[wideo] Czy Polacy pokochają Tintina?
30.09.2011 15:28
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
21 października w Belgii odbędzie się oficjalna premiera filmu Stevena Spielberga o przygodach legendarnego Tintina - komiksowej dumy narodowej wszystkich Belgów. 10 dni później, na polski rynek wydawniczy trafi w końcu pełna wersja przygód dzielnego reportera. Na fanów czeka też gra komputerowa przygotowana przez Ubisoft.
Tintin - dziennikarz, detektyw, to jeden z najbardziej znanych bohaterów światowego komiksu. Pierwsze przygody opublikowane zostały w 1929 roku, w dziecięcym dodatku do jednej z belgijskich gazet. Następne 23 tomy ukazywały się na całym świecie w ciągu kolejnych dekad, przynosząc serii niezwykłą popularność, a jego twórcy, Hergé (Georges Remi), status gwiazdy i mistrza wielu pokoleń rysowników. - Hergé miał na moje dzieło ten sam wpływ, co Disney. Dla mnie jest kimś więcej niż rysownikiem komiksów - powiedział niegdyś sam Andy Warhol.
Tintin nie jest zwyczajnym, nieustraszonym bohaterem o czystym sercu: ucieleśnia wartości uniwersalne akceptowane na całym świecie. Jako wiecznie młody, niestrudzony reporter podbija świat, zawsze z tą samą powracającą żywotnością. - To najsłynniejszy Belg, którego wykreowała nasza literatura. Podróżuje, uwielbia świat i poznawanie jego mieszkańców. Jest antropologiem, wykazującym wielką chęć przebywania w ważnych miejscach na świecie, oferuje swoją pomoc w rozwiązywaniu konfliktów i zaprowadza pokój na świecie - mówił Raoul'a Delcorde, ambasador Belgii podczas spotkania w Ambasadzie w Pałacu Mniszków. Wydarzenie było okazją do prezentacji gry internetowej i zapowiedzią premiery pełnej wersji przygód Tintina, przetłumaczonej na język polski, która trafi w ręce czytelników 31 października, dzięki wydawnictwu Egmont Polska.
Zobacz naszą relację z "Tintinowej" uroczystości w ambasadzie Belgii:
Po raz pierwszy w naszym kraju ukaże się album 8 książek, w którym zebrane zostaną wszystkie 24 przygody belgijskiego bohatera - zapowiada Tomasz Kołodziejczak, dyrektor wydawniczy Egmont Polska. Dlaczego do tej pory Tintin nie zdobył u nas takiej popularności, jak na całym świecie? - W latach 40. i 50., kiedy Tintin podbijał kulę ziemską, u nas panował reżim komunistyczny. Komuniści komiksu nie lubili, a już w szczególności komiksu, jako elementu zachodniej popkultury - tłumaczy Kołodziejczak i dodaje: - W swoim pierwszym albumie Tintin w Sowietach, Hergé dość precyzyjnie nakreślił świat radosnego komunizmu. Nie mamy więc sytuacji, że na komiksach tych chowały się kolejne pokolenia Polaków, tak jak działo się to w Belgii i wielu innych krajach na całym świecie.
Przypomnijmy, że w Chinach, w których wydawane są przygody dzielnego reportera, część pokazująca sytuację w Tybecie, do dzisiaj jest zakazana i nigdy nie pojawiła się na rynku.
Mistrz z mistrzem
Tymczasem cały świat czeka już na premierę filmu Stevena Spielberga (w Polsce 4 listopada), który do współpracy zaprosił drugiego mistrza - reżysera "Władcy Pierścieni" Petera Jacksona. - Potrzebowałem prawdziwego partnera do takiej przygody, który pomoże mi w sferze artystycznej. Peter okazał się niezwykle pomocny podczas kręcenia filmu, sam zresztą wyreżyserował jedną część projektu - adaptację albumu Świątynia Słońca" - opowiada Spielberg.
- Mogę zdradzić krążącą plotkę, że podobno film jest znacznie lepszy niż się wszystkim wydawało - powiedział nam na spotkaniu w Ambasadzie, Grzegorz Rogowski, Brand Manager firmy Ubisoft Polska, zdradzając jednocześnie tajemnice gry internetowej o przygodach Tintina: - Powstawała ona przy ścisłej współpracy ze Spielbergiem i Jacksonem. Oparta będzie zarówno na książkach, jak i elementach filmu. Ponieważ dla twórcy niezwykle ważny był motyw snów, pojawią się one w trybie multiplayerowym, challengowym.
Rogowski wyznaje, że pierwszego Tintina przeczytał w wieku 8 lat i od tej pory marzył, żeby mieć w swojej bibliotece wszystkie części przygód dzielnego bohatera. - Doskonała, precyzyjna kreska, miłość i szacunek dla odbiorcy - podkreśla zalety komiksów Hergé - i wymienia. - Humor - z jednej strony slapstickowy, z drugiej inteligentny dowcip słowny - dodaje Kołodziejczak.
ZOBACZ TAKŻE:
**[
Jak dziś wygląda Pippi Langstrump? ]( http://teleshow.wp.pl/tak-dzis-wyglada-pippi-langstrumpf-6026605664182913g )*
*[
Dołącz do nas na Facebooku! ]( http://www.facebook.com/filmwppl )*
*[
Stare, ale jare. 40-stki jak 20-stki ]( http://film.wp.pl/sa-dojrzale-a-wygladaja-jak-nastolatki-nowa-moda-w-kinie-6025274240406657g )**
**[
To jest najlepszy polski film wszech czasów? ]( http://film.wp.pl/10-najlepszych-polskich-filmow-wszech-czasow-6025273245967489g )*
*[
Te gwiazdy żałują, że nie miały na sobie bielizny ]( http://teleshow.pl/gid,13728949,img,13728998,kat,1024837,title,Co-za-blamaz-Te-gwiazdy-zaluja-ze-tego-dnia-nie-mialy-na-sobie-bielizny,galeria.html )**