"Wiadomości": TVP zmanipulowała materiał o himalaistach?
Polscy himalaiści, którzy kilka dni temu dokonali czynu niemal niemożliwego i zdobyli zimą szczyt Gaszerbrum w Pakistanie, nie tylko stali się bohaterami, ale również ofiarami mało wiarygodnych informacji podanych w wieczornym wydaniu "Wiadomości". Według relacji dziennikarzy TVP, "Polscy himalaiści, są skrajnie wyczerpani. Z odmrożeniami, czekają na poprawę pogody, i śmigłowiec, który zabierze ich do domu. Sami nie są w stanie dalej iść. A w bazie zaczyna też brakować leków", jednak prawda o ich wyprawie i stanie zdrowia okazała się zupełnie inna - Członkowie Polskiej Wyprawy Zimowej na Gasherbrum I podali, że Telewizja Polska pokazała widzom materiał nieprawdziwy, zmanipulowany i mający na celu wywołanie sensacji.
TVP pod ostrzałem krytyki
Polscy himalaiści, którzy kilka dni temu dokonali czynu niemal niemożliwego i zdobyli zimą szczyt Gasherbrum w Pakistanie, nie tylko stali się bohaterami, ale również ofiarami mało wiarygodnych informacji podanych w wieczornym wydaniu "Wiadomości".
Według relacji dziennikarzy TVP, "Polscy himalaiści, są skrajnie wyczerpani. Z odmrożeniami, czekają na poprawę pogody, i śmigłowiec, który zabierze ich do domu. Sami nie są w stanie dalej iść. A w bazie zaczyna też brakować leków", jednak prawda o ich wyprawie i stanie zdrowia okazała się zupełnie inna.
Członkowie Polskiej Wyprawy Zimowej na Gasherbrum I podali, że Telewizja Polska pokazała widzom materiał nieprawdziwy, zmanipulowany i mający na celu wywołanie sensacji.
Czy tym razem dziennikarzy "Wiadomości" poniosła "ułańska fantazja"?
AOS/KŻ
"Wiadomości" niepotrzebnie nakręciły sensację?
Materiał TVP o polskich himalaistach mógł poważnie zaniepokoić widzów "Wiadomości". Według relacji dziennikarzy, członkowie wyprawy walczyli o życie w lodowej krainie i zdesperowani wołali o pomoc. Odmrożenia i kończące się leki nie polepszały ich dramatycznej sytuacji.
Himalaiści są oburzeni
Zupełnie inną wersję wydarzeń przestawili oburzeni Członkowie Polskiej Wyprawy Zimowej na Gasherbrum I: Artur Hajzer, Janusz Gołąb, Adam Bielecki oraz Agnieszka Bielecka. Zniesmaczeni rewelacjami ukazanymi w "Wiadomościach", wystosowali oświadczenie w sprawie "kłamliwego materiału wyemitowanego przez TVP1 dnia 14.03.2012".
Krytyka spadnie na Piotra Kraśkę?
"Materiał ten był nieprawdziwy, zmanipulował nasze materiały filmowe i nie służył niczemu jak tylko nakręcaniu sensacji.
Wykorzystano w nim nasze materiały filmowe sprzed miesiąca, dotyczące innej sytuacji i wyrwane z kontekstu. Nieprawdą jest jakoby: himalaiści skrajnie wyczerpani ostatkiem sił dotarli po ataku szczytowym do bazy. Wszyscy dotarli do bazy w dobrym stanie zarówno psychicznym jak i fizycznym.
Nieprawdą jest jakoby: w bazie kończyły się żywność i leki – i pozostawało już tylko moczenie odmrożeń w ciepłej wodzie. Wyprawa ma doskonałe zaplecze medyczne, świetnie i obficie zaopatrzoną aptekę, i wystarczające zasoby żywności.
Chcielibyśmy zaapelować do dziennikarzy, że nie jesteśmy materiałem tylko żywymi ludźmi, którzy mają rodziny i przyjaciół. Rozsiewanie tego typu sensacyjnych, nieprawdziwych informacji jest niezwykle szkodliwe, zwłaszcza w przypadku tego sportu, który sam w sobie niesie duże ryzyko;straszenie rodzin i opinii publicznej niczemu nie służy.
Jesteśmy oburzeni, naszym zdaniem sprawą powinna się zająć Komisja Etyki Mediów" - napisali poruszeni himalaiści.
Leki wcale się nie skończyły...
Widzowie "Wiadomości" mogli odnieść mylne wrażenie, że polscy himalaiści odnieśli tylko połowiczny sukces. Choć zdobyli nieprzyjazny szczyt i zapisali się w historii himalaizmu, to mogą zapłacić wysoką cenę za ten wyczyn. Każdemu z nich groziły nie tylko zdrowotne powikłania, ale nawet utrata życia!
Dziennikarze "Wiadomości" odpowiadają na krytykę
Telewizja Polska próbuje się tłumaczyć z wpadki. Dziennikarze "Wiadomości" w piśmie przesłanym do mediów tak skomentowali aferę z Gasherbrum w tle:
- Nigdy nie było naszą intencją „nakręcanie sensacji”, przy relacjonowaniu wydarzeń dotyczących wyprawy. W materiale nie pojawiło się stwierdzenie, ani nawet sugestia, że bazie kończy się żywność. Nie ma mowy o „kończących się lekach”, a tylko maści. Jest informacja, że inne leki są.
Jeśli materiał wywołał zaniepokojenie członków wyprawy wyrażamy żal, bo w żaden sposób nie było to naszą intencją. Raz jeszcze podkreślamy, że jesteśmy pełni szacunku i uznania dla ich wyczynu.
Himalaiści są cali i zdrowi
Materiał udostępniony w "Wiadomościach" wciąż budzi skrajne emocje. Jedni są nim oburzeni, inni nie widzą żadnego przekłamania.
W chwili obecnej nie wiadomo, czy Grzegorz Chwoła - rzecznik prasowy himalaistów, wystosuje odpowiednie pismo do Rady Etyki Mediów.
Poniżej znajduje się kontrowersyjny materiał TVP. Sami oceńcie, czy rzeczywiście doszło w nim do przekłamania:
AOS/KŻ