru pełni rolę konsultanta i ma wgląd we wszystkie materiały. Ale jak wyznał Tomasz Bagiński, ojciec "Wiedźmina" wcale nie chciał się mieszać do pracy filmowców.

d22brt1

- Andrzej powtarzał, że nie chce oglądać składników, bo nie ocenia zupy po torbie z zakupami. Moim zdaniem to fajne i mądre podejście – mówił Bagiński. Dodał, że bardzo ceni sobie zdanie Sapkowskiego, którego mógł poznać z zupełnie innej strony niż większość ludzi. – To skomplikowany, ciekawy człowiek. Rzadka osobowość, która nie korzysta z Instagrama.

- Uwielbiam Andrzeja! Mamy bardzo dobrą relację – powiedziała wprost Lauren Schmidt Hissrich. Showrunnerka "Wiedźmina" w rozmowie z polskimi dziennikarzami również przytoczyła analogię do zupy i składników przyniesionych ze sklepu.

– Andrzej niedawno odwiedził plan w Budapeszcie i miał łzy w oczach – zdradziła Hissrich, która rozumie, że dla pisarza patrzenie na swoje dzieło w innych rękach musi być bardzo trudne. Ale Sapkowski nigdy nie zgłaszał żadnych uwag, a na planie był szczerze poruszony.

Netflix / Andrzej Sapkowski na planie serialu
Źródło: Netflix / Andrzej Sapkowski na planie serialu

– Nie rozmiarem całego projektu, ale zaangażowaniem ludzi. Rozmawiał z aktorami, reżyserem. A Henry'ego Cavilla poznał w przerwach kręcenia spektakularnej sceny kaskaderskiej – wspominała Hissrich.

d22brt1

Showrunnerka po raz kolejny zapewniła, że jej "Wiedźmin" nie będzie "radosnym, amerykańskim widowiskiem". I choć cały świat w serialu wydaje się ponury, to nie zabraknie – tak jak u Sapkowskiego – humoru.

- Ten świat to nie tylko wielcy bohaterowie, walki z potworami, rzucanie czarów, ale także masa zwykłych ludzi żyjących z dnia na dzień. To też ich świat. Myśleliśmy o nich, nadając ton opowieści – tłumaczyła Hissrich. Jej zdaniem radzenie sobie z ponurą rzeczywistością nie może się obyć bez humoru.

Showrunnerka zapytana o długie dialogi charakterystyczne dla prozy Sapkowskiego wyznała, że "Wiedźmin" będzie się pod tym względem różnił od innych seriali. Zależało jej, by rozmowy między bohaterami były naturalne ("kocham to u Sapkowskiego"), bardziej dramatyczne i realne. – Będą krótsze niż w książkach, ale nie inne – zapowiedziała główna producentka.

d22brt1

Odniosła się także do kwestii chronologii wydarzeń i sposobu, w jaki połączy sagę "Wiedźmina" z krótszymi opowiadaniami Sapkowskiego. Efekt końcowy poznamy w grudniu i nie mogę teraz zdradzić niektórych szczegółów, ale pewnym jest, że scenarzyści połączyli różne wątki w zależności od potrzeby. Dla Hissrich opowiadania o Geralcie są wprowadzeniem do sagi i traktuje je jako część większej podróży, a nie tylko rozdziały.

Netflix / Lauren Schmidt Hissrich - producentka i showrunnerka serialu
Źródło: Netflix / Lauren Schmidt Hissrich - producentka i showrunnerka serialu

Lauren Schmidt Hissrich to producentka i showrunnerka znana z takich seriali jak "Daredevil", "Defenders", "Umbrella Academy". Skąd jednak znalazła się w "Wiedźminie"? Nie ukrywała, że po przeczytaniu "Ostatniego życzenia" nie uważała się za najlepszą osobę, która może się wziąć za pisanie scenariusza. Praca z gatunkiem fantasy była dla niej czymś nowym. Ale ostatecznie odnalazła w prozie Sapkowskiego "historię o tym, jak ludzie sobie radzą z ludźmi. I potworami". Zobaczyła opowieść o mężczyźnie, jego relacji z kobietą i z córką - tematy jej bliskie i uniwersalne, choć oczywiście powiązane ze specyficzną estetyką.

Pytana o polskie plenery nie ukrywała, że rozważano różne lokacje, gdzie mógłby powstawać "Wiedźmin". I być może w drugim sezonie uda się zrealizować więcej zdjęć nad Wisłą. Zamek w Ogrodzieńcu był jednak jej pierwszym wyborem. Okazuje się, że Hissrich trafiła tam przypadkiem po pierwszym przyjeździe do Polski, gdy Netflix dał jej zielone światło na realizację serialu. Będąc w okolicy Krakowa, usłyszała o fajnym zamku.

- Pojechałam tam, zrobiłam milion zdjęć i zaczęłam je wrzucać na Instagrama – wspominała Hissrich. A kiedy po jakimś czasie zaczęto szukać odpowiedniej lokacji do pewnej sceny, jeden z pracowników pokazał jej… zdjęcia ruin w Ogrodzieńcu.

- To było jak zrządzenie losu. Chociaż mamy do czynienia z "Wiedźminem", więc powinnam powiedzieć – przeznaczenie.

"Wiedźmin" z Henrym Cavillem w roli Geralta pojawi się na Netfliksie 20 grudnia 2019 r. Pierwszy sezon będzie się składał z ośmiu ok. godzinnych odcinków.

d22brt1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22brt1